ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fitzgerald Francis Scott (*24.09.1896 - †21.12.1940)

­­­­

Krásní a prokletí

Kniha zachycuje život předprvoválečných amerických zbohatlíků - jejich pozvolný rozpad alkoholem, zahálkou a sebezahleděním, ústící v konečné vystřízlivění z opojení "americkým snem".
Anthony Patch, Maury Noble a Dick Caramel jsou typickými zástupci těchto zbohatlíků. Vystudovali prestižní americké univerzity a díky svým rodičům mají solidní finanční zázemí. Proto se nijak nehrnou do práce, chtějí si hlavně užívat mládí a peněz, které oni sami nemusí vydělávat a veškerý svůj čas utápí v alkoholu a snobských, rádoby intelektuálních dialozích.
Na jednom z divokých večírků se Anthony seznámí s Glorií, zamilují se do sebe a po nějaké době se vezmou. Jenže láska v podání Glorie a Anthonyho má zničující následky. Gloria se svým sebezahleděním nedokáže milovat nikoho jiného než sebe a svou péči obvykle věnuje jen svému zevnějšku. Anthony je sice schopen citu - Glorii skutečně miluje - ale na druhou stranu se nedokáže vzdát bouřlivých večírků s kamarády a nedokáže odolat alkoholu, který nad ním nakonec získá nadvládu.
Zvrat nastává ve chvíli, kdy se na jednom z večírků v Anthonyho domě nečekaně objeví Adama Patch, který doposud svého vnuka Anthonyho finančně podporoval. Adam Patch - zarytý puritán a odpůrce alkoholu - nejprve zastaví jakékoli další platby Anthonymu, vyškrtne ho ze své závěti, všechen majetek odkáže svému ošetřovateli a krátce na to umírá. Anthony, podporován Gloriinou touhou po majetku, se nehodlá vzdát a podá stížnost na neplatnost poslední vůle k soudu.
Následuje vleklý soudní spor trvající několik let, během kterých se z Anthonyho stane troska zničená alkoholem a láskou ke Glorie. Anthony sice nakonec vyhraje soudní spor, ale svůj život už má dávno prohraný...

VLASTNÍ NÁZOR:

V románu se objevuje zjevná paralela mezi osudem hrdinů autorova druhého románu a peripetiemi Fitzgeraldova vlastního manželství. Autor v jednom dopise své manželce Zeldě napsal: "Zničili jsme sami sebe." Myslím, že tahle citace vystihuje celý obsah knihy. Je to příběh dvou mladých lidí, kteří žili příliš bezstarostně, než aby mohli žít spolu, a kteří by snad dopadli dobře, kdyby se nepotkali a žili si každý svůj život.
Fitzgerald velmi dobře vystihl život tehdejší mladé americké generace, její hodnoty a nakonec také její záhubu.
Osobně mě Fitzgeraldova kniha moc nezaujala - příliš rozepisoval některé epizody a charaktery, které nebyly pro pochopení děje zas tak důležité, a tak jsem se často začínala nudit - ale přesto nemůžu autorovi upřít výborný cit pro zachycení celkové nálady doby a pro realistické vykreslení postav (snad díky značným osobním zkušenostem).

CITÁT Z KNIHY:

Ještě před pár měsíci na něj lidé naléhali, aby to vzdal, aby se smířil s průměrem, aby šel pracovat. Ale on věděl, že má na svůj způsob života právo – a na tom neochvějně trval. No a právě ti přátelé, kteří k němu byli nejméně laskaví, ho začali respektovat, uznali, že měl celou tu dobu pravdu. Copak se za Glorií a za ním nestavili v Ritzu přesně týden předtím, než vypluli, Lacyovi a Meredithovi a Cartwrith-Smithovi?
V očích mu vyvstaly slzy jako hrách a hlas se mu chvěl, když si pro sebe šeptal.
"Ukázal jsem ji," říkal. "Byl to tvrdý boj, ale já to nevzdal a vyhrál jsem!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: belisima, 10.04.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Francis Scott Fitzgerald - Krásní a prokletíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­