ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Petiška Eduard (*14.05.1924 - †06.06.1987)

   
­­­­

Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (9)

Daidalos a Ikaros
Nejlepším sochařem Řecka byl Daidalos, byl stavitelem i sochařem v jedné osobě a stavěl tak krásně, že lidé nevěřili, jestli by byl vůbec schopen člověk postavit takové úchvatné stavby. Daidalos měl mnoho učenců a nejnadanějším ze všech byl Talós. Jednou si Daidalos prohlížel stavbu nového paláce a zaslechl, jak si dělníci povídají, že prý je Daidalos výborný stavitel, ale že Talós, až doroste, bude mnohem lepší.
Daidala to rozhořčilo, proto začal Talóse kárat. On vůbec nechápal, proč se na něj zlobí, a tak byl rád, když ho Daidalos jednou pozval na vycházku. Daidalos skryl svou nenávist, vylákal Talóse na hradby a z nich ho shodil dolů. Daidalos byl přistižen při činu a věděl, že neujde trestu, a proto rychle prchl se synem Ikarem na ostrov Kréta.
Tam mu král Minós dal za úkol postavit bludiště pro Minotaura, ale nařídil mu, že už nikdy nesmí z tohoto ostrova odejít. Daidalos souhlasil. Po dostavení bludiště nechal král vystrojit nádhernou hostinu. Daidalos ale toužil po vlasti, rozhodl se tedy, že udělá pro sebe i syna Ikara křídla z husích per a vosku, a z ostrova uletí. Po čase, kdy si byl jistý, že jeho syn i on zvládají létání dobře, připravil se na těžkou cestu. Jednoho dne časně zrána, kdy měli odletět z ostrova, vzbudil Ikara, nasadil mu křídla a řekl: "Nelétej moc vysoko, ani moc nízko, leť přesně jako já." Při cestě Daidalos na svého syna pořád dohlížel, ale zamyslel se do vzpomínek na svou vlast, Ikaros toho využil a chtěl letět až ke slunci, bohužel vzlétl příliš vysoko a najednou se mu vosk na křídlech začal roztékat. Naposledy zamával holýma rukama a zřítil se do mořských hlubin...

Gýges a prsten
V Lýdii žil kdysi pastýř jménem Gýges. Jednoho dne byla ohromná bouře a Gýges se běžel schovat do lesa, tam ale zabloudil, poté nemohl najít cestu domů. Šel a šel, až došel k jeskyni, tam našel mrtvého člověka a na jeho ruce zahlédl prsten, ten si nasadil. Jak se vracel, seskupil stádo a viděl, jak si pastýři říkají: "Podívejte, jak má Gýges vycvičené stádo, samo chodí domů a Gýges si někde odpočívá!" Gýges už chtěl říci: "Copak mě nevidíte!?" Ale na poslední chvíli si to rozmyslel a zjistil, že kouzlo bude určitě v prstenu s vyrytým okem. Tajemství se tedy nikdo nedozvěděl. Pak Gýges začal prsten používat, zjistil, co si ostatní povídají na pastvách a večer jim to řekl a oni si mysleli, že je vševědoucí. Pomocí prstenu zjistil, kdo krade ovce. Pak si jej nechal zavolat král, jenž se o něm doslechl. Cestou ke králi Gýges vyslechl, jak se lupiči domlouvají na vykradení královské truhly. Vše, co slyšel, řekl králi a ten mu uvěřil a lupiče nechal chytit. Gýges měl jedné noci živý sen, ve kterém byl naveden, aby hned ráno zašel do královy komnaty. Gýges uposlechl. V královské komnatě našel krále mrtvého a viděl, jak jej zabil jeden šlechtic, jemuž se odlomil kousek meče. Ráno se palácem rozneslo, že Gýges zabil krále. Královna si nechala Gýgese zavolat, aby se obhajoval. Gýges řekl, ať všichni ukážou meče, a tak se pozná viník. Gýges poznal meč a viník byl odhalen. Jeho sláva vzrostla a po čase si vzal za ženu královnu, panoval moudře a spravedlivě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 18.03.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Abrahám a Izák (Příběhy starého Izraele)
-Adam a Eva (Příběhy starého Izraele)
-Anička a básnička
-Babylonská věž (Příběhy starého Izraele)
-Birlibán
-Blaník (Čtení o hradech)
-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (2), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (3), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethon (Staré řecké báje a pověsti), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (2), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (3), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti), Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Gilgameš (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy, Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy (2)
-Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti), Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Hérakles (Staré řecké báje a pověsti), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (2), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Iásón a Médea (Staré řecké báje a pověsti)
-Kain a Ábel (Příběhy starého Izraele)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Míšovo tajemství
-Nioba (Staré řecké báje a pověsti)
-Noemova archa (Příběhy starého Izraele)
-O boji a zradě (Čtení o hradech)
-O dobytí města Joppy egyptskou lstí (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti), Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti), Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Orestes (Staré řecké báje a pověsti)
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (5), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (6), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Pentheus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (2), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (3), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (4), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (5), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (6), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Příběhy starého Izraele
-Příběhy, na které svítilo slunce, Příběhy, na které svítilo slunce (2)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Staré řecké báje a pověsti, Staré řecké báje a pověsti (2), Staré řecké báje a pověsti (3), Staré řecké báje a pověsti (4)
-Staré řecké báje a pověsti (několik bájí), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (2), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (3), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (4), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (5), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (6), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (7), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (8), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (9), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (10), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (11), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (12), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (13), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (14), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (15), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (16)
-Tantalos (Staré řecké báje a pověsti), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (3), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (4), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti), Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti) (2)
Čítanka-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti)
-Dopis (Na prázdná místa)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethón (Staré řecké báje a pověsti)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti)
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti)
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Petiška - Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­