ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

­­­­

Andělé všedního dne

Pro dvaapadesátiletého Karla z pražských Nuslí je úterý 5. září 2006 posledním dnem jeho života, ale to zatím vědí jen andělé... Mladá vdova, učitel autoškoly, sebevrah a čtyři andělé - to jsou možná trochu překvapiví protagonisté nové knihy Michala Viewegha. Nejčtenější současný český spisovatel v ní s obvyklou fabulační a kompoziční bravurou vypráví příběh jediného dne, na jehož konci se tři lidské osudy spojí v jeden. Sám autor novelu charakterizuje jako "svižnou story o lidech, andělích a umírání" či "knížku o nás všech, jejichž čas je vyměřen, a přesto se stále chováme, jako bychom tu měli být věčně".

Příběh ze současné Prahy, jako by to ani nepsal Viewegh. Je to posmutnělé, občas se autor pokusí o vtip ("... jsem unavený jako brzdy v Alpách."), ale v celkové atmosféře knihy se člověk ani nezasměje.

PROSTŘEDÍ:

Praha 2006, odkazy - jedna z hrdinek čte noviny a nahlas "předčítá" novinové titulky - lze tedy přesně zařadit (úterý 5. 9. 2006).

POSTAVY:

Andělé - vypravěči = názvy většiny kapitol - Jofaniel, Nith-Haiah, Hachamel (šéf), Ilmuth (= žena); létají po celém světě, plní lidem poslední přání, snaží se jim smrt ulehčit, možná i smrti zabránit, ale to dost dobře nejde
Karel - 52 let, učitel v autoškole; manželka Marie - učitelka; syn Filip - spolumajitel autosalonu Audi; manželství trvá 27 let - už jen zvyk a nuda, Marii už vadí i to, že Karel dýchá a jak dýchá
Ester - lékařka, manžel Tomáš, který zemřel ve 40 letech na rakovinu - retrospektivní vyprávění
Zdeněk - manželka Lída, jedno dítě; matka Jarmila, která si myslí, že vidí anděly, domnívá se, že má nadpřirozenou moc, že je pozemský anděl, proto si říká Kelly a synovi Scotte, má 53 let a je kuchařkou na ZŠ, kde pracuje i Marie

OBSAH:

Karel a Marie jsou manželé už 27 let. Marie už svého muže nesnáší, vše jí na něm vadí, dává to Karlovi jasně najevo. Ten už je zcela ubitý a životem semletý, nic neříká, už ani neodporuje. Je rád, když zavolá syn Filip, že chce přijít na návštěvu, aspoň zase bude teplá večeře. Karel pracuje jako učitel v autoškole, tam se také seznámí s Ester. Karel nikdy nezažil orální sex - toužil po něm celý život. Toužil po ženě, jež by přišla a řekla: "Nevadilo by vám, kdybych vám ho vykouřila?"
Zdeněk se seznámil s Lídou na dovolené, kde byl se svou matkou. Kamarádka Kamila Lídu varovala, že není normální, aby bezmála třicetiletý chlap jezdil na dovolenou s matkou, ale Lídě táhlo na 30, chtěla se vdát a mít rodinu. Zdeněk se tedy oženil, postavil dům, zplodil syna, Lída si našla jiného a konečně se zamilovala. Pak požádala Zdeňka i jeho matku, aby se odstěhovali. Stalo se, ale Zdeněk se s tím nemohl smířit a pomýšlel na sebevraždu. Navíc ho ubíjel stereotyp, zvonění budíku, matčino ranní modlení - každý den.
Ester se zamilovala do svého o 9 let staršího zubaře. On do ní též. Láska jako trám, vzali se a velmi milovali. Až jednoho dne si Ester povšimla, že je Tomáš nějaký žlutý. Rakovina, metastázy do jater. Umíral doma, Ester se o něj starala, přebalovala jej, odchytávala jeho návaly vzteku. Ve 40 letech zbyla z Tomáše jen hromádka popela. A zůstala mladá vdova.

