ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fitzgerald Francis Scott (*24.09.1896 - †21.12.1940)

­­­­

Velký Gatsby (7)

  • román

Velký Gatsby je příběh o muži, jenž neváhal popřít minulost i přítomnost, aby obětoval svůj život "americkému snu", ztělesněnému krásnou chladnou Daisy.

Nick Carraway přijíždí na Long Island a pronajímá si menší domek na Gatsbyho zahradě. Poté navštěvuje sestřenici Daisy, jejího muže Toma a přítelkyni Jordan. Při této návštěvě se dozví, že Tom má milenku - Myrtle. Gatsby každý víkend pořádá večírek, kam chodí mnoho lidí, pozve i Nicka. Když ho ale chce Nick vyhledat, zjišťuje, že sám Gatsby se večírku neúčastní, že je radši ve svém pokoji. Nick se od Gatsbyho a Jordan postupně dozvídá všechny tajnosti a soukromé věci - Gatsby je už několik let zamilovaný do Daisy, a proto si koupil dům naproti, aby viděl na dům Buchananů, kupoval noviny, kdyby v nich náhodou bylo něco o Daisy, kvůli Daisy zbohatl, protože ona si nemohla vzít chudáka, večírky pořádá kvůli ní, kdyby na ně náhodou přišla a oni se potkali. Jednou požádá Gatsby Nicka, aby naplánoval schůzku s Daisy, kterou měl Nick pozvat na čaj. Tam se s ní Gatsby mohl potkat, a taky potkal. Ona zjistila, že je to "její" poručík, kterého kdysi milovala, než si vzala Toma. Gatsby si myslí, že ho miluje, ale ve skutečnosti se jí jen líbí lichocení, dárky a taky to, že je to něco jiného než doma, možná taky Gatsbyho zájem na rozdíl od Toma. Jednou se Nick, Jordan, Gatsby, Tom a Daisy vrací z města, Gatsby a Daisy jedou spolu a najednou jim vběhne do cesty žena (Myrtle) a Daisy ji přejede. Její manžel George Wilson je z toho špatný a potkává se s Tomem, aby zjistil, kdo ji zabil. Tom mu řekne, že to byl Gatsby. Jednoho dne se Gatsby koupe v bazénu, přijde tam George a zastřelí ho, potom zastřelí i sebe. Daisy se nikdy nepřizná a odejde s Tomem pryč. Na Gatsbyho pohřeb nikdo z těch, co chodili na večírky, nepřijde. Jen jeho otec, Nick a jeden muž.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Nick - vypravěč; touží po americkém snu - rychle zbohatnout a splnit si všechny své sny
Gatsby - zasvětil celý život lásce k ženě, udělal vše pro to, aby se s ní znovu setkal, ilegálně kvůli ní prodával alkohol, aby zbohatl; zavražděn manželem Tomovy milenky

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Ukazuje se tu, že opravdová láska v této společnosti nemůže být naplněna. Společnost je velmi povrchní, lidé se navzájem pomlouvají a podvádí, zakládají si na majetku.

MOTIV:

Francis Scott Fitzgerald se díky své manželce dostal do vysoké společnosti (jazz, tanec, alkohol = jazzová generace), a to ho inspirovalo při tvorbě jeho děl. V dílech se také objevuje motiv takzvaného amerického snu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kacass, 21.05.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­