ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andrewsová Virginia Cleo (*06.06.1923 - †19.12.1986)

­­­­

Nedokončená symfonie

- třetí část pětidílné ságy
- názvy dalších částí cyklu "The Logan series": Tklivá melodie, Dojemná píseň, Noční hudba a Tlumené tóny

Kniha navazuje na román Dojemná píseň příběhem, v němž se mladá hrdinka vydává po stopách matky do Los Angeles.
Náhodně objevený obrázek v módním časopise vyvolá v Melody naději, že by jeho prostřednictvím mohla nalézt matku, která ji při své bezohledné cestě za kariérou opustila. Odlétá do Hollywoodu, ale setkání s matkou neprobíhá podle jejích představ - dívka nachází chladnou, sobeckou ženu, jež odmítá připustit, že má již téměř dospělou dceru. Hrdinka i přes své zklamání v Los Angeles zůstává a snaží se vybudovat si nový samostatný život.

Příběh začíná v New Yorku, kam Melody odjela s Holly. Nějaký čas u ní zůstala a pak se vydala k její sestře do Hollywoodu, kde se měla zdržovat její matka. S Holly žije Billy, jehož před lety přepadli a on pak zůstal na kolečkovém křesle.

Dorothy je úplný opak Holly. Žije v bohatém prostředí se svým manželem, má několik zkrášlovacích operací, jí jako ptáček.

Na letišti ji využil jeden muž k přepravě drog. Melody z toho byla zničená, protože muž vypadal solidně. Řidič Dorothy naštěstí zachránil situaci a kufřík s drogami zlikvidoval.

Dorothy se snažila Melody pomoci přijít na jiné myšlenky, a tak ji pozvala na oběd. Melody bylo mdlo, když viděla tu cenu za celý oběd. Dům Dorothy byl obrovský a přepychově zařízený, ale i tak působil pustě a smutně. Její manžel býval celé dny v práci a domů jezdil více méně jen na večeři.

Druhý den jely nakupovat do nejdražších obchodů. Odvezly si z nich jeden kostýmek a černé společenské šaty. Ještě ten den jela Melody do domu, kde měla údajně bydlet její matka. Jenže ji tam nezastihla.

Večer se jí pokoušela několikrát volat, ale vždy se ozval záznamník. Podle hlasu poznala, že je to opravdu ona. Druhý den se v tom domě objevila znovu. Tentokrát ji tam potkala, ale ona dělala, jako že ji nezná. To Melody ranilo, avšak i tak se tam ještě ten večer objevila znovu a chtěla vědět, proč ji matka nechala si myslet, že je mrtvá. Její matka jí řekla, co se ve skutečnosti stalo a že to byl Richardův nápad vyhlásit, že v tom autě uhořela. Melody matku a Richarda přemluvila, aby tam mohla s nimi bydlet. Druhý den jim uklidila a pak šla za sousedy k bazénu, kde se jí stal trapas s plavkami, které nebyly určeny k plavání, ale jen na focení. Večer byli pozváni na večírek jedné sousedky, kde musela Melody hrát na skřipky. Její matka se potom tak opila, že druhý den nedostala práci, jíž jí Richard slíbil. Richard sehnal práci i Melody, měla pracovat jako herečka v jednom filmu. Z toho filmu se nakonec vyklubalo porno, Melody ze studia utekla a rozhodla se, že matku okamžitě odveze.

Mezitím se v Cape Codu stane několik věcí - nejsmutnější je, že její strýc Jacob zemře na selhání srdce. To Melody ještě víc nutí vrátit se za Carym.

Když uklízí u matky v bytě a pak se po dlouhém dni osprchuje, zjistí, že jí zmizely šaty i s osuškou, a tak si pro ně jde do pokoje. Jenže tam na ni už čeká Richard a je nahý. Pokusí se Melody znásilnit, ale ona uteče do koupelny, kde se zamkne. Ještě než Richard odejde, vykřikne, že toho bude litovat. Jenže to bylo naopak... Po toulání po městě se vrátila do domu, kde na ni už čekala mamka s Richardem. Její matka vypadala, jako by celý den plakala. Vyčetla Melody, že ji zase zradila, nechtěla si vyslechnou druhou verzi všeho, co se odpoledne stalo; její matka prostě věřila Richardovi a ne jí. Ještě ten večer se Melody sbalila a odjela zpátky do Cape Codu, kde se nastěhovala k babičce. Ale než odjela, dozvěděla se, kdo je její skutečný otec. Byl to Teddy Jackson, právník v Cape Codu a otec Adama, který ji napadl na pláži.

