ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fitzgerald Francis Scott (*24.09.1896 - †21.12.1940)

   
­­­­

Velký Gatsby (4)

Kapitola I.
Nick Caraway vystudoval univerzitu v New Havenu. Jeho otec vlastnil železářství. Poté, co se vrátil z války, se přestěhoval na Východ do vesničky s názvem Západní Vejce. V bytě bydlel sám a začal dělat průvodce cizincům. Vpravo od jeho domu bydlel jeho soused, pan Gatsby. Pár dní po přistěhování jel navštívit svou vzdálenou sestřenici Daisy a jejího manžela Toma, kterého poznal již na univerzitě. Byl to náramný fanoušek fotbalu. Bydleli na druhém konci ostrova ve vesnici Východní Vejce. Po přívětivém přivítání si všiml, že je zde i neznámá slečna Jordan Bakerová, jak se později dozvěděl. Všichni se odebrali do pokoje, kde si začali povídat o tom, co se stalo nového za tu dobu, co se neviděli. Daisy byla zvědavá a měla chuť vrátit se do rodné vlasti na Východ poté, co jí pověděl, jak se to tam změnilo. Myslela to vážně, ovšem Nick jí to vymluvil a poté se všichni bavili o zaměstnání. Při společném rozhovoru se Nick pozorně zahleděl na slečnu Bakerovou a zdálo se mu, že už ji někde viděl. Řekla mu, že zná pana Gatsbyho, kterého prý zná každý. Ovšem toho o něm moc neví, stejně jako Nick. Pak nastal čas večeře. Velice dlouho se dokázali bavit o lidských rasách a o tom, jak by jejich bílá barva měla ovládnout zemi. Zanedlouho zazvonil telefon a sluha přispěchal a pošeptal něco Tomovi do ucha, a ihned společně odešli. Mezitím, když Daisy poodešla, vyzradila slečna Bakerová Nickovi, že Tom má nejspíš milenku. Po pár minutách opět zazvonil telefon. Nikdo tam nešel a nastalo ticho. Všechna témata byla tatam. Daisy se vrátila zpět na pohovku k Nickovi a slečna Bakerová se zvedla a šla k Tomovi, který stál právě teď u knihovny. Daisy mezitím Nickovi řekla, že ví, že až její dcera vyroste, bude po ní - cynická a hloupá husa a pravila, že Tom u porodu nebyl. Po chvíli slečna Bakerová oznámila, že si odchází lehnout, že zítra má důležitý zápas, tak se musí připravit. Najednou si Nick vzpomněl, odkud ji zná. Je to přeci profesionální sportovkyně. Daisy je chtěla dát dohromady a tak se začala ptát, jak je to s ním a s manželstvím. Řekl, že žije sám a poté se raději uchýlil domů. Po šťastném příjezdu vystoupil na zahradu a uviděl pana Gatsbyho. Chtěl ho oslovit, ale než tak stačil učinit, pan Gatsby odešel a on zůstal opět sám.

Kapitola II.
