ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bass Eduard (*01.01.1888 - †02.10.1946)

   
­­­­

Klapzubova jedenáctka (3)

Ve vesnici Dolní Bukvičky žil Klapzuba se svou ženou a ty měli jedenáct chlapců. Byl to chudý chasník, který se vždy živil jen podctivou prací. Přemýšlel, co by tak mohl ze svých synů udělat, aby nebyli líní a tak přišel na to, že z nich sestaví fotbalové mužstvo. Proto tvrdě každý den museli trénovat. Starý Klapzuba nechal udělat a na dveře pověsit ceduli s nápisem SK Kapzubova jedenáctka. Nejdřív je nechtěli nechat hrát, ale potom, co vyhráli všechny zápasy od třetí po první třídu a skóre měli vždy dvojciferné, rozneslo se, že ti chudí chlapci jsou neporazitelní. Po čase, když už v republice neměli s kým hrát, protože všechny porazili, vyrazili do Evropy. Setkali se s Barelonou, která se rozhodla vyhrát za cenu faulů, ale Klapzuba tuto zradu vytušil a oblékl své syny do gumových obleků. FC Barcelova neměla šanci. Také na zápase proti Anglii se přišel podívat sám anglický král se svojí ženou a synem princem Waleským. Klapzubáci opět vyhrali a královi se zachtělo dát syny do jeho mužstva. A od té doby s nimi princ Waleský jezdil po zápasech jako náhradník, dokud se nemusel vrátit zpět domů a pokračovat ve studiu. Jeden čas na ně přišla krize a už nechtěli dál hrát. Když vyhráli mistrovstvý Evropy, přišel jim telegram z Austrálie s pozvánkou na MS a jejich trucování byl konec. Austrálii přece jen také porazili. Už po tomto zápasu si myslili, že to byl jejich poslední, ale mýlili se. Na cestě z Austrálie ztroskotala jejich loď, ale Klapzubáci se zachránili a připluli na ostrov lidožroutů. Lidožrouti si chtěli zahrát kopanou pod podmínkou, že pokud Klapzubáci vyhrají, smí domu a jestli že ne, sežerou je. Sice to byla taková kopaná, kterou neznali, ale vyhráli. Klapzubáci radostně odjeli na kánoi a po nějaké době je zachránila loď a oni se štastne dostali domů do Dolních Bukviček.

Klapzubova jedenáctka je humoristická povídka, v té době, co ji Bass psal, stával se u nás fotbal velmi populárním. Kniha se mi líbila hned ze dvou důvodů - první byl asi ten, že klukům nedal jejich otec nic zadarmo a ten druhý, že všeho se snažili dosáhnout poctivou prací a že ten fotbal nehrali za peníze ale za čest.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela B., 04.01.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Bass - Klapzubova jedenáctka (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­