ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bass Eduard (*01.01.1888 - †02.10.1946)

­­­­

Klapzubova jedenáctka (9)

Dnes už klasická povídka Eduarda Basse z roku 1922 vypráví příběh otce Klapzuby, který ze svých jedenácti synů vychová fenomenální fotbalový tým.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1981. Ilustroval Josef Čapek. Počet stran: 151.

INFORMACE O AUTOROVI:

Eduard Bass se narodil na Nový rok v roce 1888 v Praze. Vystudoval pražskou staroměstskou reálku, ale studoval i v Německu nebo Švýcarsku. Byl to novinář, uměl být jak spisovatelem, tak zpěvákem a recitátorem v kabaretu.

V roce 1921 nastoupil do redakce Lidových novin, kde spolu s Karlem Čapkem působil jako garant vysoké literární kvality.

Jeho vrcholným dílem byl Cirkus Humberto (román byl zamýšlen jako povzbuzení českého národa), ale mezi jeho další významná díla patří i Lidé z maringotek, Jak se dělá kabaret?, Náhrdelník a povídky Fanynka a jiné humoresky. Některé jeho výtvory pak vyšly až posmrtně.
Základ Bassovy literární práce je humoristický a optimistický přístup ke světu.

Zemřel v roce 1946 v Praze a je pochován na vyšehradském hřbitově.

CHARAKTERISTIKA KNÍŽKY:

Je to kniha epického druhu - román (popisuje delší časový úsek, často životy několika generací, velké množství postav; k příběhu hlavní postavy se přidávají další postavy i jejich příběhy a časem se potkají).

Hlavní myšlenkou díla je, že velkou pílí se dají dokázat velké věci. Autor na to poukázal v příhodách, úspěších a kariéře fotbalového mužstva.

Motiv je bratrství, poctivost a píle.

MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává převážně ve vesnici Dolní Bukvičky, ale také v Sydney, Barceloně, Anglii...

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

chalupník Klabzuba - otec všech jedenácti synů; chudý, přísný, pečlivý; dobrý otec a trenér
synové - Honza - nejstarší, brankář; Slávek - druhý nejstarší; Frantík a Jura - útočníci; Josífek - spojka; Karlík - střední záloha; Tonda - nejmladší, spojka; synové drželi vždy při sobě - stateční, pilní, poctiví, slavní, skromní

DALŠÍ POSTAVY:

paní Klapzubová - matka synů
princ waleský - budoucí anglický král
Birimarataoa - náčelník lidožroutů

DĚJ:

Tato kniha vypráví o starém Klapzubovi a jeho synech. Otec nevěděl, jak je uživit, tak se rozhodl, že budou hrát fotbal. Trénovali každý den po celé tři roky. Naučil je různé triky. Nejdříve byli zařazeni do třetí třídy, po několika vítězství byli přeřazeni do třídy první. Cestovali po světě a vždy zvítězili. Nikdo jim nemohl dát gól.

Jednoho dne se rozhodli skončit s fotbalem. Dostali ale telegram z Austrálie, že se mají za tři měsíce zúčastnit mistrovství světa. Zabalili si a vydali se na cestu.

V Austrálii při zápase dostali první gól. Potom se však vzpamatovali a nad Austrálií vyhráli 9:1.
Při zpáteční cestě je zastihla velká bouře a loď se začala potápět. Otec vytáhl gumové obleky a v nich doplavali až na ostrov lidožroutů, kterým brzy utekli. Nastoupili do kánoe a vzali všechna pádla, aby je lidožrouti nemohli dopadnou. Nakonec dopluli k lodi, která je vylovila a dostali se bezpečně domů.

ZHODNOCENÍ:

I když nejsem fotbalista a fotbalu moc nerozumím, tak jsem rád, že jsem si tuto knížku přečetl. Nejvíce se mi líbilo, že je to o rodině, která držela za jeden provaz, měla dobrý smysl pro humor a byla velmi soutěživá.

JAZYK:

Převládá spisovná, místy hovorová čeština s občasnými archaismy (pěnovka) a slangy (halvbek).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Arecuk, 12.02.2023

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Bass - Klapzubova jedenáctka (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)