ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nabokov Vladimir (*22.04.1899 - †02.07.1977)

­­­­

Lolita (11)

Lolita je knihou o obsesi, osudové vášni, která bez ohledu na měřítka morálky směřuje s neodvratností antické tragédie ke svému naplnění.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1991 (1. vydání). Z anglického originálu Lolita přeložil a vysvětlivkami opatřil Pavel Dominik. Doslov napsal Václav Jamek. Počet stran: 351. ISBN: 80-207-0308-X.

OBSAH:

Příběh vypráví hlavní hrdina tohoto románu, spisovatel Humbert Humbert, který se roku 1910 narodil v Paříži. Jeho matka mu zemřela v jeho třech letech a otec byl lehkých mravů. Patřil mu jeden luxusní hotel na Riviéře. Zde se seznámil s Anabel. Její rodiče si pronajali vilu nedaleko hotelu. Bylo jim oběma 13 let a zamilovali se do sebe. Byla to krásná, mladá dívka, ale její rodiče ji pečlivě hlídali. Pro sebe si našli jen pár chvilek, kdy se navzájem fyzicky důvěrněji poznávali. Když Anabel odjela, Humbert po několika měsících zjistil, že Anabel zemřela na tyfus.
Humberta to velice zasáhlo a od té doby viděl Anabel v každé dívce - v té době začala jeho vášeň pro tzv. "nymfičky" ("démonické" holčičky ve věku 9-14 let).

S žádnou dospělou ženou nedokázal být spokojený. Jednoho dne se ale rozhodl, že by se měl usadit, aby nebyl tak podezřelý. Seznámil se s dcerou svého lékaře Valerií a rozhodl se ji vzít. Valerie mu něčím připomínala malou holčičku. Postupem času se z ní ale stala tlustá, podsaditá baba. Humbert stále využíval každou příležitost od ní utíkat. Začal ji přezdívat Valečka. Po čase se s ním dala rozvést, protože si našla milence. Humbert se rozhodl odjet do Ameriky, ale rozvod mírně oddálil jeho odjezd. Zde Humbert prošel několika pobyty v psychiatrických léčebnách. V Americe měl zařízeno ubytování, ale dům, ve kterém měl bydlet, shořel. Známá majitelů domu, paní Charlotta Hazeová, Humbertovi ovšem nabídla, že může bydlet u ní v Ramsdale. Když viděl dům, moc se mu nezamlouval, ovšem jen do té doby než spatřil Charlottinu 12letou dceru Dolores, zvanou také Lo, Lola či Lolita. Lolita Humberta neskonale okouzlila. Humbert využil každé příležitosti, aby mohl být v Lolině přítomnosti a mohl se jí nenápadně dotýkat.

Charlotta ovšem Lolitu neměla ráda a rozhodla se ji poslat na tábor. Když odjeli, Humbert našel doma dopis od Charlotty. Bylo to milostné vyznání pro něj. Charlotta mu psala, jak ho bezmezně miluje a že si je jistá, že on ji ne, a proto ho prosila, aby raději odjel do té doby, než se vrátí. Humbert nad tím dlouze přemýšlel. Potom mu ale došlo, že kdyby si Charlottu vzal, mohl by více času trávit s Lolitou. Proto Charlottu po návratu požádal o ruku a brzy nato se vzali. Lolita byla stále na táboře a jen jí to zatelefonovali.

Zvědavá Charlotta jednoho dne objeví Humbertův tajný deník, kde píše o svých citech k Lolitě a ji nenávistně častuje nadávkami. Charlotta je na pokraji zhroucení. Pohádají se, Humbert se ji snaží přesvědčit, že je to jen námět pro jeho budoucí knihu, použil tak však reálná jména, ale Charlotta se přesvědčit nenechá. Humberta chce vyhodit a odstěhovat se pryč. Vyběhne v hysterickém záchvatu rychle z domu, kde ji však srazí auto. Před Humbertem se tak otevírá nová budoucnost...

Humbert vyzvedne Lolitu z tábora a začíná tak jejich několikaměsíční putování po Americe. Během první noci se Lolita Humbertovi svěří, že už má za sebou nějaké milostní zkušenosti. Humbert dlouho Lolitě tvrdí, že je matka jen vážně nemocná a vozí ji po různých městech v okolí. Brzy ovšem přizná, že je matka mrtvá.

Humbert po Lolitě bezmezně touží a miluje ji. Ona si je toho vědomá. Lolita jeho city neopětuje, cítí se jako jeho vězeň a začne jeho touhy využívat. Humbert tak dychtí po jejím těle, že jí začne za sex i platit a dělat různé ústupky podle toho, na co má zrovna ona náladu.

