ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

­­­­

Román pro ženy (3)

Doba a místo děje: 1999 až 2000, převážně Praha

DĚJ:

Vypravěčkou příběhu je sympatická dvaadvacetiletá Laura, redaktorka časopisu "Vyrovnaná žena". Retrospektivně vzpomíná na svůj život a hlavně na milostné vztahy, které zažila. Výraznou postavou je Lauřina matka Jana - překladatelka a tlumočnice, která nesnáší Čechy. V prvním ročníku vysoké školy chodila s jakýmsi Pažoutem, který se ale neuměl chovat ve společnosti, chodil nemožně oblečený, byl lakomý a několikrát ji podvedl. Prostě typický Čech! Její druhý osudový muž, za kterého se provdala, měl rovněž vlastnosti typické pro buranské Čechy. Navíc ve dvaatřiceti zemřel na rakovinu a nechal manželku s malou dcerou napospas osudu, což mu Jana nemůže "odpustit". Proto na všechny Čecháčky zanevřela a vyhledává vztahy pouze s cizinci, s nimiž se seznamuje na zahraničních pracovních cestách.
Lauřinou první velkou láskou byl americký lektor Jeff, s nímž se seznámila v jazykové škole. Nějaký čas s ním pak žila v New Yorku. Jeff se zamlouval především Lauřině kosmopolitní matce, Lauře už méně. Vadilo jí, že s ním musí mluvit anglicky - připadala si hloupá - a v Americe se cítila osamělá. Na protest proti matce i Jeffovi si našla jednoduchého prodavače mobilů Richarda Kabíčka přezdívaného Rickie. Rickie vzal Lauru na dovolenou do Chorvatska a plánoval jejich společný život. Laura zde ale poznala téměř čtyřicetiletého Olivera, kreativního pracovníka reklamní agentury. Po návratu z dovolené se s Rickiem rozešla a začala chodit s Oliverem.
Po první společné noci vyšlo najevo, že Oliver je vlastně Pažout - první láska Lauřiny matky...
Na jednom snobském večírku se Oliver líbal s jednou svou bývalou přítelkyní; Laura je přistihla a velmi se rozzlobila. Aby se ji získal zpět, zaplatil Oliver pro ni, pro sebe a pro Janu společnou "vánoční" dovolenou na Kanárských ostrovech. Také Lauře nabídl, aby se k němu nastěhovala.
Lauře se ale po čase vztah začal zajídat. Oliver dost pil a to, co na něm Laura dřív obdivovalo, jí teď šlo na nervy. Začalo to mezi nimi skřípat, ale přesto se spolu v létě vydali do Chorvatska, kde se seznámili.
Zde se Laura zakoukala do atraktivního ředitele pobočky velké reklamní agentury. Po návratu do Česka se s NÍM setkala a v jeho luxusním domě vyspala. On už se jí pak ale neozval.
Laura začala trpět depresemi a zjistila, že jí chybí Oliver, kterého opustila... On ale bohužel ignoroval veškeré pokusy o navázání kontaktu.
V baru se seznámila se studentem pedagogické fakulty Robertem a vznikl mezi nimi vztah. Od ledna 2000 se ale ve vozech metra na místech určených pro reklamní plakáty začaly objevovat milostné dopisy psané Oliverem. V nich Lauru prosil, aby se k němu vrátila. Laura zažívala rozporuplné pocity, ale nakonec se rozhodla, že to s Oliverem ještě jednou zkusí...
Jana porušila své předsevzetí nezačínat si nic s Čechy a pozvala na štědrovečerní večeři souseda Žemlu, kterému zemřela manželka.

HLAVNÍ POSTAVY:

Laura - sympatická, milá, vtipná, ironická dívka. Není příliš sebejistá a asi ani moc neví, co od života vlastně chce.
Lauřina matka - sebejistá, samostatná, inteligentní a přitažlivá žena, která se v životě vyzná. Má ráda luxus a miluje cestování letadlem. Pod sarkastickým a někdy i trochu cynickým vystupováním se ale skrývá citlivá a osamělá duše.
Oliver - ironický, sarkastický, zábavný společník. Přesto je to ale trochu buran se sklonem k alkoholismu.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Nedokážu říci, co přesně chtěl autor tímto románem vyjádřit. Možná se kriticky zaměřit na typické české muže, zparodovat ženské romány a rozesmát čtenáře? Buď jak buď, pobavit čtenáře se mu rozhodně povedlo a už jen proto není tato kniha zbytečná!

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mě velice pobavila a rozesmála. Je velmi dobře napsaná, dialogy jsou svižné a vtipné. Přečetl jsem ji v autobuse cestou do Prahy a zpět. Podle mého názoru se Michal Viewegh velmi dobře vcítil do ženské hrdinky a jejího pohledu na svět, což je pro mě hodně překvapivé.
Čekal jsem od knihy, že to bude typická červená knihovna, ale příběh se mi líbil. Jen Oliverovy dopisy mi přišly trochu trapné, kýčovité.
Nejsympatičtější postavou je pro mě Lauřina matka Jana.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kosan, 30.12.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Andělé všedního dne
-Andělé všedního dne (rozbor)
-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2), Báječná léta pod psa (3), Báječná léta pod psa (4), Báječná léta pod psa (5), Báječná léta pod psa (6), Báječná léta pod psa (7), Báječná léta pod psa (8), Báječná léta pod psa (9), Báječná léta pod psa (10), Báječná léta pod psa (11), Báječná léta pod psa (12), Báječná léta pod psa (13), Báječná léta pod psa (14)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Můj život po životě
-Názory na vraždu, Názory na vraždu (2)
-Povídky o lásce
-Povídky o manželství a o sexu
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3), Román pro ženy (4), Román pro ženy (5), Román pro ženy (6)
-Švédské stoly aneb Jací jsme
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3), Účastníci zájezdu (4)
-Vybíjená
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Záhada (Schůzky s tajemstvím)
Čítanka-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Lekce tvůrčího psaní
-Na dvou židlích
-Nápady laskavého čtenáře, Nápady laskavého čtenáře (2)
-Názory na vraždu
-Nové nápady laskavého čtenáře
-Povídky o manželství a o sexu, Povídky o manželství a o sexu (2)
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3)
-Sauna (Miluj mě víc)
-Švédské stoly aneb Jací jsme, Švédské stoly aneb Jací jsme (2)
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3)
-Vybíjená, Vybíjená (2)
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Zapisovatelé otcovský lásky, Zapisovatelé otcovský lásky (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Michal Viewegh - Román pro ženy (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­