ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bass Eduard (*01.01.1888 - †02.10.1946)

   
­­­­

Klapzubova jedenáctka (6)

Klasický humoristický román o chalupníkovi z Dolních Bukviček a jeho synovském fotbalovém týmu.
Klapzubáci postupně porážejí všechna domácí mužstva, zvítězí v Barceloně, vyhrají v kolébce kopané Anglii, z Austrálie si odvážejí titul mistrů světa. Jen utkání s domorodci na ostrově lidojedů (kam se dostanou po ztroskotání v bouři) se poněkud vymyká zvyklostem. Výsledek je však neméně pozoruhodný.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Karolinum v Praze roku 2008 (1. vydání tamtéž). Ilustroval Jiří Grus. Počet stran: 191. ISBN: 978-80-246-1495-3.

TÉMA:

Příběh otce, jenž má jedenáct synů, ze kterých vytvoří profesionální, neporazitelný fotbalový tým.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

S poctivostí nejdál dojdeš

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Spisovný jazyk, obecná čeština, slang

OBSAH:

Chalupník Klapzuba má jedenáct synů, z nichž se rozhodne vytvořit fotbalovou jedenáctku. Klapzuba je přísný otec i trenér a chlapcům nic neodpustí.
Jedenáctka vyhrává veškeré zápasy, a to s velmi vysokým skóre. Tým odjíždí do Evropy na velký zápas s Barcelonou. Barcelonský tým se rozhodne vyhrát díky faulům, ale starý Klapzuba lest zjistí a syny oblékne do gumových obleků. Jedenáctka opět vítězí.

Na jeden ze zápasů se přijde podívat samotný král s královnou a jejich synem, princem Waleským. Král po jejich opětovném vítězství poprosí Klapzubu, aby vzal jeho syna do týmu. Princ odjíždí s jedenáctou a hraje za tým jako náhradník do té doby, než se musí vrátit zpět domů.

Hoši už hrát nechtějí, ale přichází telegram z Austrálie a s ním pozvání na mistrovství světa. Jejich tým opět vyhrává.
Cestou domů jejich loď ztroskotá, ale Klapzubova jedenáctka se zachrání a dostane se na ostrov lidožroutů, kde je chtějí sníst. Podmínkou pro záchranu jejich života je zvítězit v kopané. Chlapci souhlasí, a i když je tento zápas jiný, než znají, zvítězí.

Rodina se v pořádku vrací zpět domů do Dolních Bukviček.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha byla velmi odpočinková a příjemně se četla. Sice nejsem příznivcem fotbalové komunity, ale tento humoristický román je přesně to, co by se mělo vyskytovat v povinné četbě a mohlo by zaujmout spoustu žáků. Samozřejmě, příběh je nadnesený, protože si myslím, že není možné, aby byl někdo tak moc dobrý a neustále vyhrával.
Je hezké, že se všech jedenáct bratrů i se svým otcem zajímají o stejnou zálibu a dokáží se tím bavit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nicola Vavírková, 29.04.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Bass - Klapzubova jedenáctka (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­