Jednoho dne se Humbert rozhodl, že by se měl usadit. Vybral si město Beardsley, kde měl na univerzitě jednoho svého starého známého. Zde si Humbert koupil dům a Lolita začala navštěvovat dívčí gymnázium.

Humbert zakazuje Lolitě většinu mimoškolních aktivit, nechce, aby navazovala vztahy s chlapci, ani aby dělala cokoliv mimo školu.
Uběhne nějaká doba, která je plná příležitostných hádek. Lolita začne chodit do divadelního kroužku. Poté Humbert Lolitě povolí chodit i na klavír. Po nějaké době se dozví, že tam Lolita už několik týdnů nebyla. Vinu za to na sebe vezme Lolitina kamarádka Mona, která Humberovi tvrdí, že za to, že tam Lola nechodila, může ona. Humbert s Lolitou se pohádají a Lolita uteče. Humbert ji jde hledat a oba dva přitom promoknou. Nakonec se oba dva vrátí domů.
Humbert je naštvaný a rozhodne se opustit město. Na gymnáziu tvrdí, že má nějaké závazky v Hollywoodu, že bude dělat hlavního poradce v nějakém filmu.

Znovu se vydají na cestu. Humbert má pocit, že je někdo sleduje. Lolita se začne chovat podezřele. Většinu doby mají za sebou auto, které je od nich jen nepatrně vzdáleno. Humbert se začne domnívat, že je to policie. Jednou, když zaparkuje na benzínce, uvidí, že se Lolita baví s řidičem auta, které je pronásleduje. Vypadá, že se dlouho znají. Když se poté zeptá Lolity, kdo to byl, odpoví, že se jí muž jen ptal na cestu. Humbertova nervozita stoupá.

Jednoho dne Lolita onemocní a Humbert ji odveze do nemocnice. Když ji Humbert jde navštívit, sestra mu sdělí, že si Lolitu odvezl její strýc, jenž je veze k dědečkovi na farmu. Toto sdělení je pro Humberta velkou ránou. Jeho Lolita ho opustila s cizím mužem.
Humbert se snaží Lolitu najít. Prohledává všechny hotely na jejich cestě a snaží se z návštěvních knih zjistit, kdo by mohl být tím cizincem. Všechno hledání je neúspěšné.

Po čase se seznámil s Ritou. Byla dvakrát starší než Lolita. Seznámili se v jednom baru, kde se opila. Od té doby spolu byli. Všechno vypadalo být v pořádku - až do jednoho dne. Přišel mu dopis od Lolity. Psala mu, že je vdaná, je těhotná a prosila ho, jestli by ji neposlal nějaké peníze, protože mají dluhy. Humbert neváhal, okamžitě opustil Ritu (napsal jí dopis na rozloučenou) a vydal se za Lolitou. Bydlela v Coalmontu. Chvíli mu trvalo, než ji našel, ale podařilo se.

Lolila vyrostla (bylo ji teď sedmnáct) a dospěla. Její bývalá krása byla pryč. I tak ji ovšem Humbert miloval. Humbert zde poznal Loliina manžela Dicka. Byl to někdo jiný než muž, s kterým tehdy utekla. Dick si myslel, že od svého otce utekla jen proto, že se chtěla osamostatnit. Humbert zjistil, kdo tehdy ten muž byl. Quilty, matčin známý, jehož strýc pocházel z Ramsdale. Dramatik, v jehož hrách si Lo zahrála a také režisér pornofilmů. Lo se Humbertovi svěří, že byl Quilty jediný muž, kterého kdy milovala a že ji vyhodil za to, že odmítla dělat ohavné věci před kamerou.

Rozzuřený Humbet se vydá hledat Quiltyho. Najde jeho dům, který má dveře dokořán otevřené. Zde najde Quiltyho. Ten nic nechápe, myslí si, že si s ním Humbert jen hraje. S Humbertem se začnou prát, až Quiltyho nakonec zastřelí. V tu chvíli do Quiltyho domu začnou přicházet jeho přátele, protože má jít s nimi na zápas. Humbert se mezi nimi vymotá z domu a vydá se pryč. Jede autem a nevšímá si ostatních řidičů. Brzy sjel ze silnice a zastavil se po několika otáčkách na poli. Zde čekal, až ho někde vytáhne a mezitím přemýšlel...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája, 10.05.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimir Nabokov - Lolita (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­