Všechny příběhy spolu souvisejí - Marie a Jarmila spolu pracují na stejné škole, Lída odešla Zdeňkovi s Filipem.
Už od začátku knihy čtenář ví, že Karel za pár hodin zemře, čtením knihy se tedy přibližujeme ke Karlově smrti, několikrát během děje je na tento fakt ještě upozorněno. Mnohem později se čtenář dozví, že i Zdeněk zemře. Čili víme, jak příběh skončí, ale nevíme, jak k tomu dojde. Také nevíme, jakou úlohu sehrají andělé.

Karel pracuje v autoškole - čeká ho poslední jízda s Ester. Jsou spolu domluveni, že zajedou pro urnu s popelem Tomáše. Tato situace je sblíží - Ester se "vrhne" na Karla: "Nevadilo by vám, ..." Po skončení jízdy si spolu domluví rande na večer, Ester zbylo po Tomášovi staré Volvo, ráda by se v něm s Karlem projela...
Filip má přijít k rodičům na večeři, ale volá mu Lída, že Zdeněk je šmíruje triedrem, ať se hned vrátí domů. Filip zavolá matce, že nepřijde, a spěchá domů. Marie objedná k večeři pizzu.
Jarmila čeká s večeří na Zdeňka, ten ale stále nejde. A tak sní Jarmila celou večeři sama, vezme křišťál a zahledí se do něj...

A do hry vstupují andělé - jeden jde za Filipem prohlédnout si auto. Filip s ním nasedne do Audi a jedou se projet. Cestou se anděl jemně pokusí Filipa přesvědčit, jak důležití jsou rodiče, hraje na jeho sentimentální strunu. Marně. Volá Lída a Filip se rychle vrací domů.
Další anděl nese Marii a Karlovi pizzu. Vytáhne láhev vína, prý pozornost podniku, nechá se pozvat dál. Opět marně. V Marii se nic neprobudí (nikdy neřekla Karlovi, že ho miluje), Karel odchází na smluvenou schůzku s Ester.
Třetí anděl si nasadí křídla, navštíví Jarmilu a řekne jí, že Zdeněk už je na druhém břehu, ať nepláče, že se tam jednou setkají.

ZÁVĚR:

Karel s Ester jedou ve Volvu... Zdeněk dojede na Nuselský most, vyleze z auta, přeleze pletivo a skočí... Když dopadne na zem, přijíždí právě Karel s Ester, Ester trhne volantem, auto najede na koleje, kde do něj narazí tramvaj č.7, auto je odmrštěno a narazí do něj náklaďák.
Zdeněk je mrtvý. Karel je mrtvý. Ester to přežije.
Jofaniel se ptá, zda existuje Bůh.

"Nemusíme věřit v Boha, ale nesmíme přestat doufat."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Simonka, 21.02.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Andělé všedního dne
-Andělé všedního dne (rozbor)
-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2), Báječná léta pod psa (3), Báječná léta pod psa (4), Báječná léta pod psa (5), Báječná léta pod psa (6), Báječná léta pod psa (7), Báječná léta pod psa (8), Báječná léta pod psa (9), Báječná léta pod psa (10), Báječná léta pod psa (11), Báječná léta pod psa (12), Báječná léta pod psa (13), Báječná léta pod psa (14)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Můj život po životě
-Názory na vraždu, Názory na vraždu (2)
-Povídky o lásce
-Povídky o manželství a o sexu
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3), Román pro ženy (4), Román pro ženy (5), Román pro ženy (6)
-Švédské stoly aneb Jací jsme
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3), Účastníci zájezdu (4)
-Vybíjená
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Záhada (Schůzky s tajemstvím)
Čítanka-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Lekce tvůrčího psaní
-Na dvou židlích
-Nápady laskavého čtenáře, Nápady laskavého čtenáře (2)
-Názory na vraždu
-Nové nápady laskavého čtenáře
-Povídky o manželství a o sexu, Povídky o manželství a o sexu (2)
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3)
-Sauna (Miluj mě víc)
-Švédské stoly aneb Jací jsme, Švédské stoly aneb Jací jsme (2)
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3)
-Vybíjená, Vybíjená (2)
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Zapisovatelé otcovský lásky, Zapisovatelé otcovský lásky (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Michal Viewegh - Andělé všedního dneMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­