ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fitzgerald Francis Scott (*24.09.1896 - †21.12.1940)

­­­­

Velký Gatsby (5)

Nejslavnější román proslulého amerického spisovatele je obrazem života nejbohatších vrstev americké společnosti v době po první světové válce.
Hlavním hrdinou je prostý člověk, který se v mládí zamiluje do bohaté dívky a jen proto, aby ji opět získal, dostane se až mezi horních 10000. Jeho celoživotní sen se ale rozbíjí o bezohlednost a egoismus vrstvy, kam sice patří svým postavením, ale do které nezapadá svým charakterem. Gatsby nakonec umírá jako oběť svého omylu, neboť nedokázal reálně zhodnotit lidi a život kolem sebe a považoval za hodnotu vztahy, za nimiž se ve skutečnosti skrýval hrubý egoismus. Román, napsaný v první osobě, zaujme čtenáře svérázným, dynamickým podáním.

JAZYK:

Ich-forma, retrospektiva

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Kritika snobství a povrchnosti

OBSAH:

Velký Gatsby je o životě newyorské smetánky ve 20. letech 20. století. Vypravěčem a jedním z aktérů je Nick Carraway. Když se vrátil z války, přestěhoval se na Východ, aby se naučil obchodovat s cennými papíry. Nastěhoval se do vesničky s názvem Západní Vejce. Jeho sousedem byl Jay Gatsby, proslulý svým bohatstvím a pořádáním velkých večírků. Pár dní po přistěhování jel navštívit svou vzdálenou sestřenici Daisy a jejího manžela Toma Buchanana, kteří bydleli na druhém konci ostrova ve vesnici Východní Vejce. Zde se poznal s golfistkou Jordan Bakerovou, do níž se později zamiluje. Dozvěděl se také, že Tom má milenku.

Jednou, když jel Nick s Tomem do New Yorku, mu svou milenku Myrtle Wilsonovou představil. Její manžel George Wilson nic netušil. Nick slyšel o svém sousedovi už mnoho věcí, ale ještě s ním nikdy nemluvil. Jednoho dne však u Nicka zazvonil Gatsbyho sluha a přinesl mu pozvánku na večírek. Když na večírek přišel, nikoho tam neznal. Byli tu rváči, opilci, dealeři, ale i filmový producenti či divadelní herci. Nakonec zde potkal Jordan a setkal se i s Gatsbym. Jednoho rána pozval Gatsby Nicka na projížďku do města a vyložil mu stručně svůj život - všichni jeho příbuzní zemřeli a on zdědil spoustu peněz, žil v hlavních městech Evropy, sbíral klenoty a ve válce získal mnoho vyznamenání.

Po čase se Nick dozvěděl od Jordan, že Daisy se znala s Gatsbym, že spolu před lety chodili. Gatsby pak ale musel odejít do války, Daisy byla nešťastná a dlouho se s nikým nestýkala, pak si však vzala milionáře Toma, protože Gatsby byl chudý, a narodila se jim holčička Pamela. Prý Gatsby Daisy stále miluje a rád by, aby Nick pozval Daisy k sobě domů a Gatsby by pak přišel. Nick udělal, jak si Gatsby přál a zařídil setkání. Daisy ho hned poznala, povídali si spolu, smáli se, ukázal jí svůj dům a Daisy byla ohromena. Milovala ale už jen jeho společenské postavení a peníze. Přesto se z nich stanou milenci. Když to zjistí Tom, začne žárlit a nenávidět Gatsbyho.

Jednou jeli Nick, Jordan, Gatsby, Tom i Daisy na výlet do města. Nick jel autem s Tomem a Jordan, cestou se zastavili u Wilsona. Tom se dozvěděl, že George Wilson se chce přestěhovat se svojí ženou Myrtle (Tomovou milenkou) na Západ. Myrtle vše sledovala z okna a když spatřila Jordan, myslela si, že je to Tomova nová milenka. Tom se začal bát, že ztratil Myrtle i Daisy. Když dorazili do města, zašli do hotelu Plaza. Tam se Tom s Gatsbym začali hádat a Daisy řekla, že Toma nemiluje a opustí ho. Všichni se pak vydali na cestu domů. Mezitím se Myrtle pohádala se svým mužem a vyběhla na silnici - tam ji srazilo auto a byla na místě mrtvá. Po chvíli tam dorazil Tom, když se dozvěděl, jaké auto to bylo, hned věděl, kdo to udělal a řekl Wilsonovi, že to byl Gatsby. Gatsby ovšem Nickovi řekl, že auto řídila Daisy. Nemůže však dopustit, aby nesla vinu, a tak ji vezme na sebe. Gatsby doufal, že Daisy od Toma odejde, ale nestalo se tak.

Wilson na tom po tragické smrti své manželky nebyl vůbec dobře. Vydal se ke Gatsbyho domu. Gatsby se právě koupal v bazénu, když vtom uslyšel Nick výstřel. Šel se podívat, co se děje - Gatsby byl mrtvý, a Wilson spáchal ještě té noci sebevraždu. Daisy a Tom se odstěhovali a už nikdy o sobě nedali vědět. Na Gatsbyho pohřeb skoro nikdo nepřišel - jen Nick, Gatsbyho otec, kterého dříve Gatsby zapřel, a jeden Gatsbyho známý. Nick si naposledy prohlédl okolí a odstěhoval se do New Yorku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ajiis, 09.05.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­