ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.31
Hodnoceno: 127x Prosím, ohodnoť práci

Rodina - základ života

Každý z nás slovo rodina jistě zná, ale zná také to, co toto slovo obnáší? Co vlastně znamená? Rodina, jak již nadpis napovídá, by měla být původcem nového života, nového jedince pro naši modrou planetu.

Kdy vlastně rodina vznikne? Má úvaha směřuje ke sňatku, když se dva vezmou, když si muž se ženou slíbí své "ano", lásku a věrnost v dobrém i zlém. Mnoho žen považuje tento den za nejkrásnější a jedinečný ve svém životě, avšak v dnešní době vycházejí sňatky poněkud z "módy", jak se zdá, neboť více a více lidí žije na takzvanou psí knížku. Tímto problémem bych se ale zabýval nerad.

Svatební den máme za sebou, co ale následuje poté? Všichni jsme se s tím již zcela jistě setkali, počáteční euforie a nadšení z toho, že jsou dva lidé spolu, postupně upadá, existují ale i výjimky, které - jak je známo - potvrzují pravidlo. Zaměřím se ale právě na tyto výjimky.

Po nějaké době, za rok, dva nebo i déle, se narodí další člen naší zatím dvoučlenné rodiny. V tuto dobu rodiče prožívají další z velmi krásných okamžiků manželství. Zatímco otec vydělává peníze, aby se měla jeho manželka s potomkem co nejlépe, matka se úzkostlivě stará o svého prvního potomka. Ten, kdo si myslí, že mateřská dovolená je procházka růžovým sadem, je však na omylu. Jen si vezměte - takové malé dítko se musí kojit minimálně každé tři hodiny, ať je den či noc, hlad má vskutku pořád. A kojení? Pro matku to může být skutečně bolestivá záležitost. To malé si neuvědomuje, že když skousne, matku to dokáže velmi bolet.

Postoupíme však dále, měsíce plynou a batole již není batoletem, ale narostly mu zoubky, začíná nám chodit a poznávat okolní svět, který pro něj tvoří rodinný domek a venku jeho pojízdné obydlí, kočárek.

Uplynulo pár let od narození a náš stále milejší miláček nastupuje do školky, následuje jeho první velký den, nástup do první třídy. První a druhý stupeň základní školy uplyne jako voda v potoce. Tyto léta nejsou pro rodiče o nic jednodušší nežli předtím. Na jejich dítko čeká mnoho nástrah a dnes jich stále přibývá. Po patnácti letech, což asi tak odpovídá devátému ročníku ZŠ jejich potomka, se stává manželství spíše rutinou. Ve všední den ráno rodiče vstanou o hodinu či o dvě dříve než jejich dítě a jdou do práce, odpoledne se doma zase sejdou a takto se to opakuje týden po týdnu, než nastane další z důležitých okamžiků rodiny. Stále milovaný potomek se chystá opustit rodiče a nastěhovat se do svého vlastního bytu a může nastat koloběh rodiny nanovo.

Toto byl takový malý výčet toho, jak to v normální rodině asi probíhá. Mohou se tu však lišit určité skutečnosti, jako je počet dětí, či náročnější povolání otce nebo matky.

Shrňme si, co nám vlastně rodina může poskytnout a ve většině případů také poskytuje:
RADOST. Tu snad prožívá každá osoba a v rodinách jsou tyto chvíle nejcennější.
OCHRANA. Nejen radost, ale i ochrana je velmi důležitá. Pocit bezpečí a ochrany je v rodinách nejsilnější. I malé dítě se cítí nejbezpečněji za máminou sukní.
DRUŽNOST. Nikdo není rád sám, a proto je zde vždycky rodina. Drží totiž pohromadě. Jen málokdy by nějakého člena odvrhla a zatratila.
INDIVIDUALITA. I když jsme jedna rodina, jsme každý úplně jiný. Máme sice "stejnou krev", ale každý jsme i přesto originál.
NĚHA. Tento cit cítí rodiče hlavně k malým dětem. Neznamená to však, že když ji velkým dětem neprojevují, že ji necítí.
AUTORITA. Možná si to mnozí ani neuvědomí, ale je to jedna ze základních vlastností rodiny. Tak jako já ji cítím k rodičům, cítí ji i mí rodiče ke mně.

Závěrem by se měl každý zamyslet nad významem slova rodina. Rodina je základ světa. Vždyť právě rodičům vděčíme za to, jak nás vychovali a čím jsme a čím budeme. Nestačí to jen říkat, ale také to dávat najevo láskou, upřímností a pro rodiče velmi cennou poslušností.

POZNÁMKY:
Autor v závěru čerpá z úvahy Rodina.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Rodina - základ životaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)