ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

­­­­

Vybíjená

Kniha sleduje v rozsáhlém časovém oblouku pestré osudy několika spolužáků z gymnázia od dob jejich dospívání až na práh dovršené čtyřicítky. Znalci díla nejčtenějšího českého autora se tu opět setkají s dobře známou, melancholicky laděnou groteskou, tentokrát o přátelství, osudových láskách, alkoholu, kráse i ošklivosti, ale především o smutku, který se s přibývajícími léty vkrádá do životů stárnoucích hrdinů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Petrov, Brno, 2004, 214 stran.

DOBA DĚJE:

Příběh se odehrává v České republice v současnosti i minulosti hlavních hrdinů.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:
(5 bývalých spolužáků z gymnázia - všem je těsně přes 40 let)

Eva - krásná, stydlivá, neodolatelná, rozvedená, má dceru Alici, miluje plavání, všechny malé děti ji zbožňují
Tom - beznadějně zamilován do Evy, rozvedený, učitel na gymnáziu (podobnost s Vieweghem), hodně pije
Jeff - pohledný muž, sportovní typ, rozvedený, dcera Alice
Skippy - gynekolog, před muži mluví sprostě, ve třídě měl roli recesisty, neschopný navázat vztah, svobodný, homosexuál
Hujerová - ošklivá, nesebejistá žena, vždycky měla mindráky, byla třídí "šprtka", navrhuje a zařizuje byty, provdaná za dozorčího v metru Borise, 2 děti

CHARAKTERISTIKA VEDLEJŠÍCH POSTAV:

Větev - Irena Větvičková, nejošklivější holka ze třídy, bavila se s Hujerovou
Karel - přítel a manžel Marie, syn Sebastián
Marie - přítelkyně a žena Karla
Vartecký - učitel, který je o 20 let starší než hlavní postavy, přesto idol
Klára - naivní, krásná mladá dáma podlehnuvší konzumu

OBSAH:

Tři bývalí spolužáci (Skippy, Jeff a Tom) na prahu čtyřicítky bydlí spolu v bytě, kterému říkají doupě.

Jeff byl ženatý s Evou, ale rozvedli se. Když Eva přišla poprvé k nim do třídy, líbila se všem klukům, ale Jeff si ji "zamluvil". Chodili spolu až do čtvrtého ročníku. Po maturitě ho prý podvedla s učitelem Varteckým, byl to její první muž, ale i přesto se vzali. Manželství ale neklapalo, nerozuměli si, Jeff dokonce chodil do night clubu. Po rozvodu Jeff udržuje dobré vztahy s Evinými rodiči. Na abiturientská setkání chodí Jeff i Eva střídavě každý druhý rok tak, aby se nesetkali. O víkendech se vídá s dcerou Alicí.

Tom je celý život zamilovaný do Evy, ale nikdy jí to neřekne. Když Tom učí na gymnáziu, zamiluje se do studentky Kláry, která ve všech bodech připomíná Evu. S Evinou věrnou kopií se ožení a odchází z Doupěte. Tom s Klárou si ale vůbec nerozumí. Je pro to několik důvodů - věkový rozdíl a Klářina povrchnost. Nudí se spolu a potom se rozvedou a Tom se nastěhuje zpět do Doupěte. Na jednom abiturientském srazu Tom Evu urazí, ta se rozbrečí, ale potom se políbí.

Skippy je jednačtyřicetiletý panic. Pravidelně navštěvuje Evu a dívají se spolu na fotbal. Tomovi a Jeffovi tvrdí, že navštěvuje sport bar. Jeho lež ale prokouknou. Vypadá, že se snaží navazovat vztah, ale neumí se chovat k ženám, tak aby na ně zapůsobil. Pravdou je, že je homosexuál, ale nikdy to nikomu neřekl. Nikdo to neví. Píše si s australským mužem. Na nějakou dobu se vypraví do Austrálie, potom se vrátí domů. Nejšťastnější prý je, když může trávit víkendy s Jeffem a Alicí. Právě tehdy může dělat vtípky, Alice ho má ráda a Skippy si tak připadá užitečný, má rád děti.

Eva je krásná, ale není namyšlená. Nemá ráda přílišný obdiv na svoji krásu. Byla na první pohled zblázněná do učitele Varteckého. Vartecký byl do Evy zamilovaný od první chvíle, kdy ji ve škole uviděl. Když mu jednou nesla pomůcky do kabinetu, políbili se. Vartecký ale Tomovi tvrdí, že s Evou nic neměl.

