ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andrewsová Virginia Cleo (*06.06.1923 - †19.12.1986)

­­­­

Zlomená křídla

Tři dívky, tři světy, tři osudy, které se náhle protínají: jejich poslední nadějí na nový začátek se má stát internátní zařízení se zvláštním režimem.

MÍSTO DĚJE:

Nashville, Atlanta, Alabama

OBSAH:

Tři dívky: Robin Lin, Teal a Phoebe. Každá na pohled úplně jiná a přesto mají něco společného. Pro jejich rodiče jsou nezvladatelné...

Robin
Robin Lin Taylorová žije se svou matkou u prarodičů. Z Robin vyrůstá malá zlodějka, po jedné z krádeží dostává dvouletou podmínku. Matka Robin se chce stát slavnou country zpěvačkou a jednoho dne Robin oznámí, že večer tajně odjíždí do Nashvillu. Robin nechce odjet, ale nic jiného jí nezbývá. Při cestě se zastaví u benzinové pumpy, kde Robin ukradne časopis a cigarety. Robin si jednu z nich zapálí. Její mamku to značně rozčílí a přinutí ji vyhodit cigaretu z okna. Když je po chvíli zastaví policisté, má strach, že je to kvůli krádeži, ale policista je jen upozorní, aby příště zapálenou cigaretu nevyhazovaly z okna, jelikož hrozí vznik požáru a nechává je odjet. Když dojedou na místo, najdou čtvrť jménem Garten Apartmants, kde žije Cory Lewis, u něhož budou bydlet a který bude hrát s její mamkou v kapele. Robin se dozvídá informace ohledně pobytu a také to, že její mamka je odteď jakoby její sestra.
Robin se seznamuje s Kathy Ann. Ta ji přemluví, aby s ní šla na večírek, kam můžou jen vysokoškoláci, ale díky Charlottě Lily se tam dostanou. Robin souhlasí. Když dorazí na místo srazu, vezme je Charlotta Lily k mechanikovi Keeferovi Dawsonovi, aby se mu Robin představila. Robin se Keefer líbí a možná i on o ni jeví zájem. V půlce večírku odjíždí s třemi kluky k Charlottě Lily domů. Wyatt se pokusí s Robin vyspat, ale ta odmítne a uteče.
Město nezná a je moc ráda, když dorazí k autodílně, kde bydlí Keefer. Ten jí nabídne, že ji zaveze domů. Druhý den se Robin chce ráno vykoupat, jenže když vleze pod sprchu, otevře dveře do koupelny Cory a kouká na ni. Robin na něj řve, ale on se ani nehne. Když si Robin zašla postěžovat mamce, ta se ho ještě zastává. Robin vymyslí jinou pomstu. Vezme mu z peněženky tři dvacetidolarovky. Pak se rozhodne jít na nákup, vezme s sebou Kathy Ann. Robin se zalíbí jedna sukně a halenka, jenže na halenu už nemá. Když zjistí, že jí nevěnují prodavačky pozornost, odejde do kabinky, kde si dá halenu pod tu svou a jde zaplatit jen sukni.
Robin však při krádeži zadrží a odvážejí na policejní stanici. Tam si Robin zapíší a musí se dostavit k soudu. Robin se svěří se vším Keefrovi. Keefer jí svěří svůj příběh a nakonec se spolu milují. Robin se dostaví k soudu a soudkyně jí udělí podmínku s tím, že pokud se ještě setkají, bude dána do nápravného zařízení. Cory sežene Robin práci v supermarketu, kde je pod neustálým dohledem ředitele, který z ní nezpustí oči.
Majitel autoopravny, kde pracuje Keefer, se rozhodne, že ji prodá a Keefer přichází o místo. Rozhodne se zajít naposled k matce a otčímovi pro své úspory, které si šetřil odmalička. Robin jde s ním a čeká v autě. Keefer se vrací se zprávou, že úspory jsou pryč a na zemi v koupelně je kaluž krve. Od sousedů se dozvídají, že se Keeferova matka pokusila o sebevraždu. Odjíždí do nemocnice, kde se Keefer popere s otčimem, když se dozví, že jeho matka zemřela.
Keefer se svěří Robin, že ví, jak obstarat peníze na jejich útěk. Ukáže Robin zbraň a řekne jí, že chce vykrást supermarket, kde pracuje. Robin souhlasí a následujícího dne, kdy pokladní přepočítává sumu, přijde Keefer k ní a chce peníze - ta je tak vyděšena, když uvidí revolver, že není schopná nic udělat. Robin neváhá a dá peníze do papírové tašky. Oba odchází a nastupují do auta. Robin si s sebou vzala nějaké svoje věci a matčiny boty. Jenže akce nešla podle plánu. Pár bloků od supermarketu je zastavuje policie a zatýká je. Robin celou dobu svírá matčiny boty.
Na policejní stanici se dovídá, že Keefer ji chrání. Jeho verze je, že Robin nevěděla o pistoli. Na nátlak právníka a její matky s jeho verzí souhlasí. Její mamka je však v beznadějné situaci a rozhodne se Robin poslat do speciální školy pro nezvladatelné dívky. Když Robin nasedá do policejního auta, aby ji odvezli na letiště, naposledy se ohlédne po matce a vidí, že svírá boty, které si Robin vzala stejně jako ona, když ji zatýkala policie...

