ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

Ceska posta    
­­­­

Román pro ženy (4)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Petrov, Brno, 265 stran

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Současnost, Praha

HLAVNÍ POSTAVA:

Laura - vypravěčka, mladá žena, redaktorka časopisu Vyrovnaná žena, středně sebevědomá, potrpí si na drahé parfémy a líbí se jí značkové oblečení, výborně vychází s matkou

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Lauřina matka Jana - překladatelka do několika jazyků, miluje letadla a cizince, má averzi k Čechům, elegantní žena
Ingrid - nejlepší kamarádka Laury, vypadá jako Julia Roberts, trochu ztřeštěná, často střídá muže
Oliver - vyzrálý čtyřicátník, pracuje jako "kreativec" - tvoří reklamy, obléká se nedbale, někdy nevkusně
Richard - prodavač mobilních telefonů
Jeff - Američan, učitel angličtiny
Hubert - ženatý, ironický intelektuál
Robert - mladý student
pan Žemla - soused Laury, obyčejný český člověk

OBSAH:

Laura je jedináček, žije se svojí matkou. Před osmi lety jim o Vánocích zemřel otec. Od té doby neslaví Vánoce. Její matka zanevřela na Čechy a vyhledává pouze partnerské vztahy s cizinci. O Češích si myslí jen ty nejhorší věci. Její první vážná známost byl Pažout, kterého měla sice ráda, ale nechoval se tak, jak by si ona představovala od muže, například si vzal do divadla tenisky. Její druhá česká známost byl Lauřin táta. Po několika letech od jeho smrti si našla přítele v Americe. Měla se vdávat, ale nakonec se spolu rozešli. Lauřinu matku má rád soused Žemla, který má nemocnou manželku.

Laura se po maturitě nedostala na vysokou školu, proto chodila do jazykové školy. Zamilovala se do svého amerického učitele Jeffa. Jeff se velmi zamlouval Lauřině matce jako potenciální zeť, začali například místo Vánoc slavit den díkůvzdání. S Jeffem se Laura rozešla a začala chodit s Richardem přezdívaným Rickie. Na jejich společné dovolené na Korčule se seznámili s Oliverem. Oliver a Laura se do sebe zamilují. Laura podvede Rickieho s Oliverem a po dovolené spolu začnou chodit. Laura opustí Rickieho, který jim spoří na společný byt. Když se Lauřina matka vrací z Ameriky, najde nahého Olivera doma s Laurou. Poznává v něm svého dávného přítele Pažouta, kterého opustila pro jeho absolutní nevkus a zanedbanost. Lauřina matka vztahu vůbec nepřeje, ale Laura s Oliverem jsou celkem šťastní. Oliver ji seznamuje s rodiči a přáteli. Jeho nejlepší přítel se jmenuje Hubert. Laura a Oliver jdou k němu na návštěvu. Laura s sebou bere nejlepší kamarádku Ingrid. Hubert a jeho přátelé si dělají legraci z Laury kvůli jejímu povolání. Po celou dobu všichni Lauru přehlíží, ona se pohádá s Hubertem kvůli jeho neslušnému chování a odchází. Ingrid zůstává. Dává se dohromady s Hubertem, který se kvůli ní rozvede s manželkou. Moc dlouho jim vztah ale nevydrží.
Oliver vezme Lauru na večírek a tam ji podvede s jinou ženou. Laura s ním nemluví, ale nakonec se usmíří a Oliver koupí pro tři lidi zájezd na Kanárské ostrovy. Jedou tedy Oliver, Laura a její matka, i když si většina lidí myslí, že Laura je dcera těchto manželů. Lauřina matka si začíná zvykat, že Laura chodí s Oliverem. Na dovolené se seznámí s šarmantním Němcem Hansem, který pochází z Hamburku. Naváže s ním vztah. Jede za ním do Hamburku, ale po nějaké době se zase rozejdou. Laura s Oliverem už nejsou tak šťastní jako dřív. Koupí si dovolenou na Korčule, kde se seznámili, ale nudí se spolu. Historie se opakuje: Laura se seznámí s mladým, hezkým mužem, se kterým Olivera podvede. Oliver se potom s Laurou rozejde, když zjistí, že mu je nevěrná. Lauře ale tento nový vztah nevyjde, protože se jí ten muž už více neozve. Laura je pořád ale zamilovaná do Olivera a má velké deprese. Píše mu, ale on ji ignoruje. Snaží se s tím vyrovnat, čte psychologické knížky. Když jí Oliver posílá dopisy, pošle mu je zpět nepřečtené. Oliver ale o ni bojuje - píše jí dopisy, které zveřejňuje v metru na reklamních plochách. Je z toho velký rozruch - mnoho lidí o tom mluví a tisk o tom píše. Laura si uvědomí, že ona je adresátkou. Mezitím si našla přítele, studenta Roberta. Laura s Robertem a právníkem, kterého Robert pozval, napíší Oliverovi dopis. Oliver se ale nevzdává a zveřejňuje dopisy dál. Laura ho ale pořád miluje, a proto se s ním dá zase dohromady. Čekají spolu dítě a začnou slavit s matkou Vánoce. Lauřina matka se velmi změnila. Přestala mít averzi vůči Čechům a uvažuje nad tím, že pozve na svátky souseda Žemlu, kterému zemřela manželka na rakovinu.

