ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

   
­­­­

Báječná léta pod psa (13)

Příběh ze života jedné svérázné české rodiny se opírá především o atraktivní téma: šedá léta "reálného" socialismu. Dějová linie se soustřeďuje především na trampoty Kvidova otce, excentrického dříče s vysokoškolským diplomem, jehož jeho úsilí zabezpečit rodinu bez ztráty důstojnosti dovede téměř až k šílenství...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Petrov v Brně roku 2002 (2. vydání tamtéž). Počet stran: 237. ISBN: 80-7227-135-0.

OBSAH:

Na začátku autobiografického románu se seznámí Kvidova matka s jeho otcem a v roce 1962 se narodí malý Kvido. Ten je vychováván jako intelektuál, matka mu recituje z klasických her a bere ho s sebou na divadelní zkoušky, kde se mimo jiné setká také s Pavlem Kohoutem.

Kvidova rodina se kvůli normalizaci musí vystěhovat do Sázavy, kde se otec Aleš stane obchodním referentem ve sklárnách. Rodina žije na prosklené terase vilky, ale když se narodí malý Paco, Aleš podlehne nátlaku svého šéfa, soudruha Šperka, a nejenže si od něj koupí psa, ale také se stane členem fotbalového družstva i přes to, že na to vůbec nemá buňky. Navíc se přimluví i vedoucí recitačního kroužku, soudružka Šperková, která se bojí, že Kvido, její nejlepší recitátor přijde na nehostinné terase o hlas. Rodina se tak může přestěhovat do vlastního domku a postavení Aleše ve firmě se navíc změní - jezdí jako tlumočník na zahraniční cesty.
S rodinou žije i Milenina matka, která trpí chronickým strachem z rakoviny a ráda cestuje.

Kvido je zamilovaný do své spolužačky Jarušky a navíc se pouští do prvních spisovatelských pokusů. Román je proložen Kvidovými rozhovory s redaktorem, jenž mu kritizuje autobiografii a snaží se vyškrtat věci, které by cenzurou neprošly.

Atmosféra však houstne. Zpočátku jen komický děj se stává čím dál drsnějším, až z něj mrazí. Rodina se setká s chartistou Kohoutem a otec přijde o místo - nastoupí jako vrátný ve sklárnách. Má deprese, trpí paranoií a celá rodina je tím poznamenaná. Dokonce si ve sklepní dílně vyrábí vlastní rakev.
Dvacetiletý Kvido nechá studií a s Jaruškou má dceru, protože si všichni myslí, že to Alešovi pomůže proti depresi. Nemá to však účinek a je z ní vysvobozen teprve sametovou revolucí - i tak mu však trvá dlouho, než přestane chodit opatrně kolem oken a mluvit polohlasem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Katuš, 21.04.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Andělé všedního dne
-Andělé všedního dne (rozbor)
-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2), Báječná léta pod psa (3), Báječná léta pod psa (4), Báječná léta pod psa (5), Báječná léta pod psa (6), Báječná léta pod psa (7), Báječná léta pod psa (8), Báječná léta pod psa (9), Báječná léta pod psa (10), Báječná léta pod psa (11), Báječná léta pod psa (12), Báječná léta pod psa (13), Báječná léta pod psa (14)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Můj život po životě
-Názory na vraždu, Názory na vraždu (2)
-Povídky o lásce
-Povídky o manželství a o sexu
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3), Román pro ženy (4), Román pro ženy (5), Román pro ženy (6)
-Švédské stoly aneb Jací jsme
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3), Účastníci zájezdu (4)
-Vybíjená
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Záhada (Schůzky s tajemstvím)
Čítanka-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Lekce tvůrčího psaní
-Na dvou židlích
-Nápady laskavého čtenáře, Nápady laskavého čtenáře (2)
-Názory na vraždu
-Nové nápady laskavého čtenáře
-Povídky o manželství a o sexu, Povídky o manželství a o sexu (2)
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3)
-Sauna (Miluj mě víc)
-Švédské stoly aneb Jací jsme, Švédské stoly aneb Jací jsme (2)
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3)
-Vybíjená, Vybíjená (2)
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Zapisovatelé otcovský lásky, Zapisovatelé otcovský lásky (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Michal Viewegh - Báječná léta pod psa (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­