ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andrewsová Virginia Cleo (*06.06.1923 - †19.12.1986)

­­­­

Tklivá melodie

- podtitul: Rodinná sága o tajemství, lžích a pochopení
- názvy dalších částí cyklu "The Logan series": Dojemná píseň, Nedokončená symfonie, Noční hudba a Tlumené tóny

První část další pětidílné rodinné ságy o tajemstvích a intrikách mezi členy početné rodiny z malého hornického městečka v Západní Virginii.
Hrdinkou je mladá dívka, kterou po smrti otce odvedla matka k jeho příbuzným a sama se vydala za vytouženou dráhou úspěšné herečky. Dívka, která se těžko sžívá se svými příbuznými, nachází jedinou útěchu ve hře na housle, k níž má velké nadání. Postupně se pak v nové rodině seznamuje s pravdou o svých rodičích a může tak postupně skládat i příběh svého dosavadního života.

Melody Loganová žije šťastně se svými rodiči v hornickém městečku v Západní Virginii. To vše ale končí po smrti jejího otce, jenž zemře ještě s dalšími horníky při důlním neštěstí. Její matka, Haille, se se ztrátou manžela vyrovnává schůzkami s Archiem Marlinem. Ten ji maloval svět v růžových barvách a naslibuje jí všechno možně, když s ním odjede. Nakonec se Haille rozhodne, že se chce stát herečkou, a tak, když se Melody vrátí domů, má matka skoro sbaleny své věci. Melody má dvě hodiny na to, aby se rozhodla, co si s sebou vezme do dvou malinkých kufrů. Nakonec se sbalí, neochotně se rozloučí s papá Georgem a mamá Arlene.

Cesta je pro Melody nesnesitelná. Přespávají v motelech, jí v rychlých občerstveních. Nakonec je Archie doveze do Cape Codu, kde má Melody rodinu, o níž nevěděla. Tam se na chvíli zdrží, ale pro Melody to znamená, že tam musí na nějaká čas zůstat u strejdy Jacoba. Ten není moc nadšený, že tam Melody bude bydlet. Strýc Jacob má ženu Sáru a dvě děti - Caryho a May, která je sluchově postižená. Během pobytu u strýce se navíc dozví, že měl ještě jednu dceru, která zemřela při bouři na moři.

Melody se u strýce moc nelíbí, ale postupem času si našla cestičku ke Caryho srdci, May si ji oblíbila velmi rychle. Ve škole se jí dařilo. Dokonce se jí tam zalíbil i jeden kluk, jmenoval se Adam Jackson. Adam ji jednou pozval na pláž na rande a ona šla. Jenže Adam využil příležitosti, opil ji a pokusil se ji znásilnit. Cary naštěstí zasáhl v čas a Adamovi uštědřil pár ran. Ve škole je potom Adam pomluvil, Cary se s ním popral a byl na čas vyloučen ze školy. Aby to Melody trochu urovnala, vykřičela na celou jídelnu, co se ve skutečnosti na pláži stalo.

Během pobytu u strýce Jacoba se Melody dovídá nepříjemná tajemství o své matce a o tom, že její otec je ve skutečnosti její otčím.

Při rodinných večeří u její babičky se i dozví, že její skutečná babička je zavřená v ústavu pro choromyslné. Rozhodne se, že ji navštíví. Když to udělá a pak se vrací domů, je zavezena rovnou k "babičce" Olívii, jež ji podrobně vyslechne.

Melody to v Cape Codu moc nezvládá, stýská se jí po starém domově, po přátelích, ale hlavně po pravdě. A tak se jednoho dne sbalí a uteče zpátky do Virginie. Tam se doví, že papá George zemřel a mamá Arlene odjela ke své sestře. Její kamarádka ji proto dá nějaké peníze a Melody se rozhodne odjet hledat svou matku. Odjede do Bostonu, kde ji najde Cary a přemluví ji, aby se vrátila k nim. Melody nakonec souhlasí.

Cary se do Melody zamiloval, a proto jí pomáhal zjistit pravdu. Našel jejího údajného otce Kennetha Childce. Kenneth je umělec, žijící úplně sám jen se svým psem. Melody se s ním setká a rovnou mu řekne, že je dcera Haille. Kenneth si ji pozorně prohlédl, ale moc toho neřekne. Melody je ze setkání nadšená a doufá, že Kennetha lépe pozná.

Melody je dobrá houslistka, hraje proto na školní slavnosti. Po pár dnech se u strýce Jacoba objeví policie a oznámí jim, že Melodiina matka uhořela při autohavárii. Melody tomu nemůže uvěřit a brání se pomyšlení, že přišla o matku. Pohřeb byl hezký, přišlo hodně lidí, kteří její matku znali. I Kenneth se na pohřbu objevil.

Před začátkem prázdnin se před Jacobovým domem objevil Kenneth a navrhl jí, aby u něj pracovala. Melody přijala a velmi se těšila, doufala, že se o sobě dozví více...

CITÁT Z KNIHY:

...Jak mohla dovolit jinému muži, aby se jí dotýkal a aby se s ní miloval tak brzo po tatínkově smrti? Cožpak ho nemá dosud ve svém srdci, neslyší jeho hlas a necítí jeho rty na svých? Archie se přece od taťky tolik lišil. Byl to slaboch. Nemohla mamka počkat, až potká někoho, do Něhož by se doopravdy zamilovala?...

...Cary ani nemusel informovat rodiče o tom, co se stalo ve škole. Ředitel volal domů už před naším příchodem sdělil všechno tetě Sáře. Strýc Jacob pracoval dole v přístavišti, takže to dosud nevěděl. Tetu viditelně děsilo jen samotné pomyšlení, co se stane, až se to dozví. Zoufale lomila rukama a potřásala hlavou....

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: tetrisek, 28.09.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Virginia Cleo Andrewsová - Tklivá melodieMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­