ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andrewsová Virginia Cleo (*06.06.1923 - †19.12.1986)

   
­­­­

Lístky ve větru

Druhý díl rodinné ságy dále sleduje spletité osudy dětí, ke kterým se vlastní rodina zachovala neuvěřitelně krutě a nelítostně.

Lístky ve větru jsou druhým dílem rodinné ságy od Virginie Andrewsové. Hlavními postavami jsou opět děti Corriny Foxworthové-Winsloové (Bart Winslov je její druhý manžel - objevuje se už v prvním díle Květy z půdy): nejstarší Christopher, mladší Cathy a už jen jedno z maličkých dvojčat, Carrie. Cory zemřel na otravu arzenikem, který jim matka sypala na koblihy.
Děti poté, co utekly z Foxworth Hallu-svého několikaletého vězení, nasedly na vlak a ujížděly pryč. V autobuse Carrie nebylo dobře, všimla si jich jedna černoška a ujala se jich s tím, že jim pomůže dostat se k doktorovi, jenž je všechny ošetří. Děti se dostaly k hodnému, mladému lékaři, kterému černoška Henny pomáhala v domácnosti, protože lékaři Paulovi zemřela manželka i dítě, žil úplně sám. Paul jim řekl, že jako doktor jim nemůže pomoci, dokud mu neřeknou vše, co se jim stalo. Proto Cathy ze strachu o svou sestru a bratra všechno pověděla.
Paul dodržel své lékařské tajemství a nikomu neřekl, co mu děti svěřily; díky Cathy už ale věděl, jak jim pomoci. Po nějaké době byly děti zcela v pořádku a chystaly se, že odejdou a půjdou dál svou cestou, ale Paul si je natolik oblíbil a navrhl jim, aby u něj zůstaly a on je mohl adoptovat. Děti tedy zůstaly. Chris chtěl být lékařem a Paul mu v tom bez váhání začal pomáhat. Cathyin sen stát se světově proslulou tanečnicí se také začal naplňovat, začala tancovat a dařilo se jí. Jen malá Carrie byla pořád nešťastná, stýskalo se jí po její druhé polovičce, Corym. Navíc byla Carrie postižená, v letech, kdy byla ve vývinu, byla zavřená, nedostávalo se jí slunce a čerstvého vzduchu, proto byla maličká a ke svému malému tělíčku měla nepřirozeně velkou hlavu. Ostatní děti se jí posmívaly a ubližovaly jí. Paul pomohl Carrie dostat se na soukromou internátní školu, z níž ale brzy odešla, jen aby mohla být každý den doma s Paulem a Cathy, kteří ji brali takovou, jaká byla a nikdo se jí neposmíval. Chris byl také pryč, protože se dostal na medicínu a byl na internátě. Po nějakém čase se Cathy seznámila s Julianem, synem madam Maryši, její taneční učitelky. Cathy dlouho váhala, ale nakonec s Julianem odjela do Londýna, kde měla v taneční škole mnohem více možností se prosadit. Jenže kolem jejího odjezdu se objevilo mnoho problémů. Cathy milovala Paula a také Paul ji, i když byl o tolik let straší. Navíc Christopher pořád miloval svou mladší sestru a patřičně žárlil na Juliana i Paula a dokonce se kvůli Cathy vzdával všech svých známostí a mnohé slečny úspěšně odmítal. Dalším, kým byla Cathy milována, byl Julian a jelikož ti dva tvořili velice dobrou taneční dvojici, všichni je považovali za milence, což Julianovi vyhovovalo. V Londýně Cathy poprvé po dlouhé době spatřila svou matku. Samozřejmě že věděla a počítala, že ke střetu dojde. Párkrát matce napsala ošklivé dopisy, v níž narážela na Coryho smrt a obviňovala ji, ale vidět se s ní nebylo jednoduché.
Chris miloval svou sestru natolik, že pokaždé, když ji viděl, naléhal na ni a chtěl, aby byla jen jeho. Cathy ovšem svého bratra nechtěla, z celého srdce milovala Paula, jenž ji od začátku odmítal jak duševně, tak i fyzicky. Jenže Paul jim všem lhal. Řekl jim, že jeho žena i syn jsou mrtví, že jeho žena byla blázen a utopila svého syna i sebe. Ano, syn byl zabit tak, jak řekl, ale manželka přežila - byla umístěna do speciálního psychiatrického zařízení, kde pořád ještě žila. Cathy se s Paulem zasnoubila, ještě než se toto dozvěděla, ovšem poté, co pravda vyšla najevo, bezmyšlenkovitě a v afektu se provdala za Juliana. Paul byl tímto faktem velice zdrcen, ale nemohl čekat nic jiného. Ještě více na dně byl Chris, který pořád bezmezně svou sestru miloval, a ona jeho taky, avšak snažila se to potlačit.
