ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Petiška Eduard (*14.05.1924 - †06.06.1987)

­­­­

Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (3)

O KNIZE:

Kniha Staré řecké báje a pověsti se skládá z 27 bájí a pověstí (Prométheus; Potopa; Faethón; Orfeus; Založení Théb; Pentheus; Midas; Tantalos; Nioba; Pelops; O zlatém rounu; Iásón a Médea; Hérakles; Perseus; Daidalos a Ikaros; Théseus; Eros a Psýché; Bellerofontes; Meleagros; Oidipus a Antigona; Filemon a Baucis; Gýges; Orestes; Odysseovy cesty; Poslední příběh bez konce; Sisyfos; Trója). Je vyprávěna v minulém čase. V díle jsou využity odstavce. Autor nás v ní seznamuje s bájemi a pověstmi starého Řecka, kterými si Řekové vysvětlovali přírodní jevy a vše ostatní okolo sebe. Seznámení nových generací s těmito příběhy bylo podle mě i důvodem pro sepsání této knihy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1986 (8. vydání tamtéž). Ilustroval Zdeněk Sklenář. Počet stran: 234.

DAIDALOS A IKAROS:

Daidalos byl nejváženější umělec v Řecku. Měl spoustu učedníků. Tím nejlepším byl jeho synovec Tálos. Daidalos se strachoval, aby se nakonec Tálos nestal ještě lepším a slavnějším než on sám, proto se rozhodl jej shodit ze skály. Při tomto činu byl však spatřen. Aby se vyhnul trestu, odcestoval se svým synem Ikarem na Krétu, kde vládl král Mínos.

Krétu tou dobou sužoval Minotaurus - napůl člověk, napůl býk. Pro něj Daidalos postavil bludiště. Poté se chtěl se svým synem vrátit domů, ale toto právo jim bylo vladařem odepřeno. Místo návratu domů je čekalo uvěznění. Daidalos proto sestrojil dva páry křídel pro sebe a svého syna. Pomocí nich z ostrova utekli. Ikara však potkal krutý osud, jelikož neuposlechl otcových pokynů a s křídly vyletěl moc vysoko. Tam slunce roztavilo vosk na jeho křídlech a on spadl do moře, ve kterém zahynul. Daidalos přistál na nejbližším ostrově, kde mu moře vyplavilo tělo jeho syna. Tam ho také pohřbil. Od těch dob se ostrov nazývá Ikaria.

HLAVNÍ POSTAVA:

Ikaros - byl rozhodně velice nadaný a chytrý; jeho chybou však bylo, že se nedokázal smířit s tím, že by mohl přijít někdo nadanější nebo zručnější, někdo, kdo by ho zastínil

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mě celkově zaujala a celkem mne i bavila, ačkoliv pověsti nejsou mým šálkem čaje. Na knize se mi nelíbily ilustrace Zdeňka Sklenáře.

Je těžké říct, která báje nebo pověst se mi zamlouvala nejvíc. Nakonec jsem vybral výše uvedenou, protože se mi četla asi nejlépe.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 10.12.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Abrahám a Izák (Příběhy starého Izraele)
-Adam a Eva (Příběhy starého Izraele)
-Anička a básnička
-Babylonská věž (Příběhy starého Izraele)
-Birlibán
-Blaník (Čtení o hradech)
-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (2), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (3), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethon (Staré řecké báje a pověsti), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (2), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (3), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti), Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Gilgameš (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy, Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy (2)
-Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti), Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Hérakles (Staré řecké báje a pověsti), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (2), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Iásón a Médea (Staré řecké báje a pověsti)
-Kain a Ábel (Příběhy starého Izraele)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Míšovo tajemství
-Nioba (Staré řecké báje a pověsti)
-Noemova archa (Příběhy starého Izraele)
-O boji a zradě (Čtení o hradech)
-O dobytí města Joppy egyptskou lstí (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti), Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti), Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Orestes (Staré řecké báje a pověsti)
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (5), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (6), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Pentheus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (2), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (3), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (4), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (5), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (6), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Příběhy starého Izraele
-Příběhy, na které svítilo slunce, Příběhy, na které svítilo slunce (2)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Staré řecké báje a pověsti, Staré řecké báje a pověsti (2), Staré řecké báje a pověsti (3), Staré řecké báje a pověsti (4)
-Staré řecké báje a pověsti (několik bájí), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (2), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (3), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (4), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (5), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (6), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (7), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (8), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (9), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (10), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (11), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (12), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (13), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (14), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (15), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (16)
-Tantalos (Staré řecké báje a pověsti), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (3), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (4), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti), Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti) (2)
Čítanka-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti)
-Dopis (Na prázdná místa)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethón (Staré řecké báje a pověsti)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti)
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti)
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Petiška - Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)