Jednou jel Nick s Tomem a dr. T.J.Eckelburgem do New Yorku a v jednu chvíli vystoupili z vlaku - poté co jim Tom řekl, že chce, aby viděl jeho děvče, a tak ho zavedl do autoopravny George B. Wilson. Uvnitř to nesvědčilo o dobrých obchodech. Tom měl vedoucímu prodat vůz. Jeho manželka byla Tomova milenka. Když přišla do obchodu, měli všichni muži oči jen pro ni. Byla půvabná a ve chvilce nepřítomnosti svého manžela si domluvili schůzku. Její manžel se vrátil a nic nepoznal. Zanedlouho se setkali a ona s nimi odjela do New Yorku. Manžel si myslel, že tam jezdí jen kvůli její sestře, přitom to byla pravda jen částečně. Najednou viděla pána se psy a řekla, že chce taky takového. A Tom jí ho tedy koupil. Vyrazili taxíkem do jejího bytu, kde se věnovala pejskovi a sluha obskakoval, co bylo potřeba. Dali si whisky a Tom a Myrtle mezitím zmizeli. A pak se začala scházet společnost včetně Catherine, mladší sestry Myrtle. Přišli i Mc Keeovi, kteří bydleli o patro níže. Pan Mc Kee byl fotograf. Vznikl nápad vyfotografovat paní Wilsonovou v odpoledních šatech. Ona ovšem nechtěla. Catherine si mezitím přisedla k Nickovi a vyprávěla mu, jak byla na večírku u pana Gatsbyho. Nick nechtěl věřit svým očím, když mu řekla, že se říká, že je to synovec nebo bratranec císaře Viléma. Bavili se s Catherine o manželství, když se dozvěděl, že oba - jak Tom tak Myrtle - nemají rádi své drahé polovičky, ale nechtějí se dát rozvézt, protože Daisy je katolička. Proto jim vše brání v tom, aby se vzali, nebo spolu žili. Myrtle se přiznala ke svému nešťastnému manželství po zaslechnutí rozhovoru Nicka s Catherine. Řekla, že měla zpočátku o jejím manželovi jiné mínění, a tak si ho vzala, ovšem po oddání v den svatby si byla jistá, že to byla chyba a proplakala celé odpoledne. Popíjela se whisky a povídalo se, ovšem Nick chtěl odejít, protože v této společnosti se necítil nijak dobře, ale zatím se mu to ještě nepovedlo, vždy ho někdo zastavil a začali si povídat. V jednu chvíli si k němu Myrtle přitáhla židli a začala mu vyprávět o jejím prvním setkání s Tomem, který byl jejím prvním milencem. Pak odešla za paní Mc Keeovou a v tu chvíli tam byl i Tom, se kterým se pohádala, zda může vyslovovat slovo Causy. Po několika vykřiknutí tohoto slova se po ní Tom ohnal a dal jí pěstí do nosu. Začala jí téci krev a poskakovala kolem ní paní Mc Keeová a Catherine. Nick se odebral k odchodu společně s panem Mc Keeem, který mu dal pozvánku na oběd, až bude mít čas. Nick souhlasil. Nyní ležel v polospánku na nádraží a čekal na vlak, který odjížděl ve čtyři ráno.

Kapitola III.
Jak si Nick všiml, tak pan Gatsby zrovna pořádal onen večírek. Byl docela překvapen. Nacházela se tu velká společnost lidí, kteří se šli koupat, jedli, pili a užívali si. Večer začal teprve ten pravý večírek. Lidé na večírky nemuseli být zváni, aby tam přišli a někdy ani Gatsbyho neviděli. Nick byl ale pozván. Jednoho dne přišel sluha pana Gatsbyho k Nickovi a dal mu pozvánku, kterou přijal s nadšením. Když na večírku neviděl nikoho, koho by znal, tak se musel spokojit s tím, že tam bude nejspíš sám a pana Gatsbyho nenašel a každý se na něj hloupě díval, když se ptal, kde je jeho hostitel. Po tom, co se spokojil s tím, že tu bude sám, tak se objevila Jordan Bakerová - šel za ní. Povídali