ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Viewegh Michal (*31.03.1962)

­­­­

Román pro ženy (6)

Úspěšná love story, ve které hlavní hrdinka Laura, redaktorka časopisu "Vyrovnaná žena", sní o velké lásce, a po mnoha peripetiích ji skutečně konečně nachází. Aby ale dosáhla svého, musí ze svých představ slevit...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Petrov v Brně roku 2005 (2. vydání). Počet stran: 265. ISBN: 80-7227-222-5.

OBSAH:

Hlavní hrdinkou a vypravěčkou je Laura, redaktorka časopisu Vyrovnaná žena, která žije se svou kosmopolitní matkou, jež potkala ve svém životě dva české muže - Pažouta a svého manžela. Od jeho smrti neslaví Vánoce a odmítá jakýkoliv vztah s Čechem. Další hrdinkou příběhu je Ingrid, Lauřina kamarádka, jež po každém neúspěšném vztahu tvrdí, že by se měli všichni chlapi nechat vykastrovat.

Zpočátku Laura vypráví o svém prvním vztahu s americkým lektorem angličtiny Jeffem. Její matce se velice zamlouvá, protože není Čech a slaví s ní americké svátky. Laura se po čase za ním odstěhuje do USA, kde bohužel není spokojená a cítí se sama. Tento vztah ukončí a vzápětí se zamiluje do "jednoduchého" prodejce mobilů Richarda Kabíčka. Po čase s ním odjíždí na dovolenou do Chorvatska, kde se seznámí s téměř čtyřicátníkem, cynickým Oliverem, který pracuje jako takzvaný kreativec v jedné reklamní agentuře. Po návratu z dovolené se s Richardem rozchází i přesto, že jim plánoval společnou budoucnost, a dá přednost právě Oliverovi.

Během první společné noci se nečekaně navrací Lauřina matka Jana, která v nahém Oliverovi poznává Pažouta. Jana je překvapena a zklamána, ale situace se za nějakou dobu uklidní. Oliver Lauru seznámí se svým nenormálním přítelem Hubertem, do kterého se zamiluje Ingrid a koupí mu křeslo. Kupodivu s ní nadále zůstává.

Laura prosí Olivera, aby ji vzal na nějaký večírek, jenž propaguje nový výrobek. Na jeden se skutečně dostane, ale bohužel nachytá v Oliverově náručí jeho bývalou přítelkyni Bludičku. Jejich vztah dostává první trhliny, které se snaží Oliver zalepit společnou drahou dovolenou na Kanárských ostrovech, kam vezmou s sebou i její matku Janu. Zde se Jana zamiluje do slibně vyhlížejícího Němce. Oliver a Laura prožívají společně pěkné chvíle a poté jí Oliver nabídne společné bydlení v jeho domě. Lauře se po čase zdá vztah už všední, lezou si na nervy, vidí na Oliverovi čím dál tím více nedostatků. Opět se vypraví na dovolenou, shodou okolností do Chorvatska. Zde se seznámí s "panem dokonalým", který má styl, peníze, značkové oblečení, galantní vystupování. Po společné noci se jí už však nikdy neozve, a poté, co se Oliver dozví o její nevěře, se s ní rozchází. Vztah mezi Hubertem a Ingrid také ztroskotá a Jana se rozchází s Němcem kvůli jeho nevraživosti vůči Polákům, Čechům a dalším východoevropanům.

Laura se snaží od Olivera odpoutat a najde si nového přítele Roberta, studenta pedagogické fakulty. Následně se začnou v metru objevovat milostné dopisy místo každodenních reklam na zaručeně fungující výrobky, které píše Oliver.
Poté se děj přesune do blízké budoucnosti, kde sedí těhotná Laura Oliverovi na klíně, Jana pozve ovdovělého sousedu Žemlu a všichni slaví Vánoce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 29.06.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Andělé všedního dne
-Andělé všedního dne (rozbor)
-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2), Báječná léta pod psa (3), Báječná léta pod psa (4), Báječná léta pod psa (5), Báječná léta pod psa (6), Báječná léta pod psa (7), Báječná léta pod psa (8), Báječná léta pod psa (9), Báječná léta pod psa (10), Báječná léta pod psa (11), Báječná léta pod psa (12), Báječná léta pod psa (13), Báječná léta pod psa (14)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Můj život po životě
-Názory na vraždu, Názory na vraždu (2)
-Povídky o lásce
-Povídky o manželství a o sexu
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3), Román pro ženy (4), Román pro ženy (5), Román pro ženy (6)
-Švédské stoly aneb Jací jsme
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3), Účastníci zájezdu (4)
-Vybíjená
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Záhada (Schůzky s tajemstvím)
Čítanka-Báječná léta pod psa, Báječná léta pod psa (2)
-Báječná léta s Klausem, Báječná léta s Klausem (2)
-Lekce tvůrčího psaní
-Na dvou židlích
-Nápady laskavého čtenáře, Nápady laskavého čtenáře (2)
-Názory na vraždu
-Nové nápady laskavého čtenáře
-Povídky o manželství a o sexu, Povídky o manželství a o sexu (2)
-Případ nevěrné Kláry, Případ nevěrné Kláry (2)
-Román pro muže
-Román pro ženy, Román pro ženy (2), Román pro ženy (3)
-Sauna (Miluj mě víc)
-Švédské stoly aneb Jací jsme, Švédské stoly aneb Jací jsme (2)
-Účastníci zájezdu, Účastníci zájezdu (2), Účastníci zájezdu (3)
-Vybíjená, Vybíjená (2)
-Výchova dívek v Čechách, Výchova dívek v Čechách (2), Výchova dívek v Čechách (3), Výchova dívek v Čechách (4)
-Zapisovatelé otcovský lásky, Zapisovatelé otcovský lásky (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Michal Viewegh - Román pro ženy (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­