ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nabokov Vladimir (*22.04.1899 - †02.07.1977)

­­­­

Lolita (6)

Příběh vypráví hlavní hrdina tohoto románu, spisovatel Humbert Humbert. Ve 13 letech byl zamilován do dívky jménem Anabel, která po pár letech jejich lásky zemřela na tyfus. Humberta to velice zasáhlo a od té doby hledal Anabel v každé dívce, odtud pramení jeho vášeň pro tzv. "nymfičky" ("démonické" holčičky ve věku 9-14 let). Po prožití milostných úletů, manželství s otylou Valerií a pobytech v psychiatrických léčebnách se Humbert odstěhoval do Ameriky. Známí mu sehnali pokoj v domě Charlotty Hazeové v městečku Ramsdale. Humbertovi se zde nelíbilo do té doby, než spatřil Charlottinu 12letou dceru Dolores, zvanou také jako Lo, Lola či Lolita. Lolita Humberta neskonale okouzlila a rozdmýchala tak jeho touhu. Charlotta však svou dceru neměla moc ráda, a tak ji poslala na tábor. Humbert věděl, že jeho jediná šance jak být Lolitě na blízku je oženit se s její matkou a využít tak jejího citu k němu. Zvědavá Charlotta jednoho dne objeví Humbertův tajný deník, kde se rozněžňuje nad Lolitou a ji nenávistně častuje nadávkami, a v hysterickém záchvatu vběhne pod auto. Před Humbertem se tak otevírá nová budoucnost. Humbert dojede pro Lolitu do tábora a tak začíná jejich dvouleté putování po Americe. Během jejich první noci Humbert zjistí, že Lolita už má milostné zkušenosti, velice ji miluje a touží po ní chorobným chtíčem. Lolita jeho city neopětuje, cítí se jako jeho vězeň a začne jeho touhy využívat. Humbert je tak šílený po Lolitině těle, že jí začne i za sex platit, když si ona řekne. Jednou je někdo začne sledovat, Humbert se domnívá, že jde o policii. Z omylu ho vyvede Lolita, která se začne chovat podezřele. Jednoho dne Lo onemocní a je odvezena do nemocnice. Když ji Humbert jde navštívit, sestra mu sdělí, že si Lolitu odvezl její strýček, který je veze k dědečkovi na farmu. Toto sdělení je pro Humberta velkou ránou. Jeho milovaná Lolita ho opustila s cizím mužem. Ihned se vydá po jejich stopě, ale jeho hledání je neúspěšné. Humbert se usídlí v New Yorku a najde si družku. Po několika letech mu přijde od Lolity dopis, ve kterém ho žádá o peníze. Humbert ji najde jako vdanou těhotnou paní. Vyzvídá, s kým odjela. Byl to Quilty, matčin známý, jehož strýc pocházel s Ramsdale, dramatik, v jehož hrách si Lo zahrála a také režisér pornofilmů. Lo se Humbertovi svěří, že byl Quilty jediný muž, kterého kdy milovala a že ji vyhodil za to, že nechtěla dělat všechny ty ohavné věci před kamerou. Rozzuřený a zničený Humbert se rozjíždí za Quiltym a několika ranami ho zastřelí. Po tomto vražedném útoku je zatčen. Svého procesu se však nedožil, 16.11.1952 umírá ve vazbě na trombózu. A Lolita? Ta zemře tentýž rok, na Boží hod při porodu své dcery.

CITÁT Z KNIHY:

Zavěšen nad okrajem té děsivé propasti (jednalo se o docela libou fyziologickou rovnováhu, srovnatelnou s určitými technikami v umění) jsem namátkou opakoval slova po ní - kouzelná, má karmen, ahmen, ahahamen - jako když někdo mluví a směje se ze sna, zatímco moje šťastná ruka šplhala po její sluncem zalité noze tak daleko, jak stín slušnosti dovoloval. Včera vrazila do těžké skříně v předsíni a - "Koukej, co sis udělala, no tak se podívej!" - protože vám měla, přísahám, duhovou podlitinu na líbezném nymfičkovském stehně, které moje velká chlupatá ruka masírovala a pozvolna rozevírala - a jelikož měla lehounké spodní kalhotky, zdálo se, že nic nemůže stát v cestě mému silnému palci, aby dosáhl horké úžlabinky v jejich slabinách - jen tak, jak byste asi lechtali a hladili chichotající se děcko, zrovna tak, a vtom: "Ale vždyť to vůbec nic není!" vykřikla s náhlým ostnem v hlase, svíjela se, cukala, zvrátila hlavu dozadu, a má sténající ústa, pánové porotci, se takřka dotýkala jejího holého krku, když jsem o její levou půlku vymačkal poslední záchvěv té nejdelší extáze, jakou kdy poznal člověk nebo netvor.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucinečka, 15.03.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimir Nabokov - Lolita (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­