ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nabokov Vladimir (*22.04.1899 - †02.07.1977)

­­­­

Lolita (8)

Bolestná, šokující i dojemná zpověď čtyřicátníka Humberta o bezmezné erotické posedlosti kouzlem dvanáctileté "nymfičky" a jejích tragických důsledcích dokáže i bezmála půlstoletí po svém vzniku zasáhnout čtenáře svou otevřeností...

Hlavním hrdinou je Humbert Humbert, muž, který má slabost pro tzv. nymfičky (dívky ve věku od 9 do 14 let). Na začátku knihy hlavní hrdina vypráví o svém blízkém vztahu k dívce Anabell, která později zemřela na tyfus. Její smrt ho velice zasáhla a od této doby hledá dívku podobné Anabell. V dospělosti je mu citovou útěchou krátkodobý fyzický vztah s prostitutkou, poté si uvědomí, že musí svůj život dát do určitých kolejí, a proto se ožení s zprvu krásnou Valerií. Po čase Humbert začne svou ženou pohrdat, protože stále více je vzdálenější jeho představě krásné nymfičky. Jeho žena ho překvapí vztahem k ruskému taxikáři, jejich manželství končí rozvodem. Později Valerie umírá během porodu.
Humbert se snaží tuto etapu svého života uzavřít a jede do New Yorku, kde má napsat knihu. Zde se ale nemůže plně soustředit na svou práci, jelikož kolem něho žijí nymfičky, které nemá šanci získat. Poté se dvakrát zhroutí a pobývá v sanatoriu. Po skončení léčení se stále nemůže soustředit na svou práci. Rozhodne se od známých přijmout nabídku ubytování u třicetileté Američanky Charlotty Hazeové, jež má dvanáctiletou dceru Lolitu (Dolores). Hned na první pohled se Humbert do Lolity zamiluje. Snaží se získat její náklonnost, užívá si každou chvilku s ní, ale Lolita prokazuje Humbertovi malou pozornost. Humbert si začne psát deník, kde zachycuje každodenní zážitky s Lolitou. Charlotta má se svou dcerou špatný vztah, myslí si, že pobyt v letním táboře její dceru trochu vychová. Humbert umírá touhou po Lolitě, ale paní Hazeová ho zaskočí milostným dopisem, kde mu vyjadřuje city k jeho osobě. Humbert je jejím jednáním zaskočen, stále miluje Lolitu. I přesto se s Charlottou ožení, protože bude mít možnost se dostat ještě do větší blízkosti Lolity.

Charlotta po svatbě bere plně rodinný život do svých rukou, zařizuje dům, plánuje život ostatním. Charlotta má v plánu poslat svou dceru do internátní školy. Humbert se této skutečnosti zalekne. Proto začne spřádat plány, jak by svou manželku sprovodil ze světa. Napadne ho, že by Charlottu mohl utopit. Během plavání v jezeře ale ztratí odvahu. Během jeho nepřítomnosti Charlotta najde deník, v němž si zapisuje svoje city k Lolitě. Charlotta rychle sepíše dopisy a běží přes ulici je hodit do schránky, ale v tom momentu ji přejede auto.
Najednou se před Hubertem otevírá netušené možnosti, rozhodne se vyzvednout Lolitu z tábora a namluví jí, že její matka je těžce nemocná. Poté začíná zběsilá cesta po celých Spojených státech amerických. Během pobytu v jednom hotelu se Lolita Humbetovi svěří se svými sexuálními zkušenostmi, poté ho svede. Po čase se Lolita od Humberta dozví, že její matka je už ve skutečnosti dávno mrtvá a rozhodnou se nastěhovat od univerzitního městečka, kde Dolly navštěvuje tamější školu. Zde se Dolly zamiluje do divadla a hraní. Zúčastní se školní hry, seznámí se se slavným autorem hry panem Quiltym . Lolita začne být čím dál víc nezvladatelná, za svoji náklonnost k Humbertovi si žádá peníze.

Během jedné hádky s Humbertem uteče z domu. Humbert ji najde a uskuteční další cestu po USA, kterou už naplánuje Lolita. Na cestě je začne pronásledovat muž v autě, jenž se jich drží po celou cestu. Humbert se snaží zjistit totožnost muže, opíše si jeho poznávací značku, kterou zničí Lolita. Muž mu do hotelu posílá falešné oznámení o telefonátu, navštěvuje tajně Lolitu. Humbert má čím dál větší strach a dostává se do tlaku. V horském městečku, kde jsou zrovna ubytováni, Lolita onemocní. Po nějaký čas Lolita leží v nemocnici, ze které ji vyzvedne neznámý muž a odveze ji s sebou. Šílený Humbert se pouští po stopě, ale jeho hledání je neúspěšné.

Navrací se do New Yorku, kde začne žít se svou družkou Ritou. Jednoho dne dostane dopis od Lolity, kde ho žádá o nějaké peníze. Humbert se za ní vydá a uvidí těhotnou mladou paní s manželem v rozpadlém domku. Přemlouvá ji, aby se k němu vrátila. To Lolita naprosto odmítne, ale dozví se od ní celou pravdu o neznámém muži, jenž ji odvezl z nemocnice. Je to autor divadelních her, pornofilmů a vzdálený příbuzný Quiltyho. Lolita jej zcela milovala, ale on ji chtěl využít jen do svého nového filmu. To Lolita odmítne a je vyhozena na ulici.

Na konci knihy si hlavní hrdina uvědomí, že svou Lolitu ochudil o dětství a nedokázal jí nahradit rodinu. Poté se rozhodne pomstít neštěstí Lolity a zabije Quiltyho. Humbert umírá pár dní před svým procesem, 16. listopadu 1952.

VLASTNÍ NÁZOR:

Lolita patří ke knihám, které mě velmi ovlivnily. Autor mě překvapil svým vcítěním do hlavního hrdiny. Rozhodně toto dílo patří k těm, které mají co říci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 04.02.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimir Nabokov - Lolita (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­