ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bass Eduard (*01.01.1888 - †02.10.1946)

­­­­

Klapzubova jedenáctka (6)

Klasický humoristický román o chalupníkovi z Dolních Bukviček a jeho synovském fotbalovém týmu.
Klapzubáci postupně porážejí všechna domácí mužstva, zvítězí v Barceloně, vyhrají v kolébce kopané Anglii, z Austrálie si odvážejí titul mistrů světa. Jen utkání s domorodci na ostrově lidojedů (kam se dostanou po ztroskotání v bouři) se poněkud vymyká zvyklostem. Výsledek je však neméně pozoruhodný.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Karolinum v Praze roku 2008 (1. vydání tamtéž). Ilustroval Jiří Grus. Počet stran: 191. ISBN: 978-80-246-1495-3.

TÉMA:

Příběh otce, jenž má jedenáct synů, ze kterých vytvoří profesionální, neporazitelný fotbalový tým.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

S poctivostí nejdál dojdeš

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Spisovný jazyk, obecná čeština, slang

OBSAH:

Chalupník Klapzuba má jedenáct synů, z nichž se rozhodne vytvořit fotbalovou jedenáctku. Klapzuba je přísný otec i trenér a chlapcům nic neodpustí.
Jedenáctka vyhrává veškeré zápasy, a to s velmi vysokým skóre. Tým odjíždí do Evropy na velký zápas s Barcelonou. Barcelonský tým se rozhodne vyhrát díky faulům, ale starý Klapzuba lest zjistí a syny oblékne do gumových obleků. Jedenáctka opět vítězí.

Na jeden ze zápasů se přijde podívat samotný král s královnou a jejich synem, princem Waleským. Král po jejich opětovném vítězství poprosí Klapzubu, aby vzal jeho syna do týmu. Princ odjíždí s jedenáctou a hraje za tým jako náhradník do té doby, než se musí vrátit zpět domů.

Hoši už hrát nechtějí, ale přichází telegram z Austrálie a s ním pozvání na mistrovství světa. Jejich tým opět vyhrává.
Cestou domů jejich loď ztroskotá, ale Klapzubova jedenáctka se zachrání a dostane se na ostrov lidožroutů, kde je chtějí sníst. Podmínkou pro záchranu jejich života je zvítězit v kopané. Chlapci souhlasí, a i když je tento zápas jiný, než znají, zvítězí.

Rodina se v pořádku vrací zpět domů do Dolních Bukviček.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha byla velmi odpočinková a příjemně se četla. Sice nejsem příznivcem fotbalové komunity, ale tento humoristický román je přesně to, co by se mělo vyskytovat v povinné četbě a mohlo by zaujmout spoustu žáků. Samozřejmě, příběh je nadnesený, protože si myslím, že není možné, aby byl někdo tak moc dobrý a neustále vyhrával.
Je hezké, že se všech jedenáct bratrů i se svým otcem zajímají o stejnou zálibu a dokáží se tím bavit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nicola Vavírková, 29.04.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Bass - Klapzubova jedenáctka (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)