si, dozvěděl se, že prohrála turnaj v golfu, jak se o něm zmínila již u Toma a Daisy. Když začala debata o panu Gatsbym, tak jeden říkal, že je to vrah a druhý zas že byl v Německu v armádě. Po usilovném zaujetí Jordan s Nickem a jejím přítelem odešli a šli se podívat, kde se nachází Jay Gatsby. Našli ho v knihovně a ihned po vstupu se s nimi dal do řeči, kdo je přivedl. Neodpověděli a raději odešli. Na zahradě se tančilo. Nick se seznámil s jedním mužem, který si ho pamatoval z vojny. Chvilku spolu hovořili a poté si začal Nick stěžovat, že ještě neviděl jeho hostitele a v dostal od muže nabídku jet se svézt na pánově novém kluzáku. On nabídku přijal a když si opět začal stěžovat na pana Gatsbyho a říkat, jak je šlechetný a že by ho rád poznal, prozradil mu muž, že on je pan Gatsby. Nick na něj zůstal udiveně zírat. Po chvilce se omluvil a odešel, volalo ho Chicago. Nick se obrátil k Jordan, aby se opět zeptal, co je zač a ona řekla, že studoval v Oxfordu. Nevypadal na to, pomyslel si Nick. Myslel si, že pan Gatsby je muž ve středních letech a on to byl půvabný třicátník. Když byl pan Gatsby již dlouhou dobu pryč, přišel pro slečnu Bakerovou sluha, že s ní pan Gatsby chce mluvit o samotě a tak odešli a Nick zůstal sám. Nick se šel věnovat studentovi do domu, kde zpívala mladá žena o nešťastném manželství. Když si vše Nick vyslechl, vyšel z knihovny konečně asi za hodinu pan Gatsby s Jordan. Jordan mu dala své číslo a řekla, ať si ho najde, že to bylo úžasné a že mu musí něco říct. Než odešel, omluvil se Gatsby za dnešek a domluvili se na zítřejší jízdu v kluzáku. Když Nick odcházel domů, viděl, jak ve škarpě je auto s jeho šoférem, takže nejspíš zajelo do příkopu. Nikdo nevěděl, jak se to stalo. Jen se zjistilo, že byla píchlá pneumatika. Všichni vylezli z auta trochu vylekaní a polámaní. Když tak Nick přemýšlel o svém životě, zjistil, že je mu Jordan velice sympatická a tak jí psal dopisy a vídali se, i když ne tolik jak by si představoval.

Kapitola IV.
Nick si udělal seznam lidí, kteří jezdili ke Gatsbymu. Zjistil, že tam bylo mnoho lidí. Byli to rváči, opilci, dealeři, ale i filmoví producenti, divadelní herci a mnoho dalších známých osobností. Všichni jezdili onoho léta ke Gatsbymu. Jednoho rána přijel pro Nicka domů pan Gatsby a pozval ho na vyjížďku do města. Když si cestou povídali, řekl Gatsby Nickovi stručně svůj život. Studoval v Oxfordu, pochází ze San Franciska. Všichni jeho příbuzní zemřeli a on zdědil spoustu peněz. Žil v hlavních městech Evropy, sbíral klenoty, rubíny, stal se lovcem, a pak nastoupil do války, kde chtěl zemřít, ale oni ho hned udělali nadporučíkem a úspěšně postupoval ve všech bitvách, ze kterých si odnesl vždy vyznamenání. Největší dostal z Černé hory. Ukázal Nickovi právě onu medaili, kde bylo napsáno: "Major Jay Gatsby. Za mimořádnou statečnost." Další jeho památkou byla fotografie s hrabětem z Doncasteru. Nickovi bylo řečeno, že se dnes odpoledne dozví novinku. A tak byl trochu udivený a zvědavý. V poledne šli na oběd, potkali tam Gatsbyho známého. Byl to žid Wolfsheim. Společně byli v restauraci. Když měl Gatsby telefon, zůstali s Židem sami. Řekl mu, že zná Gatsbyho již několik let a potvrdil mu, že byl jedním z nejslavnějších lidí, kteří studovali na Oxfordu. Když se vrátil zpět, Žid