ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nabokov Vladimir (*22.04.1899 - †02.07.1977)

   
­­­­

Lužinova obrana (2)

Lužinova obrana je příběhem zázračného hráče šachu, jenž ztratil schopnost reflektovat proměny každodenního světa. Nabokov zde analyzuje psychický stres ruského exulanta neschopného kulturní a mentální adaptace.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Lužinova obrana. Pozvání na popravu. Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1990 (1. vydání). Z ruského originálu Zaščita Lužina a Priglašenije na kazň přeložila Ludmila Dušková. Doslov napsal Vladimír Novotný. Celkový počet stran: 316. ISBN: 80-207-0197-4.

DĚJ:

Lužinova obrana je příběhem o mladém chlapci, z něhož se stane světoznámý vynikající šachista. Svou vášeň pro šachy objevil již v raném dětství, avšak skrýval to před otcem. Jediný, kdo o tom zpočátku věděl, byla jeho teta, která mu "našla učitele". Doma se zavíral do pokoje a luštil stará zadání.

Lužin hrál šachy po celé zemi a jeho společníkem byl Valentinov. Lužin byl tak zabraný do světa šachů, že se nedostavil na pohřeb svého otce a za celý zbytek svého života nikdy nenavštívil jeho hrob.

V Německu, kam přijel na šachový turnaj, se potkává s jistou dívkou, jež se mu zalíbila. O lásce se hovořit nedá, protože jí nevěnoval tolik pozornosti jako svým šachovým partiím. Přesto se zasnoubili přes matčinu nelibost. Avšak Lužinova vášeň k šachům ho přivedla až k nervovému zhroucení, takže skončil v sanatoriu, kde se nehýbal a nemluvil. Po nějaké době začal komunikovat s doktorem, jenž se ho vyptával na dětství. Nikdo mu nechtěl připomínat jeho talent, protože by to mohlo vést zpátky k jeho zasmušilosti.

Po návratu ze sanatoria se oženil a jeho žena nedělala nic jiného, než že se ho snažila nějak zabavit. Bylo potřeba, aby myslel pozitivně a nic ho nerozrušovalo. Dalo by se říci, že jeho mysl zůstala v dětství, protože maloval, bruslil a ze všeho měl dětskou radost. Jenže jednoho dne našel v kabátu "šachovnici" a od té doby čekal na dny, kdy se v novinách budou nacházet šachové partie. Před manželkou dělal jakoby nic, ale v duchu je rychle vyluštil. Nakonec se objevil i jeho dávný spolucestovatel Valentinov, který chtěl, aby se vrátil k hraní (Valentinov chtěl natáčet film).
Doma se rozhodl svůj život ukončit, a tak spáchal sebevraždu (skočil z okna).

HLAVNÍ POSTAVY:

Alexandr Ivanovič Lužin (Lužin ml.) - nestará se o nic než o svět šachů; "zamiloval se do mladé dívky"; spáchal sebevraždu; shromažďoval staré věci
Lužin st. (otec) - autor knížek pro děti, dělal si starosti se synovou budoucností; se synem si příliš nerozuměl
Lužinová (jeho žena) - přes odrazování rodičů zůstala věrná své lásce, i když se Lužin nechoval jako manžel, nýbrž jako dítě, o které je nutné se starat

VÝZNAMY SLOVA "OBRANA":

  1. Lužinova obrana před reálným světem - vytváří si svůj vlastní svět = hra šachů
  2. Obrana manželky Lužina před šachy

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Katka Svobodová, 25.02.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimir Nabokov - Lužinova obrana (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­