Hujerová je přezdívka, kterou si vysloužila ošklivá a nešťastná dívka. Hujerovou vychovával sám otec, řidič autobusu. Její matce bylo 17, když se jí narodilo dítě. Jakmile ji poprvé v porodnici uviděla, řekla "No nazdar!" Sice se provdala, ale po třech měsících utekla od rodiny. Hujerová byla bláznivě zamilovaná do Toma. Tom jediný ji neoslovoval Hujerová, proto si dělala plané naděje, že by se do ní mohl zamilovat. Hujerová si vymyslí, že má přítele Libora, aby nezaostávala za ostatními děvčaty ve třídě. Nikdo jí nevěří a po maturitě na jednom ze srazů ji okolností donutí se přiznat. Brečí. Na maturitním večírku se Tom a Hujerová opijí a Hujerová Tomovi vyznává lásku. Líbají se spolu (první polibek Hujerové). Ve 28 letech má poprvé vztah. Hujerová se provdá za Borise, se kterým se seznámí na autobusovém zájezdu do zahraničí, který řídí její otec. Její otec si povídá s Borisem a seznámí s ním i svoji dceru. Boris je velmi nesmělý, ale po nějaké době s Hujerovou se z něj stává sebevědomý muž. Dvakrát ale ženu podvede, ale když jí umírá otec, je při ní a pomáhá jí, jak může.

Marie chodí s Karlem. Vezmou se, mají spolu rodinu. Na vojně je Karel společně s Jeffem. Marie a Eva jedou navštívit muže na vojnu a tam se dozví, že Karel tragicky zahynul. Další spolužák, který zemřel, je Ruda. Byl zarputilý abstinent, přesto se vyboural v autě a zemřel. Samozřejmě střízlivý. Ještě ošklivější než Hujerová byla Větev - Irena Větvičková, která spáchala sebevraždu, skočila pod metro.

Na gymnáziu chodili studenti pravidelně do sportovních her, kde se hrála vždycky vybíjená...

ZNAKY:

  • román
  • prostřednictvím 5 hlavních postav vyprávěn příběh jejich života, proložený útržky z jejich mládí
  • název Vybíjená má tyto důvody:
    • nejčastější hra, kterou gymnazisté společně provozovali
    • pocit těchto lidí, kterým je 40 let - život je vybíjená, lidé odpadávají (3 sebevraždy), celý život jsou biti

MYŠLENKA DÍLA:

Poukazuje na krizi lidí středního věku - smutek, beznaděj a pesimismus.

CITÁT Z KNIHY:

Někdo vyhraje v myslivecký tombole celou srnku, a druhej jenom sklenici kompotu z jeřabin. To je holt život a bylo by směšný se nad tím rozčilovat.

Když o tom tak přemýšlím, napadá mě, že na dospívání nejsou nejhorší uhry, sexuální strádání nebo všechny ty obvyklé trapasy, vůbec nejhorší je, že se navzdory té naprosté zmatenosti a bezradnosti všichni pořád tváří tak samozřejmě. Nejstrašnější na pubertě je ona předstíraná nenucenost. Vidím to ve škole denně. Někdy bych studentům rád řekl, zkuste si alespoň představit, že my dospělí vás dokážeme prohlédnout. My přece vidíme, jak jste hloupí a nejistí - tak proč se proboha pořád tváříte tak cool? Proč, vy beznadějní pitomci, pořád tvrdíte, že jste v poho, i když vás například právě připravili o životní lásku?

Byla jsem vybitá tolikrát, že to ani nedokážu spočítat. Jsem vybitá na léta dopředu. (Hujerová)

VLASTNÍ NÁZOR:

Myslím, že Viewegh trochu přeháněl s těmi ošklivými dívkami. Kniha byla vtipná a zajímavá, přitom velmi smutná. Je škoda, že se ani jeden z hrdinů opravdu nenašel, všichni byli nešťastní. Možná kromě Hujerové, která přijala sama sebe takovou, jaká doopravdy je, a přestala řešit svoje mindráky. Ta jediná má dobrou práci i rodinu, takže se dá říct, že by mohla být docela šťastná.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 31.10.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Andělé všedního dne
-Andělé všedního dne (rozbor)
-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2), Báječná léta pod psa (3), Báječná léta pod psa (4), Báječná léta pod psa (5), Báječná léta pod psa (6), Báječná léta pod psa (7), Báječná léta pod psa (8), Báječná léta pod psa (9), Báječná léta pod psa (10), Báječná léta pod psa (11), Báječná léta pod psa (12), Báječná léta pod psa (13), Báječná léta pod psa (14)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Můj život po životě
-Názory na vraždu, Názory na vraždu (2)
-Povídky o lásce
-Povídky o manželství a o sexu
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3), Román pro ženy (4), Román pro ženy (5), Román pro ženy (6)
-Švédské stoly aneb Jací jsme
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3), Účastníci zájezdu (4)
-Vybíjená
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Záhada (Schůzky s tajemstvím)
Čítanka-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Lekce tvůrčího psaní
-Na dvou židlích
-Nápady laskavého čtenáře, Nápady laskavého čtenáře (2)
-Názory na vraždu
-Nové nápady laskavého čtenáře
-Povídky o manželství a o sexu, Povídky o manželství a o sexu (2)
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3)
-Sauna (Miluj mě víc)
-Švédské stoly aneb Jací jsme, Švédské stoly aneb Jací jsme (2)
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3)
-Vybíjená, Vybíjená (2)
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Zapisovatelé otcovský lásky, Zapisovatelé otcovský lásky (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Michal Viewegh - VybíjenáMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­