ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hájek z Libočan Václav (*? - †18.03.1553)

­­­­

Václav Hájek z Libočan pocházel z utrakvistické rodiny. Kolem roku 1520 byl ještě kališnickým knězem, později však přestoupil ke katolictví. Roku 1524 se stal kazatelem v klášteře u sv. Tomáše na Malé Straně v Praze a současně byl farářem v Rožmitále a správcem při blízkých zlatých dolech. O tři roky později byl i kapitulním děkanem na Karlštejně, ale z tohoto místa byl sesazen pro odcizování hradního inventáře, a farářem v Tetíně. Za své literární dílo byl Ferdinandem I. odměněn staroboleslavským proboštstvím.
Zemřel 18. března 1553 v dominikánském klášteře na Starém městě.

Životním dílem tohoto spisovatele je Kronika česká, která byla vydána roku 1541. Líčí události od údajného příchodu praotce Čecha do roku 1526. Kniha měla být protiváhou současně vznikající kroniky Martina Kuthena ze Šprinsberka, který psal v zájmu měšťanstva, zatímco Hájek psal v zájmu šlechty. Její vlivní představitelé mu obstarávali materiál z rodových archivů a zároveň dohlíželi na obsah kroniky. Hájek pracoval s prameny velmi volně, mezery mezi ověřenými fakty vyplňoval nedoloženými pověstmi, vlastními kombinacemi a fantaziemi. Vypravoval poutavě a živě, jeho zdůraznění starobylosti národa českého a jeho hrdinských činů (ač často historicky nepodložených) udržovalo v lidových vrstvách národní sebevědomí. Hájkovu historicky nepoctivou práci odhalil Gelasius Dobner a po něm František Palacký.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Lilithen, 05.09.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Kronika česká
­­­­

Diskuse k životopisu
Václav Hájek z Libočan

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­