ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andrewsová Virginia Cleo (*06.06.1923 - †19.12.1986)

­­­­

Vykoupení ohněm

Třetí díl ságy, kdy se život Cathy a Chrise mění v peklo.

Třetí díl rodinné ságy vypráví opět příběh Cathy Shefieldové, jejího bratra Chrise, dvou synů Joryho a Barta, a později i adoptované dcery Cindy.

Cathy bylo již přes třicet let. Jako malá byla spolu se svými bratry a sestrou zavřená na půdě přes tři roky; díky jejich matce a babičce. Teď už měla jen bratra Christophera. Cory zemřel na otravu arzenikem a Carrie spáchala sebevraždu, protože byla nešťastná, dětství strávené na půdě ji natolik poznamenalo, že nedokázala šťastně žít. Cathy se po dobu, co byli zavření na půdě, zamilovala do svého bratra, stejně jako on do ní, a stali se nerozluční. Její první manžel-Julian byl vynikající tanečník, po jedné automobilové nehodě spáchal sebevraždu. Cathy za několik měsíců porodila jeho syna, Joryho. Druhý manžel, Paul Shefield-lékař, ji, Chrise a Carrie adoptoval poté, co utekli z Foxworth Hallu. Jenže byl nemocný na srdce a brzy po svatbě zemřel.
Cathy se tolik toužila matce pomstít, že svedla matčina druhého manžela Barta, zamilovala se do něj a porodila mu syna Barta ml.; bohužel v době, kdy chlapec přišel na svět, byl jeho otec mrtvý. Uhořel ve Foxworth Hallu.

