ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fitzgerald Francis Scott (*24.09.1896 - †21.12.1940)

­­­­

Velký Gatsby

Z anglického originálu: The Great Gatsby
1. vydání: Charles Scribner's Sons, New York
Přeložil: Lubomír Dorůžka

Příběh, který líčí Gatsbyho soused Nick Carraway, vypráví o vztazích mezi manžely Tomem a Daisy, Tomovou milenkou Myrtle, jejím mužem Wilsonem, Daisinou přítelkyní Jordan a Nickovým sousedem a zároveň Daisiným milencem Jayem Gatsbym. Gatsby bydlí v obrovském domě, kde také pořádá obrovské večírky. Na jeden je pozván i jeho soused, Daisin a Tomův přítel, vypravěč Nick a seznamuje se tak s Gatsbym. Ten po Nickovi posléze žádá, aby pozval jeho a Daisy společně na čaj, protože ta byla kdysi jeho snoubenkou a rád by se s ní znovu setkal. Gatsby a Daisy se potom scházejí a když jednou společně odjíždějí z oslavy, na které byli i Nick, Tom a Jordan, a Tom se tam dověděl o Daisině poměru s Gatsbym, srazí Daisy v Gatsbyho autě nechtěně Tomovu milenku Myrtle a z místa nehody ujedou. Wilson se od Toma dovídá, že to bylo auto Gatsbyho a Wilson Jaye v jeho zahradě zastřelí a pak spáchá sebevraždu. Ještě před tím Tom a Daisy odjíždí a Nick, který zařizuje Gatsbyho pohřeb je nemůže sehnat. Když Toma potká po letech, zjistí, že Tom si myslí, že Myrtle přejel opravdu Gatsby a o Daisině vině nemá tušení. Na Gatsbyho pohřbu je pouze Nick a Jayův otec, který přijíždí ze západu a nikdo z lidí, kteří navštěvovali večírky v Jayově domě se pohřbu nechce zúčastnit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eva, 05.03.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Francis Scott Fitzgerald - Velký GatsbyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­