ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Petiška Eduard (*14.05.1924 - †06.06.1987)

­­­­

Iásón a Médea (Staré řecké báje a pověsti)

Iásón byl řecký hrdina vychovaný moudrým kentaurem. Byl poslán falešným králem Peliásem pro zlaté rouno. A tak se zrodila legenda o slavných argonautech. Médea pomohla Iásónovi získat zlaté rouno i trůn v jeho vlasti, který mu právem náležel, ale Iásón na svůj slib oženit se s Médeou zapomněl. Nešťastná Médea zabila jeho nevěstu a uprchla pryč z jeho království.

OBSAH:

Lstivý Peliás po smrti otce ukradl trůn staršímu bratrovi Aisónovi a vyhnal ho z města. Aisón měl syna Iásóna. Ze strachu, aby jeho zlý bratr syna nezabil, prohlásil, že jeho syn je mrtev a zavedl ho k moudrému kentaurovi. Kentaur z Iásóna vychoval silného, chytrého a hodného muže. Ve dvaceti letech se Iásón vydal na cestu, aby požádal krále Pelia o trůn, který mu po právu náležel. Cestou si k sobě dobrým skutkem přiklonil bohyni Héru, která jej chránila na dalších cestách. Král Peliás se naoko nezdráhal vydat trůn, jen chtěl, aby Iásón přinesl zpět do Řecka zlaté rouno. Iásón nechal postavit loď, svolal největší řecké hrdiny a spolu s nimi se vydal na cestu do Kolchidy pro zlaté rouno.

Na ostrově, kde doplňovali zásoby, potkali starce, krále Fínea, kterému pomohli zbavit se zlé kletby. Fíneus měl věštecké schopnosti a řekl jim, co je čeká. Poradil jim také, jak proplout Symplégadami. Této rady se drželi a bezpečně mezi skalisky propluli. Poté zachránili dva ztracené syny Frixa a Chalkiopé. Přijali je na loď a společně dorazili do Kolchidy.

Chalkiopé se radovala, že vidí své syny. Král Aiétés byl také rád, dokud nezjistil, pro co hrdinové jedou. Řekl Iásónovi, že mu rouno daruje, pokud dokáže svou statečnost. S jeho krutými býky musí zorat pole, zasadit do půdy dračí zuby a potom pobít bojovníky, kteří z nich vyrostou. Iásón souhlasil. Chalkiopé, jež se bála o život svých synů, požádala sestru Médeu, aby svými kouzly hrdinovi pomohla. Médea souhlasila i proto, že se do Iásóna zamilovala. Připravila kouzelnou mast, která hrdinu jeden den ochrání před jakýmkoli zraněním a dá mu nadlidskou sílu. Poradila také Iásónovi, jak si poradit s dračími bojovníky. Iásón úkol splnil, ale Aiétés mu rouno odmítl dát.

Zamilovaná Médea pomohla bojovníkům rouno získat (uspala draka hlídajícího rouno) a spolu s nimi odplula do Řecka. Aiétés za nimi poslal svého syna, ale i tentokrát Médea Iásónovi pomohla a Iásón Absyrta zabil.

Když přistáli u řeckých břehů, král Peliás dal zavřít brány města, aby nemohli dokončit svůj úkol. Opět pomohla Médea, pronikla do města a obelstila marnivého krále Pelia, jenž jí uvěřil, že dokáže vrátit mládí. Připravila vařící lázeň, ve které našel král místo mládí smrt.

Tak Iásón získal trůn, který mu náležel. Našel si ženu a na Médeu zapomněl. Zoufalá Médea zahubila Iásónovu ženu a sama utekla na voze taženém draky.

CHARAKTERISTIKA VYBRANÉ POSTAVY:

Médea
Vybral jsem si tuto postavu, protože právě její kladné vlastnosti, ochota pomoci, dobrota a laskavost ji přivedly k hrůzným činům.
Zápornou vlastností bylo malé sebevědomí Médey; byla sice nešťastná a zoufalá, ale nic s tím neudělala.
Až na konci příběhu Médea poznává, že už svým prvním činem určila vše, co následovalo. Láska nemůže omluvit zlé skutky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: maTony, 26.02.2021

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Abrahám a Izák (Příběhy starého Izraele)
-Adam a Eva (Příběhy starého Izraele)
-Anička a básnička
-Babylonská věž (Příběhy starého Izraele)
-Birlibán
-Blaník (Čtení o hradech)
-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (2), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (3), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethon (Staré řecké báje a pověsti), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (2), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (3), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti), Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Gilgameš (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy, Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy (2)
-Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti), Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Hérakles (Staré řecké báje a pověsti), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (2), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Iásón a Médea (Staré řecké báje a pověsti)
-Kain a Ábel (Příběhy starého Izraele)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Míšovo tajemství
-Nioba (Staré řecké báje a pověsti)
-Noemova archa (Příběhy starého Izraele)
-O boji a zradě (Čtení o hradech)
-O dobytí města Joppy egyptskou lstí (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti), Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti), Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Orestes (Staré řecké báje a pověsti)
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (5), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (6), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Pentheus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (2), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (3), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (4), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (5), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (6), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Příběhy starého Izraele
-Příběhy, na které svítilo slunce, Příběhy, na které svítilo slunce (2)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Staré řecké báje a pověsti, Staré řecké báje a pověsti (2), Staré řecké báje a pověsti (3), Staré řecké báje a pověsti (4)
-Staré řecké báje a pověsti (několik bájí), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (2), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (3), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (4), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (5), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (6), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (7), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (8), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (9), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (10), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (11), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (12), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (13), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (14), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (15), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (16)
-Tantalos (Staré řecké báje a pověsti), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (3), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (4), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti), Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti) (2)
Čítanka-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti)
-Dopis (Na prázdná místa)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethón (Staré řecké báje a pověsti)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti)
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti)
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Petiška - Iásón a Médea (Staré řecké báje a pověsti)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­