ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fitzgerald Francis Scott (*24.09.1896 - †21.12.1940)

­­­­

Něžná je noc

Román vypráví životní příběh amerického psychiatra Dicka Divera, odehrává se hlavně ve Švýcarsku, na Riviéře a v Paříži. Diver je ztělesnění poválečného amerického optimismu, sebedůvěry a chuti do práce. Začíná pracovat ve švýcarském sanatoriu, kde se setkává s Nicole, duševně nemocnou dívkou z bohaté americké rodiny. Zamilují se do sebe a ona se díky tomu uzdravuje. Dick nedbá varování svého kolegy a s Nicole se ožení. Dick s Nicole se stávají centrem pozornosti v přímořském letovisku, kam přicestovali. Dick o Nicole vzorně pečuje, ale za čas se dostavují recidivy její choroby. Dick postupně ztrácí iluze o bohaté společnosti, jejímž se stal členem. Ve společenské smetánce se množí případy alkoholismu, výtržnictví, promiskuity. Začíná trpět pocitem zkorumpovanosti, marnosti z nicnedělání a vysiluje ho být vzorem neustále sledovaným a hodnoceným. Dick se pokusí vrátit do Švýcarska ke své práci, ale není schopen pracovat jako dřív. Uvědomuje si totiž svou závislost na bohatých a to ho přivádí ke skepsi a alkoholu. Dick nakonec prchá od "velké" společnosti, ale je úplně zbaven jakýchkoli životních perspektiv.

CITÁT Z KNIHY:

"Buď člověk myslí - nebo za něj musí myslit jiní, a pak si přisvojí jeho sílu, pokřiví a ukázní jeho přirozené sklony, zcivilizují a vysterilizují ho."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mišule, 17.02.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Francis Scott Fitzgerald - Něžná je nocMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­