ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

   
­­­­

Báječná léta pod psa (7)

Satirický a humorně laděný román, který je rodinnou kronikou zachycující období od roku 1952 do gorbačovské perestrojky. Děj se odehrává v Praze a v městečku Sázava.

Děj knihy se odehrává v Praze během vlády komunismu. Hlavním hrdinou je Kvido, nadprůměrně inteligentní kluk s nadváhou a se slabostí ke knihám, který se narodí nevšedním způsobem, přímo na divadelních prknech. Ocitá se tak v rodině, kterou tvoří jeho velmi inteligentní a vzdělaný otec se sklonem k slabošství, matka, která vše drží nad vodou a bojí se psů, babička Věra, jejímž koníčkem jsou andulky, dědeček Josef, jenž kritizuje nahlas komunisty, babička Líba, jež je vášnivou cestovatelkou, zastánkyní bezmasých jídel a trpící fobií z karcinogenních látek a bakterií, a dědeček Jiří, který málo mluví.

Během vpádu vojsk Varšavské smlouvy rodiče Kvida se svým synem odstěhují do Sázavy, nechají se zaměstnat v místní sklárně, aby měli větší klid na výchovu Kvida. Bydlí na chladné prosklené terase obložené krabicemi. Otec žádá o byt, ale nemůže jej získat, protože nechce vstoupit do komunistické strany.

Kvido slaví velké úspěchy se svým recitačním nadáním. Nevědomky zajistí rodině nové bydlení. Od podnikového ředitele strany Šperka si musí Kvidův otec koupit psa Něhu, začít hrát fotbal, aby byl více vidět. Do rodiny přibude nový člen - syn Paco.

Kvido se seznamuje ve školce se svou celoživotní láskou Jaruškou, která mu vděčně ukazuje své pohlaví. Otcova kariéra strmě stoupá vzhůru, jezdí na pracovní cesty do zahraničí, zvyšuje se mu sebevědomí a doufá v lepší zítřky. Jenže se celá jeho rodina sejde s Pavlem Kohoutem, jenž se pronásledován StB. To ukončí vzestup jeho kariéry. Je přeřazen na místo vrátného.

Otec Kvida se uzavírá sám do sebe, má utkvělé představy, že všichni jsou spolčeni s komunisty a StB a začne si vyřezávat svou vlastní rakev, syn Paco propadne kovbojství a trampu. Kvidova matka bere vše do svých vlastních rukou a vyhledá svému manželovi psychiatra, který pracuje kvůli době v kotelně kina. Nic nepomáhá. Kvido opouští vysokou ekonomickou školu a začne pracovat také jako vrátný. Matka Kvida začne tlačit na svého syna, aby zplodil se svou přítelkyní Jaruškou dítě, že to rozhodně pomůže otcovi z krize.

Narodí se holčička Anička, proběhne svatba, ale otec Kvida se stále potácí v krizi. Zásadní zlom přichází se sametovou revolucí. Otec Kvida je zaměstnán na ministerstvu zahraničního obchodu, odkud je poté propuštěn kvůli lustrování, následně se navrací na místo cenového referenta do Sázavy, matka vede dobrou právnickou kariéru, syn Paco se začleňuje do anarchistického hnutí a Kvido vydává svůj román Báječná léta pod psa.

VLASTNÍ NÁZOR:

Jedná z mála opravdu dobrých knih od Viewegha. Doporučuji při deštivých a depresivních dnech.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 08.12.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Andělé všedního dne
-Andělé všedního dne (rozbor)
-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2), Báječná léta pod psa (3), Báječná léta pod psa (4), Báječná léta pod psa (5), Báječná léta pod psa (6), Báječná léta pod psa (7), Báječná léta pod psa (8), Báječná léta pod psa (9), Báječná léta pod psa (10), Báječná léta pod psa (11), Báječná léta pod psa (12), Báječná léta pod psa (13), Báječná léta pod psa (14)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Můj život po životě
-Názory na vraždu, Názory na vraždu (2)
-Povídky o lásce
-Povídky o manželství a o sexu
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3), Román pro ženy (4), Román pro ženy (5), Román pro ženy (6)
-Švédské stoly aneb Jací jsme
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3), Účastníci zájezdu (4)
-Vybíjená
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Záhada (Schůzky s tajemstvím)
Čítanka-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Lekce tvůrčího psaní
-Na dvou židlích
-Nápady laskavého čtenáře, Nápady laskavého čtenáře (2)
-Názory na vraždu
-Nové nápady laskavého čtenáře
-Povídky o manželství a o sexu, Povídky o manželství a o sexu (2)
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3)
-Sauna (Miluj mě víc)
-Švédské stoly aneb Jací jsme, Švédské stoly aneb Jací jsme (2)
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3)
-Vybíjená, Vybíjená (2)
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Zapisovatelé otcovský lásky, Zapisovatelé otcovský lásky (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Michal Viewegh - Báječná léta pod psa (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­