Návrat není moc veselý, vrací se totiž do domu, kde lásku nelze najít a jsou slyšet jen lži. Dědeček se se ztrátou posledního syna nedokázal smířit a nakonec skončil ve stejném ústavu jako babička Belinda. Melody díky narážkám a nesmyslným větám Belindy a dědečka zjišťuje další hrůzná tajemství rodiny.

Cary je velmi rád, že se vrátila. A i Melody se po Carym hrozně stýskalo. Oba dva se do sebe zamilovali a toužili po sobě. Cary Melody zavezl ke Kennethovi, který byl v příšerném stavu, nakonec se jí povedlo ho přemluvit, aby se vrátil do života.
Kenneth časem konal vernisáž, kde bylo představeno jeho poslední dílo. Všichni byli šokováni, protože se rozneslo, že Melody byla jeho modelem.

Melody během školního roku pravidelně navštěvovala svou pravou babičku, ale když tam jednou přijela, zjistila, že babička zemřela s úsměvem na tváři. Po nějaké době se přihodilo v rodině další "neštěstí", babička Olívie dostala mrtvici. Protože odmítla odjet do nemocnice, dostala kvalifikovanou ošetřovatelku.

Kenneth nabídl Carymu, aby mu postavil loď. Cary se toho ujal doslovně. Na konci školního roku byla postavena a připravena na první plavbu po moři. Díky této lodi si Cary vydělal nějaké peníze a získal několik dalších zakázek na stavbu lodí. Kenneth se nakonec rozhodl oženit s přítelkyní Holly. Svatba byla prostá, ale pěkná a konala se v domě jeho otce, s nímž se docela usmířil.

Díky narážkám pomateného dědečka najde Melody kovovou skříňku, ve které se nacházejí dokumenty o tom, co babička Olívie provedla. Ty listiny se týkaly Laury. Melody kvůli tomu odjela za svým pravým otcem a donutila ho říci pravdu. Pak listiny podala Carymu. Ten se ihned rozhodl, že pro svou sestru odjede, Melody vyrazila s ním. Jenže na konci cesty zjistili, že přijeli pozdě, protože Laura se utopila chvíli po příjezdu do ústavu, kam ji nechala zavřít babička Olívie. Ošetřovatelka jim dala její oblečení a deník, který jí patřil. Po návratu domů zjistili, že babička Olívie dostala další mrtvici a odvezli ji do nemocnice. Nakonec po pár dnech zemřela a Melody zdědila všechny rodinné peníze a tím se stala hlavou rodiny.

Na konci knížky si Melody vzala Lauřin deník a vyšla na pláž, kde se rozhodla si ho přečíst.

CITÁT Z KNIHY:

...Oba se zasmáli - a mně bylo tak dobře. Přijela jsem do new Yorku teprve před několika hodinami, ale cítila jsem se tu víc doma než v domácnostech mých takzvaných příbuzných a rodiny. Billy měl možná pravdu, třeba existovalo cosi jako pozitivní energie a třeba mi dá skutečně něco, co mi pomůže projít temnými údolími a proniknout tunely, které na mě někde vpředu čekají. Otázkou je, blikne - li na konci nějaké světýlko....

...Zakroutila jsem hlavou a šla za ní do jídelny s pocitem potrestaného štěněte. Jak jsme scházely ze schodů, zahlédla jsem Lorettu, která stála ve stínu a sledovala mě. Její obličej vyjadřoval smutek. Mě v tu chvíli napadlo, jestli se Loretta jednou nestane mou jedinou přítelkyní v tomto chladném a nesrdečném domě. Nebo snad i ona patří k patolízalům babičky Olívie a za strachu splní každý její rozkaz?...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: tetrisek, 28.09.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Virginia Cleo Andrewsová - Nedokončená symfonieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)