ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fitzgerald Francis Scott (*24.09.1896 - †21.12.1940)

­­­­

Velký Gatsby (6)

Literární druh: epika
Literární žánr: román
Prostředí: New York
Doba: 20. léta 20. století
Téma: kritika snobství, povrchnosti
Motiv: láska Gatsbyho k Daisy

Vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za "jazzový věk" a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity "ztracené generace", přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké "nevinnosti". Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého "zeleného světla" - oné "budoucnosti, jež před námi rok od roku ustupuje" - a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce.

HLAVNÍ POSTAVY:

Jay Gatsby - v mládí býval chudý, pak se z něj stal překupník alkoholu a dostal se mezi smetánku; přítel Nicka a milenec Daisy
Daisy - v mládí milovala Gatsbyho, který musel odejít do války, s čímž se dlouho vyrovnávala; pak si po nějaké době vzala Toma; milenka Gatsbyho, manželka Toma a sestřenice Nicka

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Nick Carraway - obchodník s cennými papíry, jenž se snaží osamostatnit; přítel Gatsbyho, milenec Jordan a bratranec Daisy
Tom Buchanan - manžel Daisy, milenec Myrtle
Myrtle - milenka Toma, manželka Wilsona
Wilson - manžel Myrtle, vrah Gatsbyho
Jordan - milenka Nicka

KOMPOZICE:

Nelineární reprezentace času, retrospektiva

JAZYK:

Vcelku spisovný, až na drobné vulgarismy v přímé řeči. Psáno v ich-formě.

DĚJ:

Celý příběh vypráví Nick Carraway. Spřátelí se se svým novým sousedem Jayem Gatsbym, který je velmi zámožný a oblíbený muž. Ve svém domě pořádal spoustu večírků, avšak Nick poznal, že jde o snobské lidi, ne o přátele.

Gatsby požádal Nicka o zprostředkování setkání se svou dávnou láskou, s níž se Nick zná. Daisy je již vdaná za Toma Buchanana, i přesto se začnou opět s Gatsbym po letech stýkat a stanou se z nich milenci. Její manžel Tom si našel vdanou přítelkyni Myrtle, avšak o nevěře své ženy neví. Časem se milenecký poměr Gatsbyho a Daisy dostane na povrch a vše vyvrcholí na výletě v New Yorku.
Po hádce mezi Tomem, Gatsbym a Daisy odjíždí spolu Gatsby s Daisy autem domů. Daisy, která řídí Gatsbyho auto, nechtěně srazí Myrtle, milenku Toma, jež na místě zemře. Gatsby ji kryje a vina padne na něj. Manžel Myrtle se chce pomstít, zastřelí Gatsbyho a poté spáchá sebevraždu.

Tom a Daisy se odstěhují. Nick zařizuje Gatsbyho pohřeb, ale zjistí, že lidé jsou bezcitní, bezohlední a jde jim jen a jen o peníze. Na jeho pohřeb přijde pouze on a Gatsbyho otec.

ZÁMĚR AUTORA:

Spisovatel zde poukazuje na nestálost společenské smetánky. Ve světě vyšší společnosti není nic opravdové. Všechny city a dokonce i láska jsou jednou velkou přetvářkou. (Zdálo se, že Gatsby měl spoustu přátel, ale opak byl pravdou. Potřeboval skutečného přítele, kterým se stal Nick.)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: pettikk, 05.04.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­