ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

­­­­

Román pro muže

Osou dvacáté knihy ostře sledovaného českého autora je výlet tří sourozenců středních let, na který se v nezvyklé kompozici nabalují další dějové slupky.
Autoritářský právník Cyril, vážně nemocný redaktor Bruno a v lásce tápající publicistka Aneta si v doprovodu placené striptérky vyjedou na lyžařský výlet. Předivo jejich vzájemných vztahů je přerušováno a doplňováno příběhem nevydařené vraždy, výroky českých politiků a výlevy spisovatele - autorova alter ega. Jubilejní román znovu překvapí až "nesnesitelnou lehkostí" a přitažlivostí textu, ve kterém nechybí silné dialogy, osobitý humor, hojné vulgarismy a trocha životní filozofie. Kniha o mužích pro muže i pro ženy, tentokrát s o něco větší mírou autorské sebereflexe. Vieweghovi příznivci mohou být i po dvacáté spokojeni, to už je jisté.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Druhé město v Brně roku 2008 (1. vydání). Počet stran: 157. ISBN: 978-80-7227-274-7.

ÚVOD:

Jubilejní 20. kniha Michala Viewegha, která otevírá "třinácté komnaty" mužského světa. Román obsahuje výroky bývalých i současných českých politiků a nejvyšších státních činitelů, které z této fiktivní "pánské jízdy" chtě nechtě dělají trpký příběh české společnosti.

OBSAH:

Hlavními postavami románu jsou sourozenci Cyril, Bruno a Aneta. Cyril je zkorumpovaný soudce, kterému je ukradená jakákoliv spravedlnost a který se staral o své sourozence po tragické autonehodě jejich rodičů. Jeho bratr Bruno, novinář regionálního tisku, je jeho pravým opakem. Řídí se jasnými pravidly, které z něj dělají za každé okolnosti slušného člověka, ale bohužel nedokáže vystoupit se svého vlastního stínu a užít si života. V jeho rodinném životě mu to také neklape, jeho manželka se mu vzdaluje, nemají spolu sex a má stále pocit, že se spolčila s jejich dcerou proti němu. Nejmladším sourozencem je Aneta, vždy morální článek rodiny, snažící se objevit partnera na celý život. Po dlouhé době narazí na Alana, jenž je chytrý, empatický a vtipný. Aneta doufá, že Alan je ten, na něhož už dlouhou dobu čeká...

V knize dále vystupují postavy Šimiho, slavného fotbalisty, Reného, šéfa místního nevěstince (jsou odvěkými přáteli) a postava samotného autora knihy, který přijíždí do jedné knihovny, kde předčítá místním studentům a kde poskytne rozhovor jedné značně vyvinuté dívce. V knize jsou zaznamenány jeho skutečné názory a myšlenky o okolí, v němž se právě nachází. Pohrdá jakoukoliv servilností a rozruchem kolem své vlastní osoby a jediným jeho povyražením jsou pohledy, které směřuje do výstřihu vyvinuté studentky.

Bruno náhle zjišťuje, že je smrtelně nemocný a čekají ho poslední měsíce či rok života. Jeho autoritativní bratr Cyril se rozhodně spolu se sourozenci vyrazit na "pánskou jízdu" do italských Dolomit. Cyril ví, že Bruno vysedává dlouhé hodiny u virtuálního striptýzu, který provozuje dívka Talin, a proto se vydá za Reném, jenž mu nakonec svou přítelkyni a striptérku v jedné osobě Talin prodá na týden za 100 000 Kč.

Během cesty se zastaví v restauraci, kde Cyril způsobí rozruch okolo instantní polévky, kterou po dlouhé době socialismu a utlačování nehodlá jíst. Aneta dokonce musí povinně jít zkontrolovat kuchaře, co mu dává na talíř. Snaží se co nejupřímněji se omluvit kuchaři za svého bratra.

Během zimního pobytu v Dolomitech se Bruno neodhodlá ani k Talin přiblížit, a tak Cyril převezme velení a přebere mu ji. Talin každodenně volá René a ptá se, zda je vše v pořádku, jestli s ní zacházejí dobře a zda s Brunem nespí. Aneta se naneštěstí v Dolomitech setká se svým přítelem Alanem, který na horách lyžuje se svou zákonnou manželkou. Je naprosto otřesena, jejího bratra Bruna chytne vztek a zmlátí Alana. Následně se Bruno rozhodne vrátit se domů za svou manželkou a dcerou v doprovodu Anety.

Talin oznámí Renému přes telefon, že není zboží v hodnotě 100 000 Kč a že se s ním rozchází. Cyril se mu vysměje, že mu byl ochoten prodat svou přítelkyni za takovou částku. René chce donutit svého inteligenčně omezeného přítele Šimiho, aby Cyrila zabil. Během přestávky v lese jsou zkontrolováni policisty. Šimi zpanikaří a přizná se k tomu, co plánují, a René si postěžuje, že neexistuje na světě spravedlnost. Za několik měsíců Bruno umírá a Aneta má nového přítele, kuchaře, jehož kuchařské umění nemohl Cyril vystát.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 05.06.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Andělé všedního dne
-Andělé všedního dne (rozbor)
-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2), Báječná léta pod psa (3), Báječná léta pod psa (4), Báječná léta pod psa (5), Báječná léta pod psa (6), Báječná léta pod psa (7), Báječná léta pod psa (8), Báječná léta pod psa (9), Báječná léta pod psa (10), Báječná léta pod psa (11), Báječná léta pod psa (12), Báječná léta pod psa (13), Báječná léta pod psa (14)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Můj život po životě
-Názory na vraždu, Názory na vraždu (2)
-Povídky o lásce
-Povídky o manželství a o sexu
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3), Román pro ženy (4), Román pro ženy (5), Román pro ženy (6)
-Švédské stoly aneb Jací jsme
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3), Účastníci zájezdu (4)
-Vybíjená
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Záhada (Schůzky s tajemstvím)
Čítanka-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Lekce tvůrčího psaní
-Na dvou židlích
-Nápady laskavého čtenáře, Nápady laskavého čtenáře (2)
-Názory na vraždu
-Nové nápady laskavého čtenáře
-Povídky o manželství a o sexu, Povídky o manželství a o sexu (2)
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3)
-Sauna (Miluj mě víc)
-Švédské stoly aneb Jací jsme, Švédské stoly aneb Jací jsme (2)
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3)
-Vybíjená, Vybíjená (2)
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Zapisovatelé otcovský lásky, Zapisovatelé otcovský lásky (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Michal Viewegh - Román pro mužeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­