ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andrewsová Virginia Cleo (*06.06.1923 - †19.12.1986)

­­­­

Úder hromu

- díl v sérii: 3

Třetí část tetralogie o osudech rodiny Hudsonových.
Po smrti babičky Hudsonové zdědila Rain většinu jejího značného bohatství. To jí ale nepřinese štěstí a domov, po němž toužila.

Rain se po smrti babičky Hudsonové nastěhuje do jejího domu. Teta Viktorie se spolu s Grandem snaží Rain přesvědčit, aby ze závěti odstoupila a za to jí nabízejí milion dolarů. Rain odmítá a spolu s babiččiným právníkem projednávají záležitosti. Bratr Brody k ní jede a chce u ní v domě zůstat. Rain se mu to snaží vymluvit a stejně tak matka a teta Viktorie, které neustále volají. Brody matce namluví, že bude spát u tety Viktorie a tetě, že odjíždí domů. Brody vyzná Rain lásku. Ta se mu to snaží rozmluvit, ale on se ji jako opilý pokusí přimět, aby se s ním pomilovala. Ta mu v tom zabrání a řekne mu, že má jiného chlapce, kterého miluje. Brody v opilosti nepozná, že lže a odjíždí. Ráno se Rain dozvídá, že Brody měl autonehodu a nepřežil ji.
Babiččin šofér Jack zavede Rain do stájí, kde je ustájená mladá klisnička, kterou Jack pojmenoval po ní. Rain díky lekcím ze soukromé dívčí školy může na klisně jezdit. Při jedné projížďce se klisnička splaší a Rain shodí ze sedla. Ta si narazí míchu a její spodní část těla zůstane ochrnutá. Jack si to dává za vinu a začne nadmíru pít. Rain se díky psycholožce, která je také handicapovaná, psychicky vzpamatuje a rozhodne se to nevzdat.
Teta Viktorie zařídí v přízemí domu speciální pokoj pro Rain (do domu vede rampa) a zajistí pro ni i ošetřovatelku a terapeutku. Rain není moc nadšená, že nesmí do horní části domu, ale proti tetě Viktorii neměla jak bojovat. Každý den k Rain docházel mladý terapeut jménem Austin. Postupně se od sebe zamilují. Když to teta Viktorie zjistí, rozhodne se terapeutickou firmu zažalovat. Rain se jí to snaží rozmluvit. Viktorie nakonec souhlasí, ale pod podmínkou, že se Austin bude od Rain držet co nejdál.
Austin to nemůže vydržet, a proto se k Rain vplíží večer oknem. Vyzná jí lásku a poté se spolu milují. Když už je po všem, vejde do pokoje ošetřovatelka a hned to jde nahlásit tetě Viktorii. Ošetřovatelka podává výpověď a o Rain se stará jen teta Viktorie. Ta v celém domě odpojí telefony. Když odejde do práce, chce Rain odjet z domu, avšak zjišťuje, že rampa je pryč. Pokusí se sjet schody, ale neuřídí vozík a vypadne z něho. Je však odhodlaná opustit dům, který je pro ni teď vězením a plazí se po štěrkové cestě k bráně. Když ji teta Viktorie najde, je Rain poškrábaná a celá špinavá. Teta Viktorie ji donese domů, kde ji vykoupe a poté uloží. Když se Rain probudí, zjišťuje, že je v domě sama a rozhodne se podniknout další pokus o zmizení.
Na vozíku se dostane ke všem telefonům v přízemí, ale ani jeden nefunguje. Rozhodne se dostat do prvního patra. V patře si však uvědomí, že bez vozíku to bude těžké, ale i tak se doplazí do bývalého pokoje babičky Hudsonové. Jenže ani tam telefon nefunguje. Další šok ji čeká poté, co se podívá na postel - spatří tam umělou hlavu, která má vlasy učesané do stejného účesu jako mívala babička Hudsonová. Rain z únavy a šoku omdlévá. Když se probudí, je jí špatně, má sucho v krku a každý pohyb, o který se pokusí, ji bolí. Po marných pokusech zavolat pomoc se Rain pozvrací a znovu omdlévá. Teta Viktorie ji nalézá špinavou, ale nechce jí pomoci. Viktorie se totiž k Rain chová, jako by byla její matka Megan. Přinutí ji vypít vodu ze záchodu a pořád mluví o jejím otci a o tom, jak strávila příjemné chvíle s Grandem. Rain se jí snaží vysvětlit, že není Megan, ale Viktorie ji neposlouchá. Když zazvoní zvonek u dveří, jde Viktorie otevřít. Podle hlasu Rain pozná Austina a snaží se upoutat jeho pozornost a hodí budíkem o stěnu. Nic však nepomohlo. Teta Viktorie jí s radostí sdělí, že Austinovi namluvila, že odjela ke svému otci do Londýna.
Teta Viktorie se rozhodne Rain vykoupat. Rain se brání a teta Viktorie uklouzne a uhodí se o kohoutek. Rain ztrácí vědomí. Probouzí ji až Austinův hlas. Ten si při cestě domů uvědomil, že za Viktorií viděl její vozík, a tak se vrátil. Když mu nikdo neotvíral, vyrazil okno a prohledal celý dům. Viktorii však nezachránil. Ta se utopila ve vaně, která byla naplněná po okraj. Austin zavolal policii a záchranku. Ta odvezla Rain do nemocnice.
Rain se v nemocnici dovídá, že čeká dítě. Austin ji požádá o ruku a ona souhlasí. Rainina matka spolu s Austinovou mamkou chystají svatbu a velmi se rozumí. Na svatbu přijede i Rainin otec se svou rodinou a Rain se dovídá, že řekl své ženě pravdu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Radka + Kessí, 27.01.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Virginia Cleo Andrewsová - Úder hromuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)