ZNAKY:

  • román v ich-formě
  • vyprávění částečně retrospektivní, částečně chronologické
  • humor
  • tento román vznikl proto, že Michal Viewegh v rámci jednoho literárního projektu psal na reklamní plochy milostné dopisy; postavy pro něj ale tak ožily, že o nich začal přemýšlet, až napsal celý román

CITÁT Z KNIHY:

"Výhodou vyššího věku je vyšší míra sebepoznání. Konkrétně čtyřicítka je nádherná chvíle životní rovnováhy," pravil s úsměvem, jako by mě chtěl o čemsi přesvědčit. "Člověk je už dost stár, aby věděl, co chce, a dosud natolik mlád, aby se toho nezalekl..."

Ale je-li svoboda schopnost odolat pokušení - tahle definice se mi mimochodem velmi líbí - pak jsem poměrně nesvobodnej. Bezmála otrok, řekl bych.

"Člověk je vždycky sám," poznamenal jakoby omluvně. "Možná je lepší si zvykat."

V jakém světě to žijeme? Podvádíme - a jsme podváděni.

VLASTNÍ NÁZOR:

Moc se mi román líbil, byl čtivý a vtipný.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 27.03.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Andělé všedního dne
-Andělé všedního dne (rozbor)
-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2), Báječná léta pod psa (3), Báječná léta pod psa (4), Báječná léta pod psa (5), Báječná léta pod psa (6), Báječná léta pod psa (7), Báječná léta pod psa (8), Báječná léta pod psa (9), Báječná léta pod psa (10), Báječná léta pod psa (11), Báječná léta pod psa (12), Báječná léta pod psa (13), Báječná léta pod psa (14)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Můj život po životě
-Názory na vraždu, Názory na vraždu (2)
-Povídky o lásce
-Povídky o manželství a o sexu
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3), Román pro ženy (4), Román pro ženy (5), Román pro ženy (6)
-Švédské stoly aneb Jací jsme
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3), Účastníci zájezdu (4)
-Vybíjená
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Záhada (Schůzky s tajemstvím)
Čítanka-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Lekce tvůrčího psaní
-Na dvou židlích
-Nápady laskavého čtenáře, Nápady laskavého čtenáře (2)
-Názory na vraždu
-Nové nápady laskavého čtenáře
-Povídky o manželství a o sexu, Povídky o manželství a o sexu (2)
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3)
-Sauna (Miluj mě víc)
-Švédské stoly aneb Jací jsme, Švédské stoly aneb Jací jsme (2)
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3)
-Vybíjená, Vybíjená (2)
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Zapisovatelé otcovský lásky, Zapisovatelé otcovský lásky (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Michal Viewegh - Román pro ženy (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­