ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fitzgerald Francis Scott (*24.09.1896 - †21.12.1940)

­­­­

Velký Gatsby (8)

Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, jenž hledá svou vlastní verzi amerického snu. Usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek i zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Leda v Praze roku 2015. Z anglického originálu The Great Gatsby přeložili Rudolf Červenka a Alexander Tomský. Počet stran: 206. ISBN: 978-80-7335-395-7.

HLAVNÍ POSTAVY:

Nick Carraway - vypravěč příběhu; chce rychle zbohatnout a splnit si všechno, co si vždycky přál
Jay Gatsby - velmi milý a ochotný; celý život zasvětil jedné ženě, kterou nadevše miloval

DĚJ:

Hlavním hrdinou a vypravěčem této knihy je Nick Carraway, který se po první světové válce usídlil ve vesničce s názvem Západní Vejce. Jeho sousedem nebyl nikdo jiný než Jay Gatsby, mladý milionář s velmi tajemnou minulostí. Nick zjistí, že v této části Long Islandu žijí i jeho dávní přátelé. Třeba jeho sestřenice Daisy, která má malou dcerku s dalším z Nickových přátel, Tomem Buchananem. Již při první návštěvě těchto starých známých ale Nick pozná, že jejich manželství není zrovna nejšťastnější. Tom má dokonce i milenku, Myrtle Wilsonovou, ženu George Wilsona, pracovitého majitele autoopravny.

Nick se postupně seznamuje s Gatsbym, dokonce je i zván na jeho veliké večírky, které pravidelně pořádá. Sice pomalu, ale o to jistěji se Nick dozvídá další a další detaily o tomto tajemném muži. Třeba i to, že jeho celoživotní láskou byla Nickova sestřenice Daisy. A tak, když se Gatsby s Daisy po letech setkají, způsobí to rozvrat jejího manželství s Tomem.

Zvrat nastává ve chvíli, kdy Daisy řídí automobil patřící Gatsbymu a srazí s ním Myrtle. George byl z toho v šoku a psychicky naprosto vyčerpaný. Najednou mu ale všechno došlo, popadl pistoli a vypravil se za Gatsbym. Nejdříve zastřelil jeho a poté i sebe.

VLASTNÍ NÁZOR:

Za velký paradox příběhu považuji fakt, že ke Gatsbymu si všichni rádi chodili užívat večírky plné alkoholu a zábavy, ale když umřel, nikdo si na něj ani nevzpomněl. Pouze Nick a Daisy.

Kniha se mi velmi dobře četla a myslím, že donutí čtenáře, aby se zamyslel nad pomíjivostí peněz. Gatsby je měl, ale i tak měl jen hrstku opravdových přátel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: DreAmeR, 30.04.2016

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­