odešel, měl jiné povinnosti. Nick se dozvěděl, že je to hazardní hráč. Zfixloval výsledky v baseballové lize. Byl s Gatsbym ve válce. Za chvíli se tam objevil Tom. Nick je představil a po krátkém otočení na Toma a zpět zjistil, že Gatsby tam nebyl, bylo to podivné, byla to jen chvíle. Jordan začala při schůzce vyprávět. Začala u toho, když jí bylo 16. Znala Daisy a velice ji obdivovala. Jednou ji viděla v autě ve slabé chvilce s důstojníkem. V ten den ji měla omluvit, že nepůjde na Červený kříž. Sama Jordan nikdy neměla moc mužů, a tak jí záviděla. Tím důstojníkem byl právě pan Gatsby. Celé 4 roky ho neviděla, až jednou ho spatřila a nemohla ho poznat. Daisy se v té době s nikým nestýkala a jednou se chtěla odstěhovat, ovšem její matka jí v tom zabránila. Byla naštvaná, ale za rok už ne. Začala chodit do společnosti, a pak si vzala Toma. Daisy byla moc šťastná a rok poté se jim narodila holčička. Teprve před šesti týdny uslyšela Gatsbyho jméno po letech poprvé, a když jí ho Jordan popisovala, říkala, že toho člověka určitě zná. To si Jordan v tu chvíli dala dohromady s Gatsbyho důstojníkem v jejím bílém voze. Jordan po dokončení svého vyprávění řekla, že Gatsby koupil dům kvůli Daisy, aby jí mohl být na blízku. Rád by, aby k sobě Nick pozval Daisy a pan Gatsby by přišel. Chce, aby viděla jeho dům. Nikdy nepřišla na jeho večírek a Gatsby ji hledal a chtěl ji spatřit, ale Daisy o tom nesmí vědět. Když Nick zapomněl na všechny věci, týkající se toho příběhu, vzal Jordan kolem ramen a políbil ji.

Kapitola V.
Když Nick přijel domů, myslel si, že mu hoří dům. Bylo to ovšem světlo od domu pana Gatsbyho. Procházel totiž všechny pokoje. Přišel k Nickovi a řekl, že s ním chce teď něco podniknout. Nick mu řekl, že ne, že jde spát, ale že se chystá pozvat Causy na čaj a že mu dá včas vědět. Poté nabídl Nickovi práci a on se rozmýšlel, ale raději na to nereagoval, a tak Gatsby neochotně odešel domů. Zavolal Causy a domluvil si s ní schůzku, aby ji pozval na čaj a zdůraznil jí, ať přijde bez Toma. Gatsby nechal Nickovi posekat trávník a v ten den se objevil ve dveřích celý promáčený, aby se zeptal, zda vyhovují ty květiny, které nechal přivézt pro Daisy, ale po náhlém rozhovoru s Nickem vstal a chtěl odejít domů, když v tom zaslechli auto a přijela Daisy. Nick ji šel přivítat a Gatsby zůstal v místnosti. Ovšem když tam vstoupili, Gatsby už tam nebyl. V tu chvíli někdo zaklepal na dveře. Byl to Gatsby a Nick se na něj díval a snažil se pochopit, proč taková scéna. Gatsby ale suverénně vešel dovnitř a usadil se v pokoji a povídal si s Daisy. Ta ho okamžitě poznala. Oba se smáli. Nick poznal, že tam nemá co dělat, a tak odešel do kuchyně. Gatsby ho ale zastavil a sdělil mu své pocity, a pak se vrátil opět do pokoje. Když začali vnímat, že je - teď už na zahradě - také Nick, Gatsby navrhl jít k němu domů. Daisy byla ohromena z jeho domu, ale nechápala, proč tam žije sám. Ale on tam sám nežil. Pořádal přeci večírky. Prováděl je po celém domě. Daisy byla nadšená a spatřila v pokoji fotografii, kde byl Gatsby jako námořník. Za fotkou byla spousta výstřižků o ní. Když si to prohlédli, zavolal Ewinga Kripspringera, který byl sportovec a uměl hrát na klavír, i když to popíral. Zahrál jim pár skladeb a Daisy z toho byla unešená.

Kapitola VI.
