ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andrewsová Virginia Cleo (*06.06.1923 - †19.12.1986)

   
­­­­

Kapky deště

- díl v sérii: 1

První díl čtyřdílné románové ságy (Kapky deště, Zásah blesku, Úder hromu a Na konci duhy).
Rain Arnoldová vyrůstá v nuzných poměrech chudé černošské rodiny. I když se snaží, nedokáže do tohoto prostředí zapadnout. Když se jednoho dne dozví osudové tajemství, opouští domov a ocitá se v zámožné rodině Hudsonových. I zde se ale cítí jako cizinec a nepřestává toužit po opravdovém domovu.

Rain žije u Lathisty a Kenta Arnoldových spolu se starším bratrem Royem a mladší sestrou Benny v části Washingtonu, kde žijí černé rodiny, smrt je na denním pořádku, stejně tak jako drogy, které tam prodávají místní gangy. Rain studuje se sourozenci na místní škole. Škola je hlídaná policisty, žáci musí projít detektorem kovu, protože už se několikrát ve škole odehrála přestřelka. Rain patří mezi nejchytřejší žáky ve škole, svojí mamce pomáhá v domácnosti, protože mamka Lathista pracuje v supermarketu a často si musí brát směny navíc, protože Kent měl s prací problémy a byl věčně opilý. Benny byla její pravý opak. Ve škole sice nepatřila mezi nejhorší žáky, ale držela se špatných lidí a měla často nějaké problémy. Roy byl podobný svému otci, hlavně postavou. Povahu zdědil nejvíce po matce, avšak po otci byl výbušný a to ho často dostalo do problému s otcem, jemuž vyčítal, že se nestará o rodinu.
Kent po jedné večerní hádce zmizí. Roy začne po škole pracovat v autoopravně, aby nějak pomohl. I Rain a Benny chtějí začít chodit na brigády, ale mamka to nechce, ví, že bez vzdělání skončí stejně jako ona. Benny jednoho dne přemluví Rain, aby s ní zašla do jednoho pochybného podniku. Rain tam jít nechce, ale má strach nechat Benny o samotě. Benny se zalíbila jednomu chlapci, Carltonovi, který byl bratrancem Jarada, jenž vedl jeden z gangů. Jaradovi se Rain zalíbí a nechá ji obklíčit svými lidmi. Rain se brání, ale nakonec ji Jarad políbí. Rain uteče a Benny jde za ní a vrátí se domů. Benny prosí Rain, aby to před Royem a mamkou zatajila. Ta souhlasí.
Kent se po nějaké době vrátí. Chce, aby Rain s Benny začala pracovat. Lathista se s ním pohádá a on se zmíní o tom, že tedy zajde za Hudsonovými, aby mu zaplatili, že Rain u něj žije. Rain chce po mamce pravdu a ta jí řekne, že její matka je zámožná běloška a její otec afroameričan. Benny se na druhý den ve škole zmíní, kdo Rain je. Děvčata ve škole jí začnou opovrhovat, Rain se to snaží ignorovat. Když ji Benny požádá o pomoc, chce jí dokázat, že i když není pokrevně její sestra, má ji ráda a souhlasí, že ji bude krýt, až se budou mamky ptát, jestli může jít ke kamarádce na "dívčí party". Rain slovo dodrží a opravdu tvrdí, že se jedná o dívčí party.
Benny se vrací brzo ráno a je celkem opilá. Tvrdí, že se probudila nahá a na zemi byl prázdný obal od fotofilmu. Rain ji uklidňuje a ráno, když se všichni vzbudí, ji i kryje. Po pár dnech dává Carlton Benny fotky, kde je nahá. Jarad požaduje za negativy 250 dolarů. Rain v zastavárně zastaví zlatý náramek a řetízek. Společně s Benny dají dohromady 250 dolarů a odchází do skladu, kde na ně Jarad s kumpány už čeká. Jarad však chce něco víc než jen peníze. Chce, aby se Benny vysvlékla a oni ji tak mohli porovnat s negativy. Jarad chce to samé i po Rain. Benny ji pomůže utéct, ale jí se to nepodaří. Když Rain doběhla k policejnímu vozu a řekla jim, co se stalo, byla už Benny mrtvá.
Spolužačky kladly Rain smrt Benny za vinu, a když šla ze školy, hodily po ní hořící plechovku. Rain utrpěla popáleniny a na nohou jí zůstaly jizvy. Jakmile se vrátila domů, řekla jí mamka, že Roy odchází na vojnu a oni se setkají s Megan Hudsonovou, pravou matkou Rain. Měly se sejít restauraci. Lathista před restaurací znervózněla, protože se jednalo o jednu z nejluxusnější restauraci ve městě. Lathista nakonec Megan Hudsonovou přiměla, aby si Rain vzala k sobě, ale Megan nechtěla riskovat kariéru svého manžela Granta, který kandidoval do poslanecké sněmovny a tak zařídila, aby zůstala u její matky pod zástěrkou dobročinného skutku. Rain měla být vybraná do dobročinného programu, ve kterém se jednalo o tom, že dítě z chudých rodiny bude dáno k bohatým a ti jí zaručí vzdělání.
Matka Rain měla sestru Viktorii, která se věnovala pouze podniku. Viktorie neměla Rain vůbec ráda. Babička byla stará zamračená dáma. Rain velmi rychle pochopila, že babička je jen zklamaná svou rodinou. Megan ji navštěvovala jen ze slušnosti, vnoučata Alison a Brody jen když musela a Viktorie k nim chodila, jen když chtěla od babičky Hudsonové podepsat papíry ohledně firmy. Babička se postarala, aby začala chodit do místní soukromé dívčí školy. Do školy ji měl vozit Jack, babiččin soukromý řidič. Rain se zúčastní konkurzu na divadelní hru. Škola má hrát Naše městečko. Rain hraje hlavní dívčí roli Emily a jejího manžela hraje Corbett Adams. Po představení se k babičce Hudsonové a k Rain přidává MacWainea, který je ředitelem na prestižní dramatické škole v Londýně. Chce, aby Rain o prázdninách nastoupila k něm na školu. Rain je nadšená a souhlasí. Chce se se vším svěřit mamce Lathistě, která žije u své sestry, ale nikdo to u nich nebere. Babička Hudsonová se snaží zjistit co nejvíce informací.
"Mamka Lathista umírá na rakovinu," řekla babička Hudsonová.
Rain chce odjet za ní a babička ji ještě na ten večer zařídí letenku. Viktorie je proti, protože letenka je do první třídy, ale babička ji velmi rychle uzemní. V nemocnici se Rain setkává s Royem. Mamka je v kómatu, ale i tak k ní Rain mluví a svěří se jí se vším. Nakonec mamka umírá.
Babička Hudsonová zaplatila celý pohřeb a Rain se po něm vrací k ní. Roy je převelen do Německa.
Rain se s babičkou velmi sblíží a přemluví ji, aby si nechala do těla voperovat budík, jelikož ji srdce už moc neslouží. Ta souhlasí a Rain nakonec odjíždí do Londýna na dramatickou školu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Radka + Kessí, 27.01.2010

­­­­

Diskuse k výpisku
Virginia Cleo Andrewsová - Kapky deštěMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)