Teal
Teal Sommerová je dcera vlivného podnikatele. Má staršího bratra, který se pořádně ani jako bratr nechová a její matka na ni nemá čas. Teal chodila do státní školy, ale kvůli problémům jí otec zaplatil soukromou školu, kam chodily samé bohaté děti. Teal se mezi nimi cítí jako vyvrženec a možná proto je pořád v průšvihu.
Teal se jednoho dne ráno opije vodky s džusem a její matka pro ni musí přijet. Matka je z ní zhnusená a nechá trest na otci, ten však nemá pořádně čas. U večeře Teal pokárá a zakáže jí brát si matčino auto. Teal je kvůli alkoholu vyloučena na tři dny ze školy. Poslední den se rozhodne sejít se svými bývalými spolužačkami. Dají si sraz v pizzerii, kde pracuje kluk jménem Del Grant, do kterého je Teal zamilovaná. Do pizzerie jede matčiným autem i přes otcův zákaz.
Teal chce být s Delem o samotě, a proto vymyslí hru, kdo ukradne dražší dárek. Shitly a Selma okamžitě souhlasí a odcházejí. Teal si povídá s Delem a on o ni začne projevovat zájem. Těsně před tím, než se Selma a Shirly vrátí do pizzerie, jde Teal do klenotnictví, kde předstírá, že chce koupit mamce náramek. Když se prodavač nedívá, vymění náramek za deset tisíc dolarů za svůj, který má jen něco málo přes půlku hodnoty. Pak se vrací do pizzerie. Selma má pouze speciální pero. Shirly je na tom lépe, povedlo se jí ukrást malý fotoaparát, ale na Tealin náramek nemá.
Když Delemovi skončí služba, rozhodne se ho hodit domů. Tam se dovídá pravdu jeho života. Otec mu odešel dávno a matka byla narkomanka. Má mladšího bratra Shawna a sestru Patty. Delem je naštvaný, protože jeho matka neuklidila kuchyň a děti byly samy doma. Teal se nabídne a kuchyň uklidí. Potom se rozhodne zajet na nákup. Delem to považuje za rozmar mladé bohaté holky, ale když se Teal vrátí zrovna, když se snaží dostat matku, kterou někdo položil ke dveřím, do postele, Teal mu místo toho, aby odešla, pomůže. Je rád. Když Shaw a Patty uloží, chce, aby Teal odešla, ale nedokáže jí to říct. Nakonec se spolu pomilují.
Teal se vrací ve dvě ráno domů, ale zastaví ji policisté, kteří ji zatknou za krádež auta. Teal se brání tím, že auto si půjčila a patří jejímu otci. Ten ji nechá celý den strávit v cele. Když ji odvede domů, je velmi naštvaný, a proto se rozhodne udělat určitá opatření. Všude odstraní telefony, zůstane jen ten v pracovně, kterou ale zamyká. Tealin starší brat Carson se jí snaží domluvit, ta využije situace a začne mu plakat na rameni, že to má v nové škole těžké, že se jí smějí kvůli tomu, že nedostává kapesné atd. Carson jí to uvěří a dá jí sto dolarů. Teal je pošle Delemovi. Ten peníze nechce přijmout, ale když se dozví, že je má navštívit sociálka, nakoupí za ně sourozencům věci.
Teal se cítí jako vězeň a Delem má strach, že mu odvedou sourozence, a proto souhlasí s Teal a naplánují útěk. Vše se však změní, když Delemova matka sežene práci a přestane brát drogy. Teal je však rozhodnutá utéct i bez Delema.
Teal je nešťastná vůči opatřením, jež táta doma zavedl. Když se jde jednoho dne večer najíst, uslyší rozhovor mezi otcem a bratrem. Dovídá se, že mají v sejfu deset tisíc dolarů, které se jen tak nezdaní. Od jedné ze svých spolužaček si půjčí mobil, ale musí jí za minutu hovoru zaplatit deset dolarů. Volá do pizzerie a tam se dozvídá, že Delem má nějaké rodinné problémy.
Rozjede se k němu domů, kde zjišťuje, že jeho mamka se předávkovala. Když u nich zazvonila policie, mysleli si, že jsou tu kvůli Teal, ale policie jim přišla oznámit, že je Delemova matka mrtvá... Delem neváhá ani minutu a je ochotný odejít. Teal se vrací domů a vloupe s otci do kanceláře, kde vezme peníze.
Při cestě z města je Delem přepočítává a zjišťuje, že je tam dvaadvacet tisíc dolarů. Jenže se dlouho neradují. S přibývajícími kilometry je opouští odhodlání a Delem přemluví Teal, aby se vrátili. U Delema doma je čeká sociální pracovnice, která odvede Shawna i Patty. Teal odvede policie domů. Tam ji otec sdělí, že pro ni zajistil místo na speciální škole pro mladé nezvladatelné dívky...