Jednoho rána přijel ke Gatsbymu reportér a chtěl, aby učinil přiznání. Netušil, oč se jedná. A tak přemýšlel. Jeho pravé jméno je James Gatz. V 17-ti letech si změnil jméno, u kterého zůstal doposud. Toulala se v přírodě, lovil, opovrhoval ženami, nevěděl, co chce, do té doby, než přijela jachta k jezeru Superior, v čele s Danem Codym. Tehdy mu bylo 50. Udělal z Gatsbyho stewarda, plavčíka, kapitána, sekretáře i žalářníka. Putovali spolu na lodi pět let a šlo jim to spolu výborně, až jednoho dne se vše zhroutilo. Na palubu vstoupila v Bostonu Ella Kayeová. Dan Cody týden na to zemřel a v tu chvíli bylo vše ztraceno. Odkázal mu 25000 dolarů, ale neporozuměl právním předpisům, a tak všechny peníze dostala již zmíněná Ella Kayeová. A on zůstal sám.
Nick Gatsbyho dlouho neviděl, většinou byl v New Yorku u Jordan. Ale jednou šel za Gatsbym, když ho spatřil ve společnosti Toma a pana Sloanea a jedné dívky, když se vraceli z projížďky na koni. Tom se choval trochu nepříčetně. Hlavně když Gatsby řekl, že zná Daisy. Gatsby je pozval na večeři a na večírek, ovšem nikdo neodolal ženě, a tak její nabídku na pozvání k ní na večeři přijali všichni, včetně Nicka. Pan Sloane a Tom se omluvili a odešli, neměli totiž Gatsbyho rádi. Tom zřejmě odešel kvůli Daisy. V tuto chvíli se o ni bál. Jednou přišli na jeho večírek a atmosféra byla trochu nevlídná. Daisy byla unešená ze slavných lidí a Tom se nudil. Ona jim vše záviděla a obdivovala je. Bavila se a bylo jí nádherně. Gatsby a Daisy tančili a vždy, když se spolu bavili, tak byli šťastni. Pilo se a slavilo a na to se jedna z žen Nicka zeptala, kdo je Gatsby a zda není náhodou alkoholik? Vymluvil jí to. A pravda to byla, on alkoholik přeci není, na to ho moc dobře zná. Všechno tam bylo moc romantické a Daisy v jednu chvíli cítila ke Gatsbymu něco více. Gatsby si přál, aby Nick zůstal, chtěl s ním mluvit. Byl sklíčen, že se to Daisy nelíbilo, ale přitom ona byla šťastná. Chtěl pro ni udělat vše a chtěl, aby Tomovi řekla, že k němu nikdy nic necítila a že se vdá za Gatsbyho. Mluvil o minulosti, chtěl vše změnit a vrátit zpět.

Kapitola VII.
Gatsby byl teď opět trochu jiný, neukazoval se na veřejnosti, a dokonce i zjistil, že propustil všechno služebnictvo. Bylo to podivné, a proto se Nick šel zeptat k jeho sluhovi, ten mu řekl, že je v pořádku, ale ať odejde. Druhý den na to mu Gatsby zavolal. Chtěl, aby přišel zítra na oběd, že tam bude Daisy i Jordan a důvodem, proč se neukazuje, je, že se zde teď hodně objevuje Daisy a že nechce, aby se o ní trousily nějaké klepy. Jel vlakem, kde jedné paní upadla peněženka a on ji slušně sebral a vrátil ji, ona si ovšem myslela, že ji ukradl. Tom Buchanan nebyl příliš šťasten, když se objevili ve dveřích. Vešli do pokoje, dali si něco k pití, a Tom byl rozzuřený a nenáviděl pana Gatsbyho. Ovšem Daisy k němu ihned přišla, políbila ho na ústa se slovy "Miluju tě!". Po chvilce dorazila chůva s jejich dcerou Pamelou, která byla slušně oblečena. Gatsbyho v ten moment ohromilo, jak je krásná, ale po chvíli už zase odešla, ale Daisy si toho všimla. Když popili sklenku whisky, navrhla Daisy, že by mohli vyjet do města, když je tak horké odpoledne. Při jakékoli konverzaci se jejich oči setkávaly a Tom byl ohromen a jak se k sobě