ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bass Eduard (*01.01.1888 - †02.10.1946)

­­­­

Lidé z maringotek (2)

Vydal: Fr. Borový, Praha

Toto Bassovo dílo je volným pokračováním jeho slavné knihy Cirkus Humberto. Obsahuje kapitoly s různými ději, spojené jednotným vyprávěním. Je psáno v ich-formě, převážně obecnou češtinou, místy s knižními a zastaralými výrazy. Kniha má asi 300 neilustrovaných stran.
Je to kniha povídek, příběhů a úvah různých lidí-mužů z cirkusu. Čtenáře zaujme směs pravdivých lidských příběhů a osudů, i těch částečně pozměněných. V každém příběhu se vyskytují nejen různé cirkusové triky, ale také láska, ženy a vše, co k nim patří. Děj se odehrává v různých zemích, převážně v cirkusovém prostředí, v době 19.-20. století.

Proslov hraběte d'Ascensons-Létardais
Tato kapitola je úvodní.
Na hostině se sešli lidé, pracujíc dříve u cirkusu.
Hrabě pozvedá číši a začíná svůj proslov - úvahu. Mluví velmi dojemně, poeticky, používá přirovnání. Snaží se popsat, vysvětlit a posoudit pocity všech přítomných mužů, vztahy k ženám, lásku a podobné jevy. Líčí svůj příběh, své city ke krásné dívce Lianě, jeho jedinou lásku, kterou potkal kdysi dávno.

Následovně přidávají své úvahy a příběhy další přítomní muži.

Podotknutí mistra těžké váhy
Vypráví, jak se stal mistrem, své začátky, i jak mu ve všem pomohla jeho žena Karolin. Nejprve jako obyčejný kotlář náhodně porazil údajného mistra světa a tím se o zápasy začal zajímat více. Později, již jako mistr Evropy, se dostal i do Ameriky. Zde bylo zvyklé porušovat pravidla a stalo se, že prohrál. Všichni, kteří si na něj vsadili, byli velmi naštvaní. Musel utéct a náhodou se dostal mezi chudé černochy, kteří si vsadili na svého amerického mistra a byli rádi, že prohrál. Spřátelili se s ním.

Úvahy zkušeného iluzionisty
Popisuje, jak jsou důležité ženy v jeho vystoupeních, ale zároveň kritizuje, že nejsou tolik schopné jako muž, hůře se s nimi spolupracuje a mnohé další. Dále vypráví, jak to bylo s kouzelnictvím v průběhu let, a také vysvětluje některé kouzelnické triky. Líčí, jak "kouzlil" jeho dědeček, jak mu pomáhala babička a srovnává to s dnešní dobou.

Vyprávění hráče na xylofon
Již od pěti let začal hrát na xylofon. Byl velmi šikovný a proto ho jeho rodiče začali prosazovat. Stal se slavným. Jenže později ho ve slávě předehnala jiná xylofonistka. Jeho táta mu s ní zařídil svatbu, takže se oba stali ještě slavnějšími.
Tento pán vyprávěl ještě jiný příběh. Jeho kamarád Harry byl artista, který se zamiloval do krásné cirkusové hudebnice. Když se na něj při představení dívala, dovedl mnohem více než jindy. Byl to téměř zázrak.

Příhoda cirkusového kapelníka
Kapelník jel jednou vlakem a přisedl si k podivnému člověku. Při rozhovoru zjistil, že je to Američan, který nemá rád moc lidi a přijel do Čech, aby se všech příbuzných a známých zbavil. Začal kapelníkovi vyprávět o svém bývalém zaměstnání, jak poté vymyslel novou věc - nefocení. Vypravěč i kapelník se u toho nasmáli.
Když ten muž vystupoval, řekl, že je rád, že se vypovídal, i když se přitom neznají a nikdy se už neuvidí. Nakonec se ho ještě kapelník zeptal, zda má ženu. Odpověděl, že se bude ženit s dívkou, která nemá příbuzné, jen bratrance. Tím bratrancem byl právě kapelník.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha se mi líbila, byla velmi zajímavá... Přečetla jsem i předchozí knihu Cirkus Humberto.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Babet, 27.01.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Bass - Lidé z maringotek (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)