ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

­­­­

Záhada (Schůzky s tajemstvím)

- soubor povídek známých autorů Schůzky s tajemstvím sestavil Boris Dočekal

Michal Viewegh - Záhada
Tento příběh pojednává o velké lásce mladého muže s o 5 let starší dívkou, která je jeho přítelkyní. Jakub, mladý muž, jednoho rána dostane v koupelně nápad: dát své přítelkyni k dvouletému výročí diamantový prsten. Jakub pracoval v nemocnici, protože se nedostal na vysokou školu, a na vojnu jít nechtěl. Později byl zaměstnán u jedné počítačové firmy. Neměli mnoho peněz, ale přesto si s Evou pronajali garsonku. Diamant znamenal všechny Jakubovy úspory, ale byl si jistý, že správně vyjádří to, co k Evě cítí a že diamant je ten správný dárek pro ni.
Jakub měl jasno o tom, jak celý den bude probíhat. Došel vyzvednout peníze do banky, potom koupit prsten a dokonce ještě zamluvil stůl v restauraci. Vše probíhalo dle plánu. Až v klenotnictví ho prodavačka zaskočila otázkou, zda jde o zásnuby. Nad tím totiž Jakub neuvažoval. Chtěl prsten z lásky. Ale po přemýšlení mu to došlo. Jeho nápad nabývá větších hodnot, a tak slavnostně v klenotnictví řekl: "Ano, zásnubní."
Z klenotnictví šel svižným krokem rovnou do restaurace. Tam potkal hezkou servírku, kterou znal již z dřívějších návštěv restaurace. Mladá servírka chovala štěňátko, které se po chvíli vrhlo přímo k Jakubovi. Zanedlouho udělalo štěňátko malou loužičku, kterou Jakub utřel pomocí ubrousků. Servírka se na Jakuba již po několikáté usmála a utrousila "Dík". Na toaletě proběhla Jakubovi hlavou myšlenka, co by to bylo za romantické gesto, kdyby prsten daroval servírce. Nevěděl, proč ho to napadlo. Připadalo mu to jako bláznivý nápad a po chvíli si vyčítal, že ho to vůbec napadalo. Připomněl barmanovi rezervaci a rychle odešel. Život mu připadal jako záhada.
Následující večer seděli s Evou již v restauraci. Najednou se u jejich stolu objevila (ta včerejší) servírka. Jakub se z legrace zeptal, co dělá pejsek, ona odpověděla, že umřel a rozplakala se. Jakub ji objal a ona mu brečela na hrudi. Eva se jen vyčítavě dívala. Jakub chytil servírku za loket a odvlekl ji na dámské toalety, aby si umyla obličej. Dívali se na sebe, potom se začali líbat a právě v okamžiku, kdy se líbali, se hlavou mihla Jakubovi myšlenka: "Život je naprostá záhada."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luci, 10.05.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Andělé všedního dne
-Andělé všedního dne (rozbor)
-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2), Báječná léta pod psa (3), Báječná léta pod psa (4), Báječná léta pod psa (5), Báječná léta pod psa (6), Báječná léta pod psa (7), Báječná léta pod psa (8), Báječná léta pod psa (9), Báječná léta pod psa (10), Báječná léta pod psa (11), Báječná léta pod psa (12), Báječná léta pod psa (13), Báječná léta pod psa (14)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Můj život po životě
-Názory na vraždu, Názory na vraždu (2)
-Povídky o lásce
-Povídky o manželství a o sexu
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3), Román pro ženy (4), Román pro ženy (5), Román pro ženy (6)
-Švédské stoly aneb Jací jsme
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3), Účastníci zájezdu (4)
-Vybíjená
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Záhada (Schůzky s tajemstvím)
Čítanka-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Lekce tvůrčího psaní
-Na dvou židlích
-Nápady laskavého čtenáře, Nápady laskavého čtenáře (2)
-Názory na vraždu
-Nové nápady laskavého čtenáře
-Povídky o manželství a o sexu, Povídky o manželství a o sexu (2)
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3)
-Sauna (Miluj mě víc)
-Švédské stoly aneb Jací jsme, Švédské stoly aneb Jací jsme (2)
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3)
-Vybíjená, Vybíjená (2)
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Zapisovatelé otcovský lásky, Zapisovatelé otcovský lásky (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Michal Viewegh - Záhada (Schůzky s tajemstvím)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­