měli, tak v tu chvíli Tom naštvaně rozhodl, že pojedou do města ihned. A tak šla Daisy sbalit pár potřebných věcí a muži mezitím počkali u aut, když se dohodli, že pojedou Gatsbyho vozem, ovšem Daisy chtěla jet jen s Gatsbym v jejich roadsteru. Tom řídil Gatsbyho auto zuřivě a naštvaně a byl na Gatsbyho naštvaný, chtěl o něm vědět vše a žárlil na ně na oba. Tom právě zrušil obchod s autem u Wilsona, ale přeci jen tam ještě jeli natankovat. V tu chvíli se dozvěděl, že se Myrtle chce odstěhovat na Západ. To Toma hodně zarazilo a byl hodně překvapený. Celou dobu je pozorovala z okna nad garáží, ale nedívala se na Toma, nýbrž na Jordan Bakerovou, myslela si, že je to milenka jejího muže. Tom se teď bál, protože během několika hodin ztratil dvě ženy z jeho moci. Daisy chtěla být s Gatsbym o samotě, to se ovšem Tomovi nelíbilo. A tak jeli do hotelu Plaza. Když byli všichni v pokoji, napili se whisky a Gatsby s Tomem se opět pohádali. Nebylo jediného okamžiku, kdy by nebylo klidu. Když sluha přinesl mátový koktejl, který si objednali, začali opět hovořit. Tom položil otázku "o co se snaží v jeho domě" a Daisy situaci vyřešila a odpověděla, aby se uklidnil. V tom se začali hádat ještě více a Gatsby Tomovi předhodil, že ho Daisy nikdy nemilovala, že miluje jen jeho. V tu chvíli Tom začal řvát a nadávat. Nicka a Jordan tomu již více nechtěli přihlížet, a tak se pokusili odejít, ale marně. Chtěli, aby zůstali. Daisy se po dlouhém rozhovoru odhodlala, že mu to řekne a tak se také stalo. Tom na odpověď, že ho milovala, ale nyní ho spíše nenávidí, nebyl schopen reagovat a Gatsby se snažil neustále ji dostat na svou stranu. Ale překvapující okamžik nastal po tom, co Daisy řekla, že Toma opustí. Nick na jejich debatu neměl pomyšlení, neboť právě dnes slavil 30. narozeniny. Mezitím se v garáži pana Wilsona objevil majitel restaurace a zároveň soused Michaelis. Slyšel rozhovor nebo spíše hádku s Myrtle. Ta se naštvala a odešla z domu a vběhla tak rychle do silnice, až ji přejelo auto, které neviděla. V tu chvíli byla mrtvá, ani Michaelis ji nedokázal zachránit. Kolem jeli všichni včetně Nicka a Toma, který, když uviděl, že se něco děje u Wilsona, tak strnul. Georgie byl smutný a s nikým nekomunikoval a když dorazil Tom a dozvěděl se, že je Myrtle mrtvá, byl z toho též v šoku. Tom tam už déle být nemohl. Bylo to pro něj utrpení a když se s Nickem vrátili do auta, Tom začala plakat, nadávat na toho, kdo ji srazil. Když dojeli zpět k Tomovi, tak už Daisy byla doma a sluha zavolal Nickovi taxík. Když na něj čekal blízko příjezdové cesty, vynořil se ze křoví Gatsby a Wolfsheimova parta. Bavili se spolu o té nehodě a Gatsby řekl, že to auto řídila Daisy a že když tu ženu viděla - při pomyšlení, že je to Tomova milenka - sešlápla plyn, a takhle to dopadlo. Gatsby se pokoušel strhnout volant do strany, ale Daisy se nedala a přejela ji. Ale Gatasby Nickovi řekl, že nemůže dopustit, aby vinu nesla Daisy, a tak že ji vezme na sebe. Kdyby zjistil Tom pravdu, myslel by si, že je v tom nějaká souvislost. Nick byl nesvůj, a tak se šel podívat, zda jsou v pořádku. Podíval se oknem do spižírny, kde seděli oba naproti sobě a byli nešťastní. Když se vracel, přijel taxík a Nick odjel. Gatsby chtěl zůstat, než všichni půjdou spát.