Třetí díl vyprávějí synové Cathy - starší, čtrnáctiletý Jory a mladší, desetiletý Bart.
Jory byl hezký, chytrý, vysoký a velmi dobrý tanečník; své nadání zřejmě zdědil jak po matce Cathy, tak po otci Julianovi.
Bart byl oproti němu malý, ne moc hezký a velice nešikovný. Necítil žádnou bolest, protože jeho nervová zakončení nesahala až pod kůži, proto byl ušetřený veškeré menší bolesti, když si třeba odřel koleno nebo se o něco bouchl - i proto byl dost zvláštní. Myslel si, že všichni mají raději Joryho než jeho, nevěřil, že ho maminka má ráda stejně jako bratra, proto žárlil a choval se podivínsky. Cathy po smrti Paula odešla s chlapci a Chrisem - jejím neoficiálním manželem (pro veřejnost to byl její oficiální manžel, nikdo se neměl dozvědět, že je to ve skutečnosti její bratr) do Fairfaxu, kousek od San Franciska. Joryho babičku, madam Maryšu, navštěvovali jednou ročně. Matka Chrise a Cathy byla zavřená v blázinci, kde ji navštěvoval pouze Chris - jednou ročně. Cathy Chrise vždycky milovala, ale protože byl jejím bratrem, snažila se od něj odpoutat a žít s někým jiným. Po smrti Paula se lásce poddala. Jejich dům stál na samotě, vedle byla jen jedna polorozbořená stavba. Chlapci si tam často chodívali do trosek hrát, bylo to pro ně ideální místo na zajímavé hry.
Jory a Bart říkali Chrisovi tatínku, protože pro ně tatínkem byl. Jory věděl pravdu, že jeho pravý otec byl tanečník a že zemřel při nehodě. Bartovi řekli, že jeho pravým otcem byl Paul, o žádném Bartu Winsloovi se nezmínili. Chris byl pro chlapce Paulův mladší bratr, tak to věděli a nic jiného je nenapadalo.
Po nějakém čase se Cathy rozhodla adoptovat malou holčičku Cindy, její matka Nikol byla ve vážném stavu a umírala. Chrisovi se zpočátku tento nápad nelíbil, avšak nakonec svolil - co by taky pro Cathy neudělal... A tak Nikol jednoho dne zemřela a její poslední přání bylo, aby Cindy zůstala u Cathy a Chrise. Cindy se stala novou členkou Shefieldovi rodiny. Žila s nimi také pomocná chůva a kuchařka Emma, byla milá a všechny měla moc ráda.
Jednoho dne se k nelibosti chlapců trosky vedle jejich domu začaly opravovat, po několika měsících z nich vyrostl krásný velký dům a nastěhovala se do něj jedna stará paní se svým komorníkem a služkami. Ta stará paní byla velmi podivná, nosila jen černé oblečení a závoj přes hlavu, aby jí nikdo neviděl do obličeje. Ke zdi, jež oddělovala její pozemek od Shefieldů, si postavila žebřík, který jí umožnil lépe vidět do vedlejší zahrady a ona tak mohla tajně šmírovat. Chlapci už si teď nemohli chodit vedle hrát a moc je to mrzelo. Jednoho z nich to ale stejně tolik lákalo vlézt do vedlejší zahrady, že se tam jednoho dne dokonce odvážil. Byl to ten méně rozumný, ale více zvídavý - Bart. Seznámil se se starou paní i jejím komorníkem a každým dnem k nim chodil častěji a častěji. Měl pocit, že ho mají raději než jeho rodiče. Stará paní mu dávala, na co si jen vzpomněl, komorník si s ním často povídal a tloukl mu do hlavy samé nesmysly, které se Bartovi bohužel zamlouvaly. Bart se den ode dne stával podivnějším.
Časem se od paní dozvěděl, že ona je jeho babička, bohužel to byla pravda. Corrinu Foxworthovou propustili z léčebného zařízení (tak byl jen honosně nazván blázinec) a ona vyhledala pomocí svých úžasných kontaktů a peněz, jež zdědila po otci, své děti a přestěhovala se co nejvíc do jejich blízkosti, jelikož nikoho jiného už neměla.
Komorník řekl Bartovi celou pravdu, hlavně o jeho otci. Pověděl mu, že jeho otec byl zároveň druhým manželem jeho babičky (té, co žije v tom době) a Bart Winslov tedy byl jeho otcem i nevlastním dědečkem. Malý Bart dostal od komorníka deník svého pradědečka, otce Corriny, Malcolma Neala Foxwortha. Komorník mu řekl, ať si vše pečlivě přečte a zapamatuje a aby se začal chovat jako Malcolm, protože on byl jeho pravým pravnukem a měl by se chovat jako on. Bart dělal tak, jak mu komorník poradil a po čase se stal deníkem tak posedlý, že jeho chování bylo neuvěřitelné. Všichni ho podezřívali, že zabil dva psi, a to jejich rodinného Clovera a toho co mu dala babička Apple. Ve skutečnosti to udělal komorník, chtěl vinu svalit na Barta, aby si o něm mysleli, že je blázen a celkem se mu to povedlo.
Cathy netušila, že žena, co bydlí vedle, je jejich matka a do jisté dlouhé doby to netušil ani Chris.