Julian byl na Cathy zlý a krutý. Nebyl jí manželem, jakého by si zasloužila a přála. Když za nějakou dobu Chris skládal přísahu, odmítl ji za ním pustit. Cathy tedy našla řešení sama. Uspala Juliana a odjela za Chrisem. Od té doby jim to vůbec neklapalo a vše bylo v jejich vztahu den ode dne horší. Julian měl jednoho dne automobilovou nehodu a dostal se do velice vážného stavu. Cathy zjistila, že čeká jeho dítě a aby ho podpořila, řekla mu to, jenže Julian už ji nemiloval, naopak z celého srdce ji nenáviděl. Nakonec došlo k tomu, že Julian přestřihl hadičku kapačky, která ho držela při životě, a zemřel.
Cathy se tedy vrátila k Paulovi, jemuž odpustila a po nějaké době porodila syna, kterého pojmenoval Jory. (J- po Julianovi a -ory po Corym).
Čas plynul a Cathy se seznámila s Bartem Winslooem, druhým manželem její matky. Prostřednictvím Barta chtěla vykonat svou pomstu na matce. Odstěhovala se od Paula, koupila si malý domeček, v němž bydlela s Jorym a Carrie (Paul s ní nemohl a ani nechtěl jít).
Carrie byla pořád strašně nešťastná. Nemohla najít někoho, kdo by ji miloval a záviděla Cathy. Po nějaké době se Carrie seznámila s Alexem, který se do ní zamiloval a chtěl si ji vzít. Ona Alexe také moc milovala, ovšem on se jí jednoho dne svěřil, že chce být knězem. Carrie to připomnělo babičku, jež pořád dokola říkala, že bůh všechno vidí. V zoufalství se otrávila. Zemřela stejně jako Cory, otrávila se. Carrie chtěla zemřít stejně jako Cory, a to se jí tedy povedlo.
Chrisovi a Cathy puklo srdce. A Cathyina touha po pomstě se tím ještě zdvojnásobila. Rozhodla se, že svede Barta. Netrvalo moc dlouho a Bart se do ní zamiloval, nepříjemný fakt byl, že ona do něj taky - s tím nepočítala. Všechno vyšlo najevo na plese na Foxworth Hallu, kde Cathy ztropila scénu přímo před zraky své matky a babičky, které tak moc nenáviděla. Bart se dozvěděl celou pravdu, že Corrina má 4 děti, které 3 roky a 4 měsíce držela se společnou pomocí její matky zavřené v půdním pokojíku v Foxworth Hallu. Corrina se to ještě snažila hodit na jiné, ale Cathy nebyla hloupá, neřekla Bartovi pravdu, dokud neměla jistotu, že to její matka nebude moci vyvrátit. Stará babička byla nyní na vozíku a nemohla mluvit, dorozumívala se jen posunkovou řečí. Corrina, protože byla blázen, ve vzteku na svou dceru zapálila dům a úmyslně tím zabila svou matku i Barta, jenž se snažil starou ženu zachránit. Foxworth Hall lehl popelem.
Cathy zachránil Chris, který pro ni přijel, protože Henny umírala a chtěla ji naposledy vidět. Bohužel, ke smutku všech, Henny brzy skonala. Corrina Foxworthová se dostala do léčebny pro duševně choré.
Cathy těžce porodila druhého chlapce a řekli jí, že další děti už mít nemůže. Dítě bylo Barta, jak si úspěšně naplánovala, pojmenovala ho po něm - Bart. Paul po několika měsících zemřel na následky čtyř mrtvic.
A Cathy spolu s Chrisem a dvěma chlapci si koupili dům. Jory a Bart říkali Chrisovi tati, i když to byl jen jejich strýc, to se ale nikdy neměli dozvědět. Chris byl jejich otec, který je měl nadevše rád.
Cathy se zapřisáhla, že své děti nikdy nezavře na půdu. Zvláštní ale je, že potom, co s Chrisem koupila dům, dala na půdu dvě postele, pak šla a koupila piknikový koš, stejný koš, v jakém jim babička tři roky a čtyři měsíce nosila jídlo do podkroví Foxworth Hallu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dery, 08.06.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Virginia Cleo Andrewsová - Lístky ve větruMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)