Kapitola VIII.
Nick nemohl celou noc spát, když k ránu uslyšel Gatsbyho, když ho přivezl taxík. Jeho dům byl teď strašně opuštěný. Nick se mu snažil říci, ať odjede, že stejně jeho auto vypátrají. Gatsby o tomhle však odmítal uvažovat, držel se totiž poslední naděje, kdyby si to Daisy třeba rozmyslela. V minulosti Daisy Gatsbyho nechala, i když bydlela u něj, zmizela a nechala ho samotného. Byl do ní zamilován a ona se později vrátila - to ho uklidnilo, ale pak odjel do Evropy. Za války se bez Daisy trápil. Psala mu dopisy, ale byla sama, a tak začala chodit na schůzky a na jedné se seznámila s Tomem. Byl jí v srdci bližší a Gatsby z toho byl nešťastný. Daisy byla s Tomem šťastná a jeli na svatební cestu. On byl však sklíčený ze ztráty smyslu života. Po snídani a vyprávění Nick poděkoval a odešel. Do práce mu volala Jordan, že už nebydlí u Daisy a že přijede. On nechtěl, pohádali se totiž a v tu chvíli mu vše bylo jedno. Od Myrtleiny smrti na tom Georgie nebyl vůbec dobře. A Michaelis taktéž. Když se vydali na cestu za její sestrou Catherine, zjistili, že domů dorazila opilá. Wilson jednoho dne odjel a když ho marně hledali, by už u Gatsbyho domu. Gatsby se právě šel koupat do bazénu, když v tom se beztvará postava objevila u křoví a pomalu se k němu blížila. Když služebnictvo a Nick uslyšeli výstřely, šli se podívat, co se děje. Wilsonovo mrtvé tělo leželo v trávě...

Kapitola IX.
Gatsby té noci spáchal sebevraždu. Byla tu policie a mnoho reportérů. V jeho ložnici našel Nick dopis, ze kterého se dozvěděl, že nemá rodiče. Daisy a Tom se odstěhovali a nikdy potom už o sobě nedali vědět a ani dopis neposlali. Teď za vše odpovídal Nick a poslal sluhu se vzkazem, ať najde Wolfsheima, protože Gatsbyho posledním přáním bylo, ať nezůstane sám. Wolfsheim byl rád, že mu to Nick napsal, ale nemohl pro to nic udělat, ale chtěl pomoci. Přišel Nickovi telegram, kde stálo, ať není pohřeb, dokud nepřijede pan Gatz. Ano, byl to dopis od jeho otce. Telefonoval pak s Klipspringerem a snažil se obvolat všechny Gatsbyho známé, aby přišli druhý den na pohřeb. Přijel Wolfsheim a začali vzpomínat na to, jak se z Gatsbyho, chudého tuláka, stal muž s obrovským srdcem. Pan Gatz ukázal Nickovi fotografii, kde byl Gatsbyho dům a řekl, že dům, ve kterém nyní žije, mu koupil Jay před dvěma lety, a pak se odstěhoval. Ukázal mu také knihu z dětství, kde měl napsán na zadní straně rozvrh hodin a jak se má chovat. Pan Gatz to objevil až nedávno. Když byl pohřeb, tak pršelo, a tak všichni ihned po rozloučení odjížděli. Nick si po tom všem uvědomil, že život na Východě jim neprospěl, když všichni byli Zápaďané. Nick se ještě jednou sešel s Jordan, aby to zkusili znovu, ale ona mu oznámila, že už je zasnoubená, což se podle něj dalo očekávat. Jednou také potkal Toma, který by se chtěl vybavovat, ale bylo tam napětí, a tak oba šli svou cestou. Nick si naposledy prohlédl okolí a odstěhoval se do New Yorku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 28.01.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­