ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

   
­­­­

Román pro ženy (5)

Hlavní hrdinkou je dvaadvacetiletá Laura, redaktorka populárního dámského týdeníku "Vyrovnaná žena", která se sympatickou upřímností bilancuje svůj dosavadní milostný život. Samozřejmě nechybí obvyklý vieweghovský humor, nejrůznější groteskní situace - a dokonce nechybí ani happy end!

HLAVNÍ POSTAVY:

Laura, její matka Jana, Lauřina nejlepší kamarádka Ingrid, Lauřin přítel a Janin bývalý přítel Oliver (Pažout)

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Praha, 21. století

OBSAH:

Rozhodně se nejedná o limonádové zpracování telenovely, ale o kvalitně psaný román plný důvtipu a inteligentních myšlenek, který má v moderní literatuře důležité místo. Co mě fascinuje nejvíce, je Vieweghova schopnost vcítit se do žen a dokonale popsat jejich pocity a koloběhy myšlenek uvnitř. Neznat autora knihy, budu se jistě domnívat, že ji napsala příslušnice ženského pohlaví.

Nyní již k samotnému obsahu. Vypravěčkou příběhu je mladá, zvídavá a naivní Laura, redaktorka časopisu Vyrovnaná žena (Viewegh psal knihu v ich-formě). A jako každá žena touží po nalezení opravdové romantické lásky, ze které se jí to bude v břichu hemžit motýlky. Vtipně, občas sarkasticky a sebekriticky popisuje své milostné kotrmelce hezky od začátku. Nejprve popisuje svůj úplně první vztah s roztomilým angličtinářem pocházejícím z Ameriky. Občas však měla pocit, že si on rozumí spíše s její matkou - životem a Čechy zklamanou, cizince a letiště zbožňující Janou. Jakoby na truc si najde partnera, jenž její matku naprosto irituje - potrhlého zajíčka a prodavače mobilních telefonů Rickyho. Když se s Rickym vydá na hory, upoutá ji však nový muž - čtyřicetiletý, zkušený Oliver. Ale seznámení Olivera s Lauřinou matkou neproběhne úplně hladce a konvenčně. Na hladinu totiž vypluje neočekávaný fakt: Oliver dříve chodil s její mámou! Oliver je ten strašný nechutný Čech, který se opovážil jít s Janou do kina v obnošeném svetru a teniskách! Přes tento fakt se však Laura i Jana nakonec přenesly a hrdinka se začíná cítit šťastná, po boku svého nového přítele kvete a posléze se k němu i přestěhuje. Jejich vztah však čeká nepříjemná zkouška - nevěra ze strany Olivera. Zamilovaná slečna mu odpustí, ale již to není jako dřív, vztah se postupně bortí, celé se to pokazí, když se Laura nechá pozvat na večeři a posléze i do postele od atraktivního muže, jehož poznala na dovolené. Přítel i svůdce se na ni vykašlou a ona zůstane se svou osamělostí a vinou sama. Snaží se to řešit různě - běháním, alkoholem i promiskuitou. Nakonec se opět usadí a najde si nového partnera. Avšak při své každodenní jízdě metrem si všimne vylepeného dopisu a po přečtení si uvědomí, kdo je autorem a kro adresátem - Oliver ji stále miluje! Nejprve z toho má nepříjemný pocit a snaží se svého ex přesvědčit o tom, aby s těmi dopisy přestal. Nakonec nám však Michal Viewegh dopřeje happy end a Oliver s Laurou se opět dají dohromady.

VLASTNÍ NÁZOR:

Pan Viewegh a jeho knížky mě baví a ještě jsem nenašla dílo, které by se mi od něho nelíbilo. Dokáže mě rozesmát, donutit k zamyšlení a najít v jeho hrdinkách samu sebe.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Péťa, 25.01.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Andělé všedního dne
-Andělé všedního dne (rozbor)
-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2), Báječná léta pod psa (3), Báječná léta pod psa (4), Báječná léta pod psa (5), Báječná léta pod psa (6), Báječná léta pod psa (7), Báječná léta pod psa (8), Báječná léta pod psa (9), Báječná léta pod psa (10), Báječná léta pod psa (11), Báječná léta pod psa (12), Báječná léta pod psa (13), Báječná léta pod psa (14)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Můj život po životě
-Názory na vraždu, Názory na vraždu (2)
-Povídky o lásce
-Povídky o manželství a o sexu
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3), Román pro ženy (4), Román pro ženy (5), Román pro ženy (6)
-Švédské stoly aneb Jací jsme
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3), Účastníci zájezdu (4)
-Vybíjená
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Záhada (Schůzky s tajemstvím)
Čítanka-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Lekce tvůrčího psaní
-Na dvou židlích
-Nápady laskavého čtenáře, Nápady laskavého čtenáře (2)
-Názory na vraždu
-Nové nápady laskavého čtenáře
-Povídky o manželství a o sexu, Povídky o manželství a o sexu (2)
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3)
-Sauna (Miluj mě víc)
-Švédské stoly aneb Jací jsme, Švédské stoly aneb Jací jsme (2)
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3)
-Vybíjená, Vybíjená (2)
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Zapisovatelé otcovský lásky, Zapisovatelé otcovský lásky (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Michal Viewegh - Román pro ženy (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­