ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

   
­­­­

Výchova dívek v Čechách (3)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Petrov v Brně, roku 1997 jako svou 91. publikaci. Autorem fotografie Ani Geislerové na přebalu knihy je Miroslav Zajíc. Grafická úprava Bedřich Vémola. Odpovědný redaktor Martin Pluháček. Vydání třetí, v Petrově první. 224 stran.

DĚJ:

Zbraslavský učitel dostal nabídku od bohatého pana Denise Krále, aby dával jeho téměř dvacetileté dceři Beátě soukromé hodiny tvůrčího psaní. Protože mu nabídl více než dvojnásobný plat, který měl jako učitel, tuto nabídku přijal. Hodiny se měly konat od pondělí do čtvrtka a to vždy dvě hodiny v podvečer ve vile pana Krále. Hned po první hodině z toho byl zoufalý. Beáta s ním totiž vůbec nemluvila a byla otočená ke zdi. Její jediná slova byla: "To si piš!", když jí říkal, že to s ní nebude lehké. Za tyto slova mu ale pan Král dal deset tisíc korun. Druhá hodina vypadala podobně, jediné, co tentokrát Beáta řekla, byla jedna jediná a ještě k tomu vulgární věta. Jednou v noci přijel pan Král pro učitele a vzal ho do svého podniku - nevěstince. Tam se dověděl, že se Beáta trápí kvůli jednomu gigolovi. I když se Beáta chovala stále stejně, nepřestal tam docházet. Blížily se letní prázdniny a učitel si mohl díky penězům od Krále dovolit dovolenou u moře. Učitel však nemohl být s rodinou po celou dovolenou, protože za ním přijeli Královi lidé, kteří ho odvezli zpět do Prahy. Z Beáty, která trávila dovolenou také se svou rodinou v zahraničí, se stal úplně jiný člověk. S učitelem i s ostatními členy rodiny se bavila, dokonce se nadchla změnou svého pokojíčku, kterou prováděla právě s panem učitelem. Ten ji takto šťastnou ještě neviděl. Trávili spolu celé dny a nakonec se z nich stali milenci. Jejich poměr trval celé léto, ale jak přišel Král na jejich skutečný vztah, k poslední srpnu mu dal výpověď. Aby se mohli stále vídat, od září nastoupila Beáta jako nová učitelka angličtiny ve škole, kde pracoval její milenec. Beáta svou práci vykonávala velmi dobře, pilně se připravovala a byla velmi svědomitá. Před ostatními se museli ve škole skrývat a přetvařovat se, i když mnozí kantoři něco tušili. Jejich vztahu to ale nepomohlo, ba naopak ho to zničilo a Beáta začala chodit s Američanem, který ve škole působil také jako učitel. Jejich vztah však nevydržel ani do Vánoc, za to se svým bývalým soukromým učitelem psaní zůstávali stále přáteli. Od února, kdy odešel ze školy a začal pracovat v nakladatelství Českého spisovatele, se ze začátku však už tolik nevídali. Beáta poté začala chodit s přívržencem ekologického hnutí Duha - Jakubem a i když tento vztah nevyšel, dala se na víru a připojila se k zbraslavským jehovistům. Když se bývalý učitel jednou vrátil z Dánska, měl ve schránce dopis o Beátině sebevraždě. Ve svém černém golfu narazila ve velké rychlosti do betonového přemostění strakonické výpadovky, poblíž které měli svůj milostný koutek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 17.03.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Andělé všedního dne
-Andělé všedního dne (rozbor)
-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2), Báječná léta pod psa (3), Báječná léta pod psa (4), Báječná léta pod psa (5), Báječná léta pod psa (6), Báječná léta pod psa (7), Báječná léta pod psa (8), Báječná léta pod psa (9), Báječná léta pod psa (10), Báječná léta pod psa (11), Báječná léta pod psa (12), Báječná léta pod psa (13), Báječná léta pod psa (14)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Můj život po životě
-Názory na vraždu, Názory na vraždu (2)
-Povídky o lásce
-Povídky o manželství a o sexu
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3), Román pro ženy (4), Román pro ženy (5), Román pro ženy (6)
-Švédské stoly aneb Jací jsme
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3), Účastníci zájezdu (4)
-Vybíjená
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Záhada (Schůzky s tajemstvím)
Čítanka-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Lekce tvůrčího psaní
-Na dvou židlích
-Nápady laskavého čtenáře, Nápady laskavého čtenáře (2)
-Názory na vraždu
-Nové nápady laskavého čtenáře
-Povídky o manželství a o sexu, Povídky o manželství a o sexu (2)
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3)
-Sauna (Miluj mě víc)
-Švédské stoly aneb Jací jsme, Švédské stoly aneb Jací jsme (2)
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3)
-Vybíjená, Vybíjená (2)
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Zapisovatelé otcovský lásky, Zapisovatelé otcovský lásky (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Michal Viewegh - Výchova dívek v Čechách (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­