ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fitzgerald Francis Scott (*24.09.1896 - †21.12.1940)

­­­­

Podivuhodný případ Benjamina Buttona

Humorná fantastická povídka amerického klasika o muži, jehož věk plyne pozpátku - narodí se jako stařec a postupně mládne.
Do ctihodné jižanské rodiny poloviny 19. století se narodí jediný syn. Radostná událost je ovšem zkalena tím, že místo novorozence přijde na svět scvrklý stařec, jenž si odmítá hrát s chrastítky, mléko mu nechutná, krade otcovy doutníky a nejraději vede dlouhé rozhovory se svým dědečkem. Tím ale tragikomický život teprve začíná - starý Benjamin totiž místo stárnutí mládne, čímž je mu zcela znemožněno vést normální život. Sice se mu podaří i oženit, ale manželství, v němž jeden stárne a druhý mládne, nemůže dlouho vydržet. Získá i značné vojenské zásluhy, ale když je za ně po letech povýšen na generála, nemá jaksi potřebnou autoritu, neboť v té době prožívá období "odspívání" (zdařilý překladatelův termín) a vězí v pubertálním těle s přeskakujícím hlasem...
Klasik vážné literatury napsal výbornou humornou povídku, jejíž originální námět byl později ještě mnohokrát zpracován (M.Amis - Šíp času; P.K.Dick - Když mrtví mládnou) a v roce 2008 byl podle ní natočen několikaoskarový film.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2009 (dvojjazyčné vydání). Z anglického originálu The Curious Case of Benjamin Button přeložil Miroslav Jindra. Počet stran: 44. ISBN: 978-80-257-0123-2.

O AUTOROVI:

Autorem knihy je americký spisovatel Francis Scott Fitzgerald, představitel ztracené generace, kam patřili také Ernest Hemingway, John Steinbeck, William Faulkner. Paradoxní je, že i když žil ve vyšší společnosti, tak ji kritizoval. Do světa literatury vstoupil s románem Na prahu ráje, ve kterém líčí svůj studentský život. Nejvýznamnějším jeho dílem je Velký Gatsby.

PRVNÍ VYDÁNÍ:

Kniha byla poprvé vydána roku 1922 v USA v magazínu Collier's.

DĚJ:

Příběh začíná narozením Benjamina v roce 1860 v Marylandské nemocnici v Baltimoru, pro kterého si přijde jeho otec. Ten se v první chvíli zděsí, nevěří, že je otcem tohoto dítěte a že jeho syn je stařík. Vydá se do obchodu koupit oblečení pro syna, protože Benjamin si stěžoval na kousavou deku, do které byl zamotán.

Propuká skandál ve městě, že se vůbec něco takového mohlo narodit. Benjamin je však svými rodiči považován za úplně normální dítě. Chtěl jít studovat na Yale, tak jako jeho otec, ale neobarvil si vlasy, tak došlo ke skandálu. I přes zvládnutí zkoušek byl z univerzity vyhozen za šílenství.

Na večírku v sídle rodiny Shevlinsů se zamiloval do Heldegardy a za šest měsíců si ji vzal za ženu. Tímto se znovu rozpoutalo šílenství o jeho původu a vzhledu. S rostoucím věkem se jeho vztah k ženě měnil. Nepřipadala mu už tak atraktivní a krásná.

Vstoupil do armády a měl hodnost majora. Přijel domů a shledal, že čím dál tím víc mládne. Šel studovat na Harvard ve svých nejlepších letech, ale na konci jeho studia byl už jenom mladík, zeslábl, už ani nebyl na soupisce fotbalového družstva.

Dostal dopis od armády, kde stálo, že bývalí vojáci jsou povýšení a zapojí se do první světové války. Koupil si uniformu generála, přijel do kasáren a byl jenom pro smích, nakonec ho jeho vlastní syn odvezl domů.
Když se narodil jeho vnuk, chodil s ním do školky.

Příběh končí tím, že je už tak malý, že nevnímá nic, chová se jako malé dítě, mluví jako malé dítě a naplňují ho aktivity jako jeho vrstevníky.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Kritika vyšší společenské vrstvy.

PROSTŘEDÍ:

Děj se odehrává v Baltimoru na jihu USA, na místech jako porodnice, obchod, večírek, univerzitní kampus, školka, kasárny...

DOBA DĚJE:

Příběh se odehrává od poloviny 19. století do poloviny 20 století.

POSTAVY:

Hlavní

Benjamin Button - jeho chronologie života je opačná; narodí se jako stařík, který od prvního dne umí číst, spát a počítat; rád kouří doutníky, vysedává v křesle, diskutuje se svým dědečkem, má rád klid a nesnáší sport; z dětské povinnosti a na přání svého otce rozbijí věci, aby si jeho otec ulevil, že má normálního syna; postupem času mládne, stává se ředitelem rodinné firmy, jeho záliby se mění, rád hraje golf, chodí na večírky, užívá si života; naopak jeho vztah k manželce se mění - už pro něj není přitažlivá, klade si otázku, jak se do ní vůbec mohl zakoukat; když je mu vzhledově kolem 20 let, studuje na Harvardu, je členem fotbalového družstva, ale časem se z něho znovu vytrácí, nestačí ve škole; mládne rychleji a už je teenager, vousy mu nerostou; chová se čím dál tím víc jako dítě, pláče, má stejné záliby jako jeho vrstevníci, když se mu něco nelíbí, dá to hned najevo; umírá jako malé dítě, které nemá o světě ani páru

Vedlejší

doktor Keene - rodinný doktor z Marylendské nemocnice v Baltimoru
Roscoe Button - syn Benjamina a Heldegardy; promoval na Harvardu, stal se dědicem rodinné firmy; jeho vztah k otci se změnil natolik, že ho už jako svého otce nebral, bral ho spíše jako svého syna, později jako někoho, kdo v domě jenom překáží; myslel si, že jeho otec může za mládnutí, ale nechce to zastavit
pan Roger Button - otec Benjamina, majitel firmy; má vysoce postavenou pozici ve společnosti; studoval na Yale; zpočátku byl zklamaný ze svého syna, nosil Benjaminovi hračky domů, mluvil o něm jako o normálním dítěti, ale skutečnost si nechtěl připustit, že jeho dítě je jiné
slečna Heldegarda Moncriefová - dcera generála Moncriefa; mladá, krásná, bohatá, vznešená; přitahovali ji starší muži, naopak opovrhovala mladými, nazývala je idioty; provdala se za Benjamina, nakonec se spolu rozvedli

KOMPOZICE:

  • chronologická, bez odboček
  • psáno er-formou, vypravěč vstupuje do děje ze začátku, kdy uvádí příběh
  • členěno do odstavců a kapitol

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jan Kotas, 18.05.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Francis Scott Fitzgerald - Podivuhodný případ Benjamina ButtonaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­