ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

­­­­

Povídky o lásce

Sbírka šestnácti povídek oblíbeného autora o nejrůznějších podobách lásky.
Šťastnou i odvrácenou tvář lásky pozoruje Viewegh nejen s porozuměním, ale také s ironickým nadhledem, takže občasný smutek provází humor slovní i situační.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Druhé město v Brně roku 2009 (1. vydání). Počet stran: 147. ISBN: 978-80-7227-288-4.

KOMPOZICE A VÝSTAVBA DÍLA:

16 povídek

OBSAH VYBRANÝCH POVÍDEK:

Záhada
Hrdinou této povídky je Jakub, jehož partnerkou v životě je Eva. Zatím jsou svobodní. Avšak dnešek by to měl změnit. Jakub se rozhodl koupit Evě překrásný diamant, a to za všechny životní úspory. Dvacet tisíc, tolik chce utratit. Nakonec jej vybral. Byl skutečně nádherný. Při rezervaci stolu se seznámil s barmankou a jejím psem Šípkem.
Následující den při večeři zase přišla stejná barmanka. Jakub si všiml, že má oteklé oči. Dozvěděl se, že Šípek zemřel. Barmanka se rozbrečela. Jakub, ačkoliv zde chtěl Evu požádat o ruku, šel s barmankou do koupelny usušit jí oči. Život je naprostá záhada, napadlo Jakuba mezi polibky.

Dáma s krémem
Kremlich, starší pán v manželství, se bohužel zamiloval. Ale pozor, on se zamiloval do Krásky. Každý den, když jel do práce, ji musel vidět, zastavoval uprostřed silnice, aby si ji mohl prohlížet co nejdéle. Chodil s ní na večeři, na obědy, díky jejím představám dokázal vyvrcholit během pár okamžiků. Společně přemýšleli, jak to zařídit, aby se nemuseli skrývat a klamat. Kremlich věděl, že to nejtěžší jej nejprve čeká. Láska ke Krásce z billboardu je velmi nepříjemná.

Neporazitelný sok
Hedvika se vrátila! Valentin se to dozvěděl až dnes. Jak ho ta Hedvika naštvala, když jej tak znenadání opustila, teď za ní pojede a všechno jí řekne. Rozhodnutí padlo. Valentin za ní tedy jel. V baru, kde pracovala, si jí hned všiml, ona jej taky zaznamenala. Když ho políbí, slova mu váznou na jazyku. Snaží se jí všechno vyčítat, ale prostě to nejde.
Všechno je zase jinak. Za Hedvikou se objevil další kluk. Valentin si dal ještě koktejl a pak si to uvědomil. Hedvika mu nikdy nepatřila! Ona totiž nepatří nikomu.
Život. To je ten sok, kterého nemůžete porazit.

Kostka osudu
Rodiče odjeli na dovolenou, Ona zůstala sama doma. Chtěla s někým ven, a tak si hodila Kostkou osudu, dvakrát jí vyšel Hokejista, jednou nikdo. Zavolala mu tedy a domluvila večeři. Večeře proběhla v pohodě, ale pak jí omylem zlomil kufrem od auta obě zápěstí. V nemocnici ji Hokejista přesvědčil, že to společně zvládnou.
Celý týden se o ni staral, dokonce ji myl, žádné nevhodné pohyby, jen ji myl. Ona se na něj ani jednou neusmála. Když byl v Praze zápas NHL, vzal ji s sebou. Pozdravil se s kamarády, ji ani nepředstavil. Když se o pauze na obří kostce objevily jejich obličeje a hala začala vytleskávat "KISS, KISS!", On se vzepřel, zavrtěl hlavou, když vtom si Ona uvědomila své hody Kostkou osudu. Vyšel přece Hokejista. Hned mu řekla, aby ji políbil a bylo to. Políbili se. Teď žijí šťastně v manželství.

VLASTNÍ NÁZOR:

Povídky o lásce jsou mojí první knihou od Michala Viewegha. Nikdy se mi povídky nelíbily, ale Viewegh to změnil. Styl jeho psaní je vynikající. Viewegh píše čtivě a se zájmem. Povídky, u nichž jsem napsal obsah, mě nejvíce zaujaly. Například v Kostce osudu se mi líbil vztah hlavní hrdinky k Hokejistovi, úplně jej nesnáší, protože ho vnímá jako své neštěstí, až když si vzpomene na své hody Kostkou, tak se to v ní úplně převrátí.
Neporazitelný sok - všechny nenávist Valentina pochází z poznání, že když s Hedvikou chodil, tak mu patřila, avšak když si uvědomí, že ona vlastně nepatří nikomu, úplně kapituluje.
Dáma s krémem - zamilovanost do billboardu podaná tak živě, jako by člověk miloval někoho skutečného; řeší s ním své problémy, chodí na večeře atd.
Viewegh je podle mě skutečně naším aktuálně nejlepším spisovatelem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 03.06.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Andělé všedního dne
-Andělé všedního dne (rozbor)
-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2), Báječná léta pod psa (3), Báječná léta pod psa (4), Báječná léta pod psa (5), Báječná léta pod psa (6), Báječná léta pod psa (7), Báječná léta pod psa (8), Báječná léta pod psa (9), Báječná léta pod psa (10), Báječná léta pod psa (11), Báječná léta pod psa (12), Báječná léta pod psa (13), Báječná léta pod psa (14)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Můj život po životě
-Názory na vraždu, Názory na vraždu (2)
-Povídky o lásce
-Povídky o manželství a o sexu
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3), Román pro ženy (4), Román pro ženy (5), Román pro ženy (6)
-Švédské stoly aneb Jací jsme
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3), Účastníci zájezdu (4)
-Vybíjená
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Záhada (Schůzky s tajemstvím)
Čítanka-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Lekce tvůrčího psaní
-Na dvou židlích
-Nápady laskavého čtenáře, Nápady laskavého čtenáře (2)
-Názory na vraždu
-Nové nápady laskavého čtenáře
-Povídky o manželství a o sexu, Povídky o manželství a o sexu (2)
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3)
-Sauna (Miluj mě víc)
-Švédské stoly aneb Jací jsme, Švédské stoly aneb Jací jsme (2)
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3)
-Vybíjená, Vybíjená (2)
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Zapisovatelé otcovský lásky, Zapisovatelé otcovský lásky (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Michal Viewegh - Povídky o lásceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­