V deníku Malcolma Foxwortha bylo vše, co se kdy stalo na Foxworth Hallu. Bart se tedy s postupem času dozvěděl úplnou pravdu o jeho rodičích a začal být velice agresivní. Své matce sprostě nadával a vyčítal jí, že svedla jeho otce. Chrise nenáviděl, protože žil se svou vlastní sestrou. Cindy nenáviděl, protože si myslel, že mu převzala i to malé místo v srdci jeho matky a ta ho teď díky Cindy neměla už vůbec ráda. Dokonce Cindy ublížil, ostříhal jí její krásné vlásky a jako převtělený had na ni zaútočil. Rád si hrál, že je nějakým zvířetem, vlkem, hadem, psem a choval se podle toho. Byl opravdu posedlý, stejně posedlý jako starý Malcolm. Napodoboval chování Malcolma, chodil shrbený a snažil se mluvit jako starý člověk. Každou chvíli předstíral smrt. Nesnášel hřích, který spáchala jeho babička, matka a strýc a odsuzoval je k zatracení. Už neměl rád ani svého bratra Joryho - jen proto, že Jory byl oblíbený: rodiči, babičkou i všemi svými kamarády.
Jory byl skvělý tanečník. Byl hodně populární a jeho snem bylo tancovat jednou v životě se svou matkou. Sen mu Cathy splnila, i když se jí to velice vymstilo. Chris jako pravý doktor ji varoval, ale ona přesto tančila a poranila si koleno - tím pro ni tanec nadobro skončil; tanec a vše kolem něj, taneční škola, výcvik Cindy a podobně už pro Cathy neexistovalo. Nějaký čas musela strávit na vozíku, a tak si našla novou vášeň - začala psát knihu, knihu o tom, co se jí a jejím sourozencům stalo v dětství. Jednotlivé napsané kapitoly nechávala neuváženě ležet v pokoji a díky tomu se také Jory dozvěděl pravdu, že ona a Chris jsou ve skutečnosti sourozenci. V prvním okamžiku se tomu těžko věřilo, nemohl se z toho vzpamatovat. Odsuzoval své rodiče, kteří ale po tom všem pro něj pořád zůstávali rodiči. Nakonec to pochopil, miloval svou matku a miloval i Chrise jako svého pravého otce; Chris pro něj navždy byl pravým otcem.
Jednoho dne měl Bart jeden ze svých posedlých záchvatů. Snažil se Cathy a malou Cindy napadnout. V afektu matce prozradil, že všechno, co dělá a říká, ho naučil - podle něj jediný člověk, který ho má rád a je k němu upřímný - komorník od vedle. Cathy se hned naštvaně vydala do vedlejšího domu a tam k velkému překvapení našla svou matku. Chris už nějakých pár dní věděl, že vedle bydlí jeho matka. Zjistil to, když se tam vydal se stejným záměrem jako Cathy, aby si promluvil o Bartovi, a požádal je, aby ho přestali učit kdejaké hlouposti a kdeco mu namlouvat.
Poté co se do domu vydala Cathy, měl Bart zůstat doma, ale neposlechl a šel za svou matkou. Cathy poznala Corrinu a začala se s ní prát, všechnu zášť mohla po tolika letech ventilovat. Komorník zasáhl, udeřil Cathy i Corrinu do hlavy a obě je zavřel ve sklepě. Bez jídla, bez vody, bez světla a tepla, jen do holého vinného sklepa, odkud nemohly ven.
Bart musel komorníkovi slíbit, že neřekne, kde je jeho matka a babička, musel vzít Cindy domů a pod vyhrůžkou, že jí ublíží, přinutil malou Cindy mlčet.
Chris s Jorym začali Cathy brzy hledat, vyptávali se, ale Bart jim nic neřekl. Cathy mezitím ve sklepě trpěla, byla nemocná a měla vysoké horečky. Její matka ji uklidňovala a říkala jí, že jim dávala arzenik jen proto, aby jim bylo zle a ona je mohla dostat ven z jejich nekonečného vězení. Druhý den šel Bart do sklepa za svou matkou a babičkou. Byl u toho, když Cathy dostala záchvat a převrhla jedinou svíčku, kterou ve sklepě měli. Sklep byl plný sena, a tak všechno začalo hořet. Naštěstí Chris a Jory Barta sledovali. Chris zachránil Cathy a matku z hořícího domu. Jenže Bart se do domu vrátil pro obraz své babičky, o kterém tvrdil, že je to jeho maminka, což bylo možné, protože Cathy vypadala jako Corrina zamlada. Zesláblá Cathy se vydala do domu pro svého syna a Corrina pro svou dceru. Chrise v tu dobu napadl komorník, omráčil ho a utekl. Barta z domu dostal Jory a Cathy její matka, která se při zachraňování dcery popálila; její šaty začaly celé hořet. Chris se rychle probral z bezvědomí, strhl svou hořící matku na zem, ale její srdce po chvilce přestalo bít. Corrina zemřela, aby zachránila svou dceru. Chris byl zdrcen z její smrti, a i pro Cathy to nebylo jednoduché, zvlášť po tom, co se jí matka ve sklepě přiznala.

Corrinu Foxworthovou-Winsloovou pochovali na přání malého Barta vedle Barta Winslova, jejího druhého manžela.
A u Shefieldů nastaly změny. Bart zadal nová pravidla. Jestliže chtěli, aby Cindy u nich nadále zůstala, nesměl Chris spát v jedné posteli s Cathy, nesměl se jí dotýkat a nebyli už jako manželé.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dery, 16.06.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Virginia Cleo Andrewsová - Vykoupení ohněmMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­