ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bass Eduard (*01.01.1888 - †02.10.1946)

   
­­­­

Klapzubova jedenáctka (7)

  • povídka pro kluky malé i velké

Vyprávění o jedenácti synech českého chalupníka, kteří na fotbalových hřištích celého světa hladce rozdrtili každého, kdo se jim postavil do cesty.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství BB art v Praze roku 2000. Ilustroval Josef Čapek. Počet stran: 121. ISBN: 80-7257-160-5.

STRUČNÝ DĚJ:

V Dolních Bukvičkách žil chudý chalupník Klapzuba, jenž měl jedenáct synů. Dlouho nevěděl, co s nimi, až ho jednou napadlo, že z nich udělá fotbalové mužstvo. U chalupy měl rovný trávník, na kterém připravil hřiště. Koupil dva míče a začal svoje kluky všechno učit.

Fotbal jim šel a všechno si osvojili velmi rychle, a tak Klapzuba zanedlouho přinesl potvrzení, že jsou zařazeni do 3. ligy. Jejich první zápas byl proti týmu AC Hlubočepy. Poté co vyhráli 39:0, byli automaticky přesunuti do 2. ligy. Tam měli na konci sezóny neuvěřitelné skóre 122:0, a proto začali jezdit po Evropě, kde vyhrávali jeden zápas za druhým. A když i Barcelonu porazili 31:0, uvědomili si, že jsou nejlepší na světě a už je nebavilo trénovat.

To se ale změnilo, když přišel telegram, ve kterém Austrálie vyzývala Klapzubovu jedenáctku na zápas o titul mistrů světa. Tam vyhráli suverénně 9:1. Ale cestou zpátky ztroskotali na moři. Když okolo projížděla loď, která je měla zachránit, viděli, jak Klapzubové hrají vodní pólo, aby nevyšli ze cviku.

VLASTNÍ NÁZOR:

Klapzubova jedenáctka je mi sympatická svým odhodláním a pílí trénovat. Za zápornou postavu této knihy by se dal považovat tým FC Barcelona, který se snažil Klapzuby za každou cenu zranit jen kvůli výhře. Autor knihy nejspíš ke klubu FC Barcelona neměl přílišné sympatie. Zároveň mi přijde dokonalé, že tým z malé české vesničky se za pár měsíců stal nejlepším týmem na světě, a to nejen ve fotbale, ale ze závěru knihy jsem usoudil, že budou nadaní i na jiné sporty, jako je například vodní pólo.

I přes spoustu nesrovnalostí v textu mám knihu Klapzubova jedenáctka rád a přečetl jsem si ji již po několikáté.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: DreAmeR, 26.03.2016

­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Bass - Klapzubova jedenáctka (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­