ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

   
­­­­

Báječná léta pod psa (14)

Román Báječná léta pod psa, v pořadí 2. autorova kniha, se skládá z úvodního slova Michala Viewegha, 17 kapitol (s výjimkou druhé kapitoly s názvem Z Kvidova deníku nepojmenovaných), jež jsou dále rozděleny na podkapitoly, a z vypravěčova závěrečného epilogu. Vyprávění začíná těhotenstvím matky hlavního hrdiny Kvida v 1. kapitole a končí epilogem, ve kterém Kvido odevzdává rukopis románu Báječná léta pod psa do nakladatelství Československý spisovatel.
Dílo je koncipováno jako románová kronika. Líčí osudy jedné pražské rodiny v období mezi roky 1962 až 1991. Hlavním vypravěčem je starší syn Kvido. Vyprávění ale není psáno v ich-formě, nýbrž v er-formě. Kvido o sobě mluví ve třetí osobě singuláru. O své vzpomínky se dělí s redaktorem, jenž do dějové linky vstupuje svými otázkami, poznámkami a připomínkami. Tyto "vložky" jsou charakteristické pro celý román.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 2007. Počet stran: 192. ISBN: 978-80-7227-259-4.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Michal Viewegh je český spisovatel a publicista. Drží cenu Jiřího Ortena z roku 1993. Patří mezi nejprodávanější české spisovatele. Vystudoval češtinu a pedagogiku na Karlově univerzitě a chvíli učil na základní škole.

DĚJ:

Kniha začíná vtipnou příhodou o narození Kvida, který celou knihu vypráví, na jevišti. Kvido žije se svojí rodinou, matkou a otcem v Praze. Po příchodu Rusů v roce 1968 se rodina odstěhuje do Posázaví. Ze začátku nemají byt, žijí na terase, protože Kvidův otec není v komunistické straně. Komunista Šperk však slíbí otci bydlení, pokud vstoupí do VUML (Večerní univerzita marxismu-leninismu), začne hrát fotbal a koupí psa - štěně německého ovčáka Něhu. Kvidově matce se navíc narodí další syn, Paco.

Kvidovi rodiče se snaží chovat "vzorně" (např. vyvěšují vlaječky), otci se v zaměstnání začalo dařit a podnikne několik cest na západ, navštíví i Londýn, Japonsko či Balkán, díky čemuž mu začne stoupat sebevědomí. Do Čech pak přijede na služební cestu Mirjana, Kvidovi rodiče ji ubytují a ona se na chvíli stane milenkou Kvidova otce.

Rodiče Kvida potkají přítele Kohoutka, známého odpůrce režimu, jsou u něj přistiženi na návštěvě, díky čemuž přijde Kvidův otec o práci a přijme místo vrátného. Proto se dostane do depresí, začne být paranoidní, celé dny tráví ve sklepě, kde pracuje se dřevem.

Kvido studuje ekonomii, ta jej ale nebaví, proto školy nechá, začne dělat vrátného, rozhodne se věnovat psaní povídek a své lásce Jarušce. Díky Kvidově odchodu ze školy upadne otec do ještě větších depresí a vyrobí si ze dřeva rakev. Zoufalá Kvidova matka přijde s nápadem, že by měl Kvido mít s Jaruškou dítě, aby otce rozveselili. Jaruška porodí dceru Aničku, té Kvidův otec vyrobí pár dřevěných hraček, ale jeho nemoc přetrvává.

V roce 1989 se všechno změní, Kvidův otec přestává být nemocný a získá slušné místo, Paco odjíždí na studijní pobyt do USA.

10. října se Kvidovi konečně daří vydat román Báječná léta pod psa.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Kvido - ze začátku neohrabaný, tlustý, ale nadprůměrně inteligentní kluk, který uměl číst již před nástupem do školy; rád píše povídky; miluje Jarušku již od základní školy
Jaruška - Kvidova nejlepší kamarádka, později dívka a manželka; je na vše alergická (pily, fixy, léky); milá, hodná, vstřícná, ochotná
Kvidův otec - inteligentní, pracuje jako ekonom; protikomunistický, později kvůli režimu upadne do depresí; nekonfliktní; pracuje se dřevem; v průběhu knížky se mění
Kvidova matka - právnička, herečka; ochotná, milá, snaží se pomoct; milující matka; bojí se psů
Paco - Kvidův bratr; spí pod širákem, čas tráví v lese, chová se jako kovboj

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

 • retrospektivní kompozice
 • napsáno v er-formě (z pohledu Kvida, jenž knížku předčítá redaktorovi) a formou deníku (občas podoba scénáře)
 • obsahuje časové prolínání - prakticky od invaze Rusů až po Sametovou revoluci
 • sem tam je děj přerušen rozhovory Kvida a redaktora
 • kniha je rozdělena do 17 kapitol + obsahuje epilog

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

 • hovorová řeč (válečnej)
 • spisovná řeč (hlavně když mluví Kvido)
 • vyprávění
 • ironie
 • personifikace
 • metafory
 • nadsázka
 • eufemismy

MOJE HODNOCENÍ:

Knihu jsem četla již i dříve, ale teď jsem ji mnohem lépe pochopila. Celkem se mi líbila, i když místy byla depresivní, občas však i vtipná.

UKÁZKA:

"Kvidova matka celou zimu přemýšlela, jak svého muže rozptýlit, aby přestal myslet na smrt. Byl s prací na rakvi prakticky u konce a ona se hrozila, co přijde dál. Jednoho dne si zavolala oba své syny. 'Zavřete někam tu čubu,' poručila jim. 'Chci vám něco důležitého říct.' Paco zavřel Něhu do pokoje a přisedl si ke Kvidovi a matce ke kuchyňskému stolu. Matka je chvíli mlčky pozorovala. 'Existuje snad už jen jedna cesta, jak ho z toho dostat,' řekla potom. 'Dítě. Jsem přesvědčena, že dítě ho rozptýlí.'"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: varmeckav, 22.06.2019

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Andělé všedního dne
-Andělé všedního dne (rozbor)
-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2), Báječná léta pod psa (3), Báječná léta pod psa (4), Báječná léta pod psa (5), Báječná léta pod psa (6), Báječná léta pod psa (7), Báječná léta pod psa (8), Báječná léta pod psa (9), Báječná léta pod psa (10), Báječná léta pod psa (11), Báječná léta pod psa (12), Báječná léta pod psa (13), Báječná léta pod psa (14)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Můj život po životě
-Názory na vraždu, Názory na vraždu (2)
-Povídky o lásce
-Povídky o manželství a o sexu
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3), Román pro ženy (4), Román pro ženy (5), Román pro ženy (6)
-Švédské stoly aneb Jací jsme
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3), Účastníci zájezdu (4)
-Vybíjená
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Záhada (Schůzky s tajemstvím)
Čítanka-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Lekce tvůrčího psaní
-Na dvou židlích
-Nápady laskavého čtenáře, Nápady laskavého čtenáře (2)
-Názory na vraždu
-Nové nápady laskavého čtenáře
-Povídky o manželství a o sexu, Povídky o manželství a o sexu (2)
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3)
-Sauna (Miluj mě víc)
-Švédské stoly aneb Jací jsme, Švédské stoly aneb Jací jsme (2)
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3)
-Vybíjená, Vybíjená (2)
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Zapisovatelé otcovský lásky, Zapisovatelé otcovský lásky (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Michal Viewegh - Báječná léta pod psa (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­