ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fitzgerald Francis Scott (*24.09.1896 - †21.12.1940)

­­­­

Velký Gatsby (10)

Příběh Nicka Carrawaye, jenž se vydává do New Yorku, který ve 20. letech minulého století ztělesňoval americký sen, uvolňující se morálku i populární jazz. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. A setká se s Gatsbym, jenž se topí v penězích, je to známý pořadatel velkolepých večírků a přesto nešťastný smolař. Jeho hosté se skvěle baví, ale on spíše sleduje protější břeh řeky, kde žije jeho bývalá velká láska Daisy. On byl kdysi chudý, a proto vztah skončil - dnes má peníze a svět mu leží u nohou. Proč by nemohla i ona?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 2012 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu The Great Gatsby přeložil Michal Prokop. Počet stran: 197. ISBN: 978-80-7459-095-5.

DĚJ:

Nick Carraway odešel z domova na Východ obchodovat s cennými papíry. Má tam bohaté sousedy: pana Gatsbyho a Daisy s Tomem.
Jde na návštěvu ke vzdálené sestřenici Daisy. Je zde i Jordan Bakerová. Odchází zmatený - u Daisy má pocit, že by z manželství nejraději utekla, o Tomovi se zase říká, že má v New Yorku milenku.
Doma pak sedí na dvoře, všimne si pana Gastbyho, chce na něho zavolat, ale odejde příliš brzy.

Nick jede s Tomem vlakem do New Yorku, zastaví se po cestě a přiberou s sebou i Tomovu milenku Myrtle Wilsonovou. V New Yorku navštíví její sestru Catherine, jsou zde i sousedé, mají party.
Catherine o Myrtle a Tomovi řekla, že si oba vzali někoho, koho doopravdy nemilují, ale rozvod by nepomohl. Myrtle a Tom vášnivě diskutují. Myrtle řekne před Tomem Daisyino jméno - dá jí facku.

Pan Gatsby pořádá velkolepé večírky. Jednou přijde Nickovi také pozvánka - on jako jediný byl opravdu pozván, ostatní pouze sedli do auta a přijeli. Na první oslavě Nick potkal Jordan i Gatsbyho (zpočátku ho nepoznal). Od té doby se Nick s Jordan vídali často.
Nyní se často vídá i s Gatsbym, ten mu říká "kamaráde", vypráví mu o svém životě - je syn bohatých rodičů, studoval na Oxfordu, byl ve válce, dostal medaili. Poprosil Jordan, aby si s Nickem promluvila a přemluvila ho, zda by pozval k němu domů Daisy a zda by mohl přijít zároveň i Gatsby. Jordan vypráví Nickovi, jak byl Gatsby kdysi do Daisy zamilovaný.

Probíhá návštěva u Nicka doma. Gatsby i Daisy jsou v rozpacích, dělají, že jsou jeden druhému lhostejný. Následně jdou ke Gatsbymu domů, Nick je zde nechá o samotě.

Pravda o Gatsbym - v 17 si změnil jméno (původně James Gatz), rodiče chudí sedláci, na moři se potkal s Danem Codym, když umřel, odkázal mu nějaké peníze, ty ale nedostal.

Probíhá večeře u Daisy a Toma doma - Daisy dá Gatsbymu pusu a řekne mu, že ho miluje. Potom jedou všichni do města, i Jordan a Nick. Tom si vezme Gastbyho žluté auto, cestou se staví pro benzin u Wilsona na pumpě. Ten se mu svěří, že na něco přišel a že co nejdříve s manželkou odejdou pryč. Tomovi dojde, že ho tak opouští milenka i manželka, protože si všiml, jak se má Daisy ke Gatsbymu. Gatsby chce, aby Daisy řekla, že Toma nikdy nemilovala. Ale to říct nemůže. Tom pošle Gatsbyho i Dasy domů (jedou už svým autem; Myrtle předtím viděla Toma v tom Gatsbyho).

Wilson zamkl manželku doma. Ta utekla a vyběhla ven na ulici, přejelo ji auto, je na místě mrtvá. Někdo vypoví, že ji přejelo žluté auto. Tomovi i Wilsonovi dojde, čí auto to je. Tom Wilsonovi vysvětluje, že to není jeho auto, že ví, komu patří.
Večer Gatsby potká Nicka, vypráví mu, jak se to stalo, že řídila Daisy, byla rozrušená, on se snažil strhnout řízení, ale marně.

Gatsby vypráví Nickovi o své minulosti a lásce k Daisy, Nick má o Gatsbyho trochu starost a také se pohádá s Jordan. Wilson věděl, čí bylo to žluté auto, celý večer ho tedy jde hledat. Gatsby sluhovi poručil, aby nikdo nevyjížděl s autem z garáže a šel se koupat do bazénu. Poté byly slyšet výstřely, Wilson byl u bazénu nalezen mrtvý a Gatsby také.

O případ se začali zajímat novináři. Na Gatsbyho straně zůstal pouze Nick. Daisy a Nick odešli pryč, všichni přátelé i "přátelé" se na Gatsbyho vykašlali, i Wolfenstein - pro něj Gatsby pracoval, prodávali alkohol načerno. Na jeho pohřbu byl pouze Nick, Gatsbyho otec, sluhové a listonoš. Daisy neposlala ani dopis. Nickovi se Východ přestal líbit, rozhodl se odejít zpět domů. Předtím si ještě promluvil s Jordan, ta mu ale řekla, že se již zasnoubila s někým jiným. Je velice rozhořčen z celého New Yorku a společnosti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 29.06.2018

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­