ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fitzgerald Francis Scott (*24.09.1896 - †21.12.1940)

   
­­­­

Velký Gatsby (2)

Příběh vypráví Nick Carraway, který přijel do New Yorku z rodného Středozápadu za obchodem s cennými papíry. Jeho sousedem je Jay Gatsby, velmi zámožný, a proto i oblíbený muž. O původu jeho peněz nikdo nic neví (šeptá se, že někoho zabil apod.; protože ale pořádá okázalé večírky a je pohostinný, nikomu to nevadí), až později se dozvídáme, že nelegálně obchoduje s alkoholem.
Nick poznává, jak je společnost povrchní, snobská, jde jí jen o zábavu a peníze.
Gatsby Nicka požádá, aby mu připravil setkání se svou sestřenicí Daisy a svěří se mu, že už ji dlouho miluje a vypráví mu, jak se setkali za války, ale ona si vzala Toma Buchanana, protože Gatsby byl chudý. Nick mu vyhoví, z Gatsbyho a Daisy se stanou milenci.
Jednou se jedou Daisy, Tom, Nick a Gatsby bavit do New Yorku, Tom je rozčilený, neboť cestou zjistil, že jeho milenka Myrtle se i s manželem stěhuje na Západ. V New Yorku dojde k hádce, Tom oznámí, že ví o vztahu Daisy a Gatsbyho, začnou se dohadovat, koho Daisy opravdu miluje. Zpátky jedou Daisy s Gatsbym v jeho autě. Daisy, která řídí, omylem srazí Myrtle - ta je na místě mrtvá. Gatsby ji kryje a vina padne na něj. Manžel Myrtle se chce pomstít, zajde ke Gatsbymu domů, tam ho zastřelí a pak spáchá sebevraždu. Tom s Daisy se odstěhují. Nick shání co nejvíc lidí na Gatsbyho pohřeb, ale všichni odmítnou, přijde jen on a Gatsbyho otec. Nick je zklamán, jak jsou lidé bezcitní, bezohlední, neschopní citu, jak jim jde jen o peníze ... a odstěhuje se také.

Námět:
Život americké společnosti ve 20. letech 20. století v New Yorku a jeho okolí

Hlavní myšlenka:
Kritika snobství, povrchnosti

Jazyk:
ich-forma, retrospektiva

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: lalimak, 01.11.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­