ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Petiška Eduard (*14.05.1924 - †06.06.1987)

   
­­­­

Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti) (2)

V Thébách vládl kdysi král Láios s královnou Iokastou. Toužili po synovi a z Delf přišla věštba, že se jim narodí syn, ale s ním vstoupí do Théb neštěstí a sám král zahyne jeho rukou. Po čase se královně opravdu narodil syn. Láios přikázal pastýři, aby dítě odnesl daleko do hor a nechal ho tam šelmám napospas. Pastýři se dítěte zželelo a odnesl ho ke známému pastýři korintského krále. Korintský pastýř dítě pojmenoval Oidipus a vzal ho s sebou do Korintu, kde se ho okamžitě ujal korintský král a vychoval ho jako vlastního.
Když Oidipus dospěl, v jedné hádce se omylem doslechl, že není pravým synem rodičů, které dosud považoval za své. Král s královnou mu ale neřekli pravdu, a tak se Oidipus vydal do Delfské věštírny. Odtud ale odcházel ještě zmatenější. Věštba mu odhalila, že zabije svého otce a ožení se se svojí vlastní matkou. Oidipus se záměrně vyhnul městu, kde žili jeho pěstouni, co kdyby se vyplnila slova věštby? Ale na rozcestí u města Théb se na úzké cestě setkal s vozem. Oidipus neuhnul z cesty a dostal se do prudké hádky s vozkou a starcem. Oba v návalu vzteku zabil a již s úlevou putoval k městu.
Ve městě na skále se zrovna usadila sfinx (stvoření s dívčí hlavou a lvím tělem, na hřbetě měla křídla) a každý den dává jednomu obyvateli města hádanku. Kdo neuhodne, toho shodí dolů ze skály. Oidipus šel dobrovolně čelit sfinx a Kreón, bratr královny Iokasty, prohlásil, že kdo zbaví město sfinx, bude králem. Oidipus hádanku uhodl, stává se králem a aniž by věděl, oženil se se svojí vlastní matkou, královnou Iokastou.
Byl dobrým králem, královně se narodili dva synové, Eteokles a Polyneikus, a dvě dcery, Antigona a Isména. Nikdo netušil, že jeho děti jsou zároveň i jeho sourozenci. Po letech vstoupil do Théb ničivý mor. Oidipus vyslal do Delf Kreóna. Podle věštby vrah krále Láia žil ještě ve městě a mor ustoupí tehdy, až bude viník spravedlivě potrestán. Oidipus dal po říši vyhlásit, že uvítá jakoukoli zprávu o smrti krále Láia. Po dlouhé době se podaří přivést do paláce starého slepce, věštce Teiresiase. Ten králi po zdráhání řekl pravdu, že to on je vrahem, že si vzal vlastní matku za ženu. Postupně si dává věci dohromady a zjišťuje, že to tenkrát ten stařec na voze byl jeho otec, že věštba se vyplnila. Iokasta se ve své ložnici oběsila a Oidipus si vypíchl oči jehlicí z jejího roucha. Po Kreónovi chtěl, aby ho potrestal vyhnanstvím. Kreón ho chce omilostnit, ale Oidipus odchází jako vyhnanec a jediná Antigona ho doprovází. Putovali spolu do zahrad bohyně Erinyí, kde vstoupil do podsvětí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Blanch, 07.01.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Abrahám a Izák (Příběhy starého Izraele)
-Adam a Eva (Příběhy starého Izraele)
-Anička a básnička
-Babylonská věž (Příběhy starého Izraele)
-Birlibán
-Blaník (Čtení o hradech)
-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (2), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (3), Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethon (Staré řecké báje a pověsti), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (2), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (3), Faethon (Staré řecké báje a pověsti) (4)
-Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti), Filemon a Baucis (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Gilgameš (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy, Golem a jiné židovské pověsti a pohádky ze staré Prahy (2)
-Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti), Gýges a prsten (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Hérakles (Staré řecké báje a pověsti), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (2), Hérakles (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Iásón a Médea (Staré řecké báje a pověsti)
-Kain a Ábel (Příběhy starého Izraele)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Míšovo tajemství
-Nioba (Staré řecké báje a pověsti)
-Noemova archa (Příběhy starého Izraele)
-O boji a zradě (Čtení o hradech)
-O dobytí města Joppy egyptskou lstí (Báje a pověsti starého Egypta a Mezopotámie)
-Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti), Odysseovy cesty (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti), Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti) (2)
-Orestes (Staré řecké báje a pověsti)
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (5), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (6), Orfeus (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Pentheus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (2), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (3), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (4), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (5), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (6), Potopa (Staré řecké báje a pověsti) (7)
-Příběhy starého Izraele
-Příběhy, na které svítilo slunce, Příběhy, na které svítilo slunce (2)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (2), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (3), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (4), Prométheus (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Sisyfos (Staré řecké báje a pověsti) (3)
-Staré řecké báje a pověsti, Staré řecké báje a pověsti (2), Staré řecké báje a pověsti (3), Staré řecké báje a pověsti (4)
-Staré řecké báje a pověsti (několik bájí), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (2), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (3), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (4), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (5), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (6), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (7), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (8), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (9), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (10), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (11), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (12), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (13), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (14), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (15), Staré řecké báje a pověsti (několik bájí) (16)
-Tantalos (Staré řecké báje a pověsti), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (2), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (3), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (4), Tantalos (Staré řecké báje a pověsti) (5)
-Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti), Trójská válka (Staré řecké báje a pověsti) (2)
Čítanka-Daidalos a Ikaros (Staré řecké báje a pověsti)
-Dopis (Na prázdná místa)
-Éros a Psýché (Staré řecké báje a pověsti)
-Faethón (Staré řecké báje a pověsti)
-Midas (Staré řecké báje a pověsti)
-Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti)
-Orfeus (Staré řecké báje a pověsti)
-Perseus (Staré řecké báje a pověsti)
-Potopa (Staré řecké báje a pověsti)
-Prométheus (Staré řecké báje a pověsti)
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Petiška - Oidipus a Antigona (Staré řecké báje a pověsti) (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)