ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

   
­­­­

Účastníci zájezdu (3)

Román o lidech, kteří se účastní zájezdu k italskému Jadranu a během týdenního pobytu se jejich životní příběhy tragikomicky prolínají.

Na zájezd do Itálie se vydá autobus účastníků z Prahy. Každý účastník si veze nějakou svojí typickou vlastnost, kterou buď kryje před ostatními, nebo naopak dává okatě najevo. Spisovatel Max jede, protože má v plánu napsat román o účastnících zájezdu. Postavy jsou víceméně fiktivní, ale on chce zjistit, jestli by takové mohly být i ve skutečnosti. Jedou s ním dva jeho přátelé - homosexuální básník Ignác a jeho přítel Oskar. Ignác po celou dobu zájezdu hodně pije a kouří, přestože ví, jak to Oskarovi vadí a jak ho to mrzí. Oskar vidí, jak se Ignác ztrácí před očima a je z toho čím dál smutnější. V jednu chvíli se Ignác rozhodne dojet stopem do Říma, aby se zeptal papeže, proč oni, homosexuálové, nemohou vychovávat děti. Oskar se o něj bojí, protože ví, že Ignác není střízlivý. Nakonec ale Ignác nic neprovede, ani se mu nic nestane, a vrátí se tak, aby stihl odjezd zpět do Prahy.

Šarlota a Helga jsou asi sedmdesátileté důchodkyně. Na zájezdy jezdí pravidelně už dlouho, původně ale jezdily ve čtyřech. Poté, co jim před třemi lety v krátkém sledu zemřely kamarádky Anička a Zdenka, jely letos po dlouhé době znovu. Všem účastníkům připravují vesele zpestření programu, třeba svojí "představovací" básničkou nebo "stanem", v němž se na pláži nebo v autobuse převlékají.

Poslanec Hynek vyrazí na dovolenou s manželkou Zuzanou a synem Jakubem. Přestože se dohodli, že se na dovolené nebudou hádat, Zuzana dohodu nedodržuje a hádky jsou na denním pořádku. Po jedné větší odmítne Zuzana pustit Hynka do pokoje. Hynek zkouší, kdo má ještě na pokoji volnou postel, a nakonec skončí u Maxe. Max nemá náladu bavit se s Hynkem o jeho problémech, a tak jdou společně k Oskarovi a Ignácovi. Všechny pohromadě je na balkoně uvidí Denisa s Irmou, lehce naivní a hloupé studentky filozofické fakulty. Pozvou se k nim na večírek, časem sem přijde ještě Jolana se svým otcem. Na večírku se hodně pije, a v opilosti se potom Hynek s Denisou a Max s Irmou vyspí. Hynek nechce, aby románek pokračoval, pro Maxe to byl úlet na jednu noc. Denisa s Irmou tuhle skutečnost nemíní vzít na vědomí. Zuzana si mezitím "vypůjčí" Hynkovy peníze a společně s Jakubem a oběma důchodkyněmi se vydají na výlet do Benátek.

Jolana zaplatila dovolenou pro sebe a své rodiče. Jako jediná cestou zvrací, a tak jí řidiči Karel a Kája musí každou chvíli stavět. Zatímco ona zvrací, chodí Jakub na záchod. Nedovede si dojít, pokud má někoho ve své blízkosti, ale Jolana mu nevadí. Kamarádi ve škole mu tvrdili, že je homosexuál, Jolana jejich tvrzení vyvrátí.

Jolanin otec se cestou v autobuse opije, a když usne, spadne do uličky. Jolana se za něj stydí. Taky pokukuje po Irmě a po Denise, kterým je viditelně příjemné, že o ně má zájem aspoň někdo. Jolana, i když není moc hezká a je trochu při těle, se líbí Maxovi pro svůj humor a inteligenci. O moc dalších účastnících se to říct nedá. Po večírku u Ignáce a Oskara spolu jdou na pláž, což Jolanina matka bere tak trochu jako zasnoubení. Maxe ale Jolana nepřitahuje, jen si s ní rád povídá, a ona to ví.

Mezi účastníky patří další dvě rodiny: Láďa a Olga s dětmi Péťou a Pavlíkem a Jarda a Jituš s dětmi Járou a Klárou. Jarda s Jituš mluví hůř než dlaždiči, a Láďovi a Olze se nelíbí, že se na ně na celou dobu zájezdu nalepili.

Průvodkyní celého zájezdu je Pamela, absolventka ekonomické školy. Je sice hezká, ale nijak zvlášť inteligentní. Celou dobu se snaží zaujmout Maxe svými nelogickými pohádkami, a když se o ni Max pokusí, urazí se.

Jediným účastníkem, který nebydlí s ostatními v hotelu, ale v malém pokojíčku v chatce na kraji pláže, je Oleg. V autobuse sedí vedle Jolany, které prozradí, že je ukrajinský dělník a u moře je vůbec poprvé. Jolanu něčím zaujme, ale sama neví čím. Pozve ho na drink, několikrát se spolu milují, a po návratu do Prahy se za něj chce Jolana provdat. Pohádá se kvůli tomu s matkou, která si myslí, že Jolana má na víc.

Všichni účastníci zažívají i společné zážitky, třeba když nezastaví cestou na dovolenou v Budějovicích dalším účastníkům, nebo když se řidiči Kája s Karlem rozčilují nad ztrátou hnědých podšálků.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helča, 05.06.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Andělé všedního dne
-Andělé všedního dne (rozbor)
-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2), Báječná léta pod psa (3), Báječná léta pod psa (4), Báječná léta pod psa (5), Báječná léta pod psa (6), Báječná léta pod psa (7), Báječná léta pod psa (8), Báječná léta pod psa (9), Báječná léta pod psa (10), Báječná léta pod psa (11), Báječná léta pod psa (12), Báječná léta pod psa (13), Báječná léta pod psa (14)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Můj život po životě
-Názory na vraždu, Názory na vraždu (2)
-Povídky o lásce
-Povídky o manželství a o sexu
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3), Román pro ženy (4), Román pro ženy (5), Román pro ženy (6)
-Švédské stoly aneb Jací jsme
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3), Účastníci zájezdu (4)
-Vybíjená
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Záhada (Schůzky s tajemstvím)
Čítanka-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Lekce tvůrčího psaní
-Na dvou židlích
-Nápady laskavého čtenáře, Nápady laskavého čtenáře (2)
-Názory na vraždu
-Nové nápady laskavého čtenáře
-Povídky o manželství a o sexu, Povídky o manželství a o sexu (2)
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3)
-Sauna (Miluj mě víc)
-Švédské stoly aneb Jací jsme, Švédské stoly aneb Jací jsme (2)
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3)
-Vybíjená, Vybíjená (2)
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Zapisovatelé otcovský lásky, Zapisovatelé otcovský lásky (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Michal Viewegh - Účastníci zájezdu (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­