Phoebe
Phoebe Elderová žije s otcem a matkou. Phoebe je malá výtržnice s dvouletou podmínkou. Matka je však opouští a otec je díky své práci často na cestách, proto se rozhodne dát Phoebe k tetě May Louise a strýci Busteru. Phoebe se ho snaží přemluvit, ale otec se nedá zviklat.
Phoebe je zapsaná do místní školy a tam zařazena do speciální třídy, protože má dyslexii. V autobuse domů se seznamuje s chlapcem Ashleym Porterem. Když se dozví, že má cigarety, přemluví ho, aby jí jednu dal. Tu se pak pokusí vykouřit na záchodě, ale teta May ji u toho načapá.
Druhý den ji Ashley přemluví, aby se sešli o půl dvanácté na ošetřovně. Phoebe předstírá křeče a opravdu dojde na ošetřovnu. Tam jí sestřička dá prášek a odejde si na oběd. Toho využije Ashley. Na ošetřovně si povídají, ale Ashley ji začne líbat a nakonec se milují. Jenže v půlce milování tam vejde ošetřovatelka. Odejde k ředitelovi, jenž si je potom zavolá.
Phoebe mu narovinu řekne, co se stalo a odejde. Její teta s strýc se snaží spojit s jejím otcem. Když jim konečně zavolají, mají pro Phoebe smutnou zprávu. Její otec se zabil při autonehodě a její mamka je v nemocnici, jelikož ji našli předávkovanou a je teď na odvolací kůře.
Teta a strýc jsou momentálně jediní příbuzní, které Phoebe má. Po návratu do školy se dovídá, že ji Ashley pomluvil, jak mohl. Při polední pauze k ní přichází dvě dívky, Taylor Madisonová a Rae Landauová. Ty jí nabídnou spolupráci ohledně pomsty Ashleymu. Raein otec je detektiv a u Asheyho se pořádá párty, kde nebudou chybět drogy a ji si tam chtějí pozvat a zaplatit jí za sex. Phoebe ze začátku nechce, ale nakonec souhlasí.
Taylor a Rae se pro ni staví s odvedou ji na párty. Kluci mezitím losovali, kdo půjde s Phoebe první. Jeden z nich vyhrál a odvedl si Phoebe do malé místnosti. Až tam si Phoebe uvědomila, že holky lhaly. Vyběhla z místnosti a chtěla odejít z domu, ale kluci se jí v tom snažili zbránit. Phoebe vzala měděnou sošku. Ashley ji nařídil, aby ji položila, ale Phoebe ji hodila po chlapci jménem Skipi Lester. Zasáhla ho nedaleko spánku. Díky panice, kterou způsobila, se jí podařilo utéct.
Když se jí podařilo dostat domů, čekala na ni policie, která ji odvedla na stanici. Strýc se za ni přimluvil a slíbil, že zůstane doma a nikam se nehne. Když odešli do Kostela, sbalila si Phoebe věci a odešla do nemocnice, kde byla její mamka. Tam ji čekalo pouze zklamání. Matku nezajímalo nic jiného než cigarety. Doktorka Youngová Phoebe vysvětlovala jeji stav, když vtom dovnitř vešla policie a řekla, že Phoebe musí odvést. Doktorka byla šokována, když se dozvěděla, že Phoebe utekla.
Phoebe předpokládala, že ji odvezou na stanici, ale policista ji odvezl do malé restaurace, kde na ni čekal strýc. Phoebe se mu snažila vše vysvětlit, ale on ji pouze sdělil, že její výchovu přenechají lidem, kteří jsou na takové jako ona specializovaní. Je to její poslední šance...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Radka + Kessí, 02.03.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Virginia Cleo Andrewsová - Zlomená křídlaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)