ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

   
­­­­

Výchova dívek v Čechách (4)

Mladý učitel Oskar je na tom finančně bídně, a tak přijme doučování dcery milionáře Krále. Dvacetiletá kráska Beata má potíže se světem i sama se sebou. Život učitele se mění v milostné šílenství a zběsilé kličkování mezi milenkou, manželkou a dcerou.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Český spisovatel, 183 stran, 1994, Praha.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Příběh se odehrává ve Zbraslavi v roce 1994.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Michal Viewegh - učitel češtiny na ZŠ ve Zbraslavi, spisovatel, rebel, ženatý, jedna dcera
Beáta Králová - dvacetiletá dívka, intelektuálka, umí jazyky, zná literaturu, píše, trpí depresemi, je schopná se pro všechno okamžitě extrémně nadchnout, nekonformní, dcera milionáře
Denis Král - zbraslavský milionář, podnikatel, vlastník nočního klubu
Agáta Králová - mladší sestra Beáty, rozpustilá
Steve - Američan, učitel angličtiny na ZŠ

OBSAH:

Zbraslavský učitel Viewegh dostal velmi dobře placenou práci od tamějšího milionáře Krále: naučit jeho starší dceru Beátu psát. Beáta ale trpí depresí a s nikým už dlouhou dobu nepromluvila ani slovo od rozchodu s přítelem. Viewegh ji navštěvuje, ale ona je lhostejná. Buď mlčí, nebo mu nadává. Není zvědavá na to, aby ji někdo vychovával. Když se rodina Králova vrací z dovolená, Beáta je jako proměněná. Je z ní milá, veselá dívka. S Vieweghem přestavují její pokoj, aby vypadal světleji a útulněji. Beáta je velmi nadšená z této činnosti. Beáta tráví s Vieweghem mnoho času, zamilují se do sebe a mají spolu poměr. Beáta začne pracovat jako učitelka češtiny a angličtiny na ZŠ ve Zbraslavi. O poměru mezi Vieweghem a Beátou se lidé dozví - učitelé, Vieweghova manželka i pan Král. Král propustí Viewegha. Po nějaké době se Viewegh s Beátou rozcházejí. Beáta naváže vztah se Stevem, nadchnou se například pro adrenalinové sporty. Po čase se rozejdou. Viewegh dostává práci v redakci a odchází ze školy. Beáta se zapojí do různých organizací a hnutí (např. Duha) a chová se velmi extrémně, přechází z jedné víry na druhou, avšak žádné vyznání jí nepomohlo zbavit se depresí, a proto spáchá sebevraždu v autě.

ZNAKY:

  • román
  • autobiografie
  • tragédie
  • milostné prvky
  • kritika školství
  • ironie, humor
  • kniha o psaní knih
  • upřímnost, otevřenost
  • prokládáno mnoha citáty a cizími myšlenkami

CITÁT Z KNIHY:

Jak jsem se polekal
Když jsme se vraceli z Dánska, tak jsem se vraceli hrozně dlouho, protože jsme se vraceli přes Německo a v Německu furt opravovali silnice, po kterých jsme se vraceli. Přijeli jsme až pozdě v noci a něco bylo ve schránce, tak jsem šel pro klíček, a když jsem tu schránku otevřel, tak tam bylo, že moje kamarádka Beáta je mrtvá. Krev se mně úplně zastavila v žilách a samým leknutím jsem ani nedýchal.

Přes ujištění křesťanských odborníků, že osobní přátelství s Bohem pomůže přemoci těžkou depresi, Beáta svou depresi nepřemohla. Věděla sice - pokud příručku opravdu četla - že sebevražda není řešení, ale přesto to udělala. Nezkusila si jít koupit něco pro radost jako Melánie, nenaplánovala si nějaké kratší výlety jako Debbie, neuvařila si nic podle svého oblíbeného receptu jako Daphne, a dokonce ani neluštila křížovky, jaké vycházejí v časopise "Probuďte se!" - ne, ona si jako Vivienne neuměla představit, že její deprese jednou pomine, a tak si sedla do svého černého golfu a v rychlosti kolem sto osmdesáti kilometrů za hodinu v něm najela do betonového přemostění strakonické výpadovky. A už se nikdy neprobudila.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha podle mě odhaluje další tajemství a tabu člověka. Charakter Beáty mě hodně zaujal. Byla velmi extrémní, dokázala se pro všechno naprosto nadchnout, aby vzápětí svoje nadšení opustila a dala se zase na jinou víru - to vše svědčí o nevyrovnanosti člověka, trpícího depresemi. Kniha byla čtivá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 31.10.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Andělé všedního dne
-Andělé všedního dne (rozbor)
-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2), Báječná léta pod psa (3), Báječná léta pod psa (4), Báječná léta pod psa (5), Báječná léta pod psa (6), Báječná léta pod psa (7), Báječná léta pod psa (8), Báječná léta pod psa (9), Báječná léta pod psa (10), Báječná léta pod psa (11), Báječná léta pod psa (12), Báječná léta pod psa (13), Báječná léta pod psa (14)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Můj život po životě
-Názory na vraždu, Názory na vraždu (2)
-Povídky o lásce
-Povídky o manželství a o sexu
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3), Román pro ženy (4), Román pro ženy (5), Román pro ženy (6)
-Švédské stoly aneb Jací jsme
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3), Účastníci zájezdu (4)
-Vybíjená
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Záhada (Schůzky s tajemstvím)
Čítanka-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Lekce tvůrčího psaní
-Na dvou židlích
-Nápady laskavého čtenáře, Nápady laskavého čtenáře (2)
-Názory na vraždu
-Nové nápady laskavého čtenáře
-Povídky o manželství a o sexu, Povídky o manželství a o sexu (2)
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3)
-Sauna (Miluj mě víc)
-Švédské stoly aneb Jací jsme, Švédské stoly aneb Jací jsme (2)
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3)
-Vybíjená, Vybíjená (2)
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Zapisovatelé otcovský lásky, Zapisovatelé otcovský lásky (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Michal Viewegh - Výchova dívek v Čechách (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­