ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andrewsová Virginia Cleo (*06.06.1923 - †19.12.1986)

   
­­­­

Na konci duhy

- díl v sérii: 4

Závěrečný díl románové ságy začíná velkolepou oslavou narozenin Summer Clarkové, dcery Rain a Austina, před níž leží skvělá budoucnost. Krutý osud však roztříští všechny její plány a dívka poznává mrazivou stránku života. Dokáže v sobě najít stejnou sílu jako její matka?

Rain se narodí krásná dcera jménem Summer. Roy se po ukončení vojny vrací a zjišťuje, že je Rain vdaná a má dceru. Ze začátku je z toho velmi špatný, ale po čase se zamiluje do Glandy, která pomáhá Rain v domácnosti a má o rok staršího syna, než je Summer, Harleyho. Roy pracuje v jedné z Raininých stavebních firem. Harley ho má za idola a chce být jako on. Royi a Glandě se narodí dcerka Lathista, ale ta umírá na leukémii. Glanda se obrací na náboženství a pomalu a jistě ji opouští rozum.
Summer slaví své 16. narozeniny. Doufá, že vše bude v pořádku, ale Chase a Harley se poperou. Summer doufala, že Harley chtěl ochránit čest její kamarádky Amber, jíž Chase ponížil, ale později se dozvěděla, že to bylo kvůli tomu, že s Chasem byla Summer více než s ostatními a Harley pouze žárlil.
Harley měl maturovat, ale Roy nevěřil, že to zvládne. Poslední dobou ho považoval pouze za pěkného uličníka, ale Summer mu věřila. Věděla, že Harley zbožňuje kreslení a chce se stát architektem. Summer Harleyho přemluvila, aby se s ní každý den učil a aby si podal přihlášky na vysoké školy. Díky jejímu odhodlání Harley nakonec odmaturoval a když jim byly předávány diplomy, dostal Harley cenu za nejlepšího výtvarníka na škole. Roy byl na Harleyho velmi hrdý a Glanda se na chvíli probrala ze vzpomínek na dceru, ale vše trvalo nanejvýš tak dva dny.
V létě je k večeru navštívila teta Alison se svým novým přítelem. Summer a Harley byli na molu a povídali si. Alison a její přítel k nim chtěli doplavat, jenže Alison chytla křeč a začala se topit. Harley hned skočil do vody a snažil se k nim co nejrychleji doplavat. Náhle se tam objevil Roy a Alison vytáhl. Summer běžela pro otce a ten Alison oživoval. Naštěstí se Alison probrala a ještě ten den s přítelem odjela. Summer ten samý večer probudila sanitka. Když sešla dolů, zjistila, že se teta Glanda utopila.
Harley byl ze smrti své matky velmi špatný a s Royem se pořád hádali. Pozdě večer se Harley připlížil k Summer do pokoje a řekl jí, že našel svého pravého otce, Fletchera Viktora. Žádá, aby s ním Summer odjela do jedné části New Yorku, kde jeho otec bydlí. Summer souhlasí, ale nic nesmí říct rodičům. Oba nechávají doma vzkazy a odjíždí na Harleyho motorce.
Když tam dorazí, přivítá je Harleyho otec spolu se svou hospodyní Suze. Suze se vyzná v čárech a voodoo. Harleyho otec vypadá velmi staře, ale je velmi pozorný a chce vědět o Harleym co nejvíce. Druhého dne s ním Harley jde do práce a Summer zůstane se Suze sama. Suze jí ukáže jeden pokoj, který slouží jako svatyně pro jejího mrtvého syna. Summer se tu nelíbí a snaží se dovolat domů, ale telefony nefungují po bouřce z předchozího večera. Summer se vydává na prohlídku domu a nalézá schody, které vedou do suterénu. Tam jsou uložené krabice s různými fotkami a ústřižky z novin. Summer zjišťuje, že muž, jenž je přijal v domě, není Harleyho otec, ale dědeček.
Když se Harley s dědou vrátí domů, snaží se mu Summer říct, co zjistila. Harley ji pořádně neposlouchá, je okouzlený svým dědou a ten navrhne, že odvezou Summer do jiné části města k telefonu. Rain a Austin jsou v sedmém nebi, když jim Summer zavolá a slíbí jim, že hned zítra odjede domů, ale bez Harleyho, který chce zůstat ještě chvíli s "otcem".
Večer se Summer podaří dostat Harleyho do suterénu a tam mu ukázat fotky a noviny, v nichž je článek o tom, jak se jeho otec zabil při honičce v autě. Harley je zdrcen, ale náhle někdo zabouchne dveře a oni se ocitají v pasti. Harley se snaží bouchat na dveře, ale nic nepomáhá. Když si Harley začne prohlížet suterén, je mu divná jeho velikost. Suterén není ani z půlky velký jako dům, a tak se pomocí starého trámu, který ležel na zemi, snaží rozbít stěnu. To se mu zdaří a oni zjišťují, že za stěnou je udělaný byt s kuchyňkou a koupelnou. Summer s Harleym přespí na gauči, když se probudí, zjišťují, že jim mezitím donesli jídlo a pití se vzkazem, že podle Suze je ovládají zlí duchové a zůstanou dole, dokud se z nich nevypudí.
Summer, která jim nevěří, se snaží Harleyho přesvědčit, aby jídlo nejedl, ale Harley má hlad a neposlechne ji. Dokonce přinutí sníst aspoň kousek i Summer. Mezi Summer a Harleym vznikne silná láska a nakonec se spolu vyspí. Harley chodí hlídat dveře, kdyby je znovu otevřeli, aby se mohl dostat ven. Summer ho jde po nějaké době zkontrolovat a navrhnout mu, aby se vystřídali, ale Harley leží v horečkách na schodech. Summer se snaží zavolat o pomoc, ale nikdo nepřichází. Proto dotáhne Harleyho do obýváku a tam mu dává studené obklady. Z horeček Harley přechází do zimnice a nakonec se udělá špatně i Summer. Když už si myslí, že zde zemřou, objeví se v otvoru Roy, který se od Rain dozvěděl, že se měla Summer vrátit, ale nestalo se tak. Prohledal Harleyho věci a našel adresu jeho otce alias dědy. Oba odvezl do nemocnice, kde zjistili, že jídlo, jež dostávali od Suze, bylo otrávené houbami. Suze věřila v jejich zázračný účinek. Přijít o pár hodin později, nebylo by už Harleymu pomoci, jelikož houby ničily játra.
Jakmile se Harley probudí, uvidí před sebou plačícího Roye a pochopí, že ho miluje jako svého syna a k této lásce nepotřebuje stejnou DNA. Když se vrátí domů, nastoupí Harley na vysokou školu a věnuje se architektuře. Když se po letech vrátí jako úspěšný stavitel, požádá Summer o ruku. Ta ho vroucně miluje a souhlasí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Radka + Kessí, 27.01.2010

­­­­

Diskuse k výpisku
Virginia Cleo Andrewsová - Na konci duhyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­