ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Petiška Eduard (*14.05.1924 - †06.06.1987)

   
­­­­

Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (5)

Rok vydání: 1976
Počet stran: 245
Jazyk: básnický, spisovný, přímý
Děj: rámcový

Prométheus (str. 9-15)
Prométheus, potomek Titánů, stvořil společně s Athénou první lidi. Chodil mezi nimi a učil je všemu, co sám znal, ale Zeus nebyl spokojen (str. 9). Zavolal si Prométhea a rozkázal, že lidi musí poučit o tom jak uctívat bohy. Prométheus dal zabít býka a rozdělil jej na dvě části - kosti, kůže a maso. Bůh si vybral kosti a hrozivě se rozhněval. Sebral lidem oheň, a když jej Prométheus opět sebral v Diově paláci, nechal u lidí Pandoru se skříňkou, ve které byly nemoci, bída, bolest a strast, které lidé vypustili (str. 13-14). Prométhea uvázal na skále, kde mu každý den trhal orel játra, která mu každý den znovu narostla. Kdyby ho Herakles při svých putováních neosvobodil, byl by tam dodnes (str. 15).

Prométheus - Lidumil a ochránce, který chtěl dokázat, že by si bohové neměli pohrávat s lidmi. Nechtěl, aby lidé museli pálit bohům nesmyslné oběti a neměli sami co jíst.

Trojská válka (str. 182-193)
Mladý Paris má rozhodnout, která ze tří bohyň je nejkrásnější (str. 183). Vybere si Afroditu, která mu za to přislíbí nejkrásnější ženu světa. Vrátí se do Tróji a je poslán s diplomatickou misí svého bratra do Sparty. Tam se zamiluje do Heleny, nejkrásnější ženy světa a manželky Sparťanského krále Meneláa (str. 184). Unese ji do Tróji. Meneláos shromáždí řecká vojska a jede dobýt Tróju. Po devíti letech přestane za Řeky bojovat Achilleus, nejmocnější hrdina v jejich vojsku (str. 186). Když je zabit jeho přítel, vrhá se znovu do boje a zabije trojského prince Hektora (str. 188). Později je zasažen do jediného zranitelného místa - na patě a umírá. Nakonec řecký Odysseus vymyslí lest v podobě dřevěného koně, kterého Řekové nechají na pobřeží a kousek odjedou. Trojané vtáhnou koně do města a oslavují vítězství. Večer z koně vylezou Řekové a Tróju dobudou (str. 193).

Paris - Mladý a neuvážlivý mladík, který kvůli své lásce obětoval tisíce bojovníků.

Potopa (str. 16-19)
Když se Zeus, vládce bohů, dozvěděl zvěsti o špatnosti lidí, chtěl se přesvědčit o jejich pravdivosti. Došel až do země krále Lykaóna. Zdejší lidé ho poznali a prokazovali mu úctu. Král ho pozval na oběd a nabídl mu lidské maso. Zeus rozhněván tím odporným činem rozbořil celé město a krále proměnil ve vlka (str. 17). Ale nebyl zcela spokojen. Rozhodl se, že spláchne celou Zemi velkou potopou. Když tak učinil, na nejvyšší hoře zůstali naživu dva zbožní a dobří lidé - Deukalión a Pyrrha (str. 18). Jakmile voda opadla, bohyně Themis přikázala manželům, aby rozhazovali po zemi kameny. Deukalión hodil kámen a z něj se stal muž. Pyrrha hodila kámen a stala se z něj žena. A tak započal nový rod lidí (str. 19).

Zeus - Nelítostný bůh, který nechal utopit všechny lidi jen kvůli tomu, že někteří byli špatní. Vždyť jej mnoho poctivých a dobrých lidí uctívalo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: vevericka.eva, 06.04.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Abrahám a Izák (Příběhy starého Izraele)
-Adam a Eva (Příběhy starého Izraele)
-Anička a básnička
-Babylonská věž (Příběhy starého Izraele)
-Birlibán
-Blaník (Čtení o hradech)
-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (2), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (3), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethon (Staré řecké báje a pověsti), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (2), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (3), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti), Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Gilgameš (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy, Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy (2)
-Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti), Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Hérakles (Staré řecké báje a pověsti), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (2), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Iásón a Médea (Staré řecké báje a pověsti)
-Kain a Ábel (Příběhy starého Izraele)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Míšovo tajemství
-Nioba (Staré řecké báje a pověsti)
-Noemova archa (Příběhy starého Izraele)
-O boji a zradě (Čtení o hradech)
-O dobytí města Joppy egyptskou lstí (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti), Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti), Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Orestes (Staré řecké báje a pověsti)
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (5), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (6), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Pentheus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (2), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (3), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (4), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (5), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (6), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Příběhy starého Izraele
-Příběhy, na které svítilo slunce, Příběhy, na které svítilo slunce (2)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Staré řecké báje a pověsti, Staré řecké báje a pověsti (2), Staré řecké báje a pověsti (3), Staré řecké báje a pověsti (4)
-Staré řecké báje a pověsti (několik bájí), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (2), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (3), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (4), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (5), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (6), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (7), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (8), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (9), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (10), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (11), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (12), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (13), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (14), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (15), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (16)
-Tantalos (Staré řecké báje a pověsti), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (3), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (4), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti), Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti) (2)
Čítanka-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti)
-Dopis (Na prázdná místa)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethón (Staré řecké báje a pověsti)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti)
